Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Ülkelerin vaka ve ölüm sayıları karşılaştırması: Almanya ayrıntısı

21.3.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dünya Koronavirüs ile boğuşurken ülkelerin vaka ve ölüm sayıları karşılaştırmalarında Almanya'nın istatistikleri dikkat çekiyor. Almanya'da vaka sayısının diğer ülkeler kadar fazla olmasına rağmen neden ölüm sayısı az?

Fazıl Anıl Kılıçlı

Dünya Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi ile çalkalanırken, ülkelerdeki vaka ve ölüm sayıları da karşılaştırılıyor. Kovid-19'un ortaya çıktığı Çin'in Vuhan kentinde vaka sayısının 0'a inmesinin ardından gözler Avrupa'ya çevrilmişti.

Peki Dünya Sağlık Örgütü tarafından salgının yeni merkezi olarak güncellenen Avrupa'da durum ne? İtalya ve İspanya en çok etkilenen ülkeler olurken vaka sayısı olarak diğer ülkelerle benzer olmasına rağmen ölü sayısının çok düşük olduğu Almanya Koronavirüs pandemisinden de pozitif ayrıştı.

İlk 5’te yer alan Avrupa ülkelerinde vaka sayıların 5 haneli rakamlara çıkmışken ve ölü sayıları da hızla artarken, Almanya’nın ölü sayısında bu kadar düşük olması dikkatlerden kaçmıyor.

19 bin 848 vaka sayısının olduğu Almanya’da, son açıklamalara göre 68 kişi hayatını kaybetti.

Vaka sayısında İtalya’nın yaklaşık yarısı kadar olan Almanya’da ölüm sayısında ise İtalya’nın çok gerisinde yer alıyor.

Almanya ile vaka sayısının hemen hemen aynı olan İran’da ölü sayısı bin 433 olarak kayıtlara geçti.

Listenin altıncı sırasında olan ABD’de vaka sayısı 19 bin 624 olurken, 260 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Fransa, 12 bin 632 vaka sayısıyla listenin yedinci sırasında yer alırken, son açıklanan ölü sayısı 450 olarak kayıtlara geçti.

PEKİ ALMANYA'NIN SIRRI NE?

Almanya'da yaklaşık 20 bin kişide koronavirüs tespit edilmesine rağmen sadece 68 kişinin hayatını kaybetmesi ülke içinde tartışma konusu oldu.

Konuya ilişkin çok sayıda iddia ve teori dile getirildi

Kimi iddialara göre Almanya'nın katı test politikası buna gerekçe olarak gösterildi.

Bazı iddialarda ise Almanya’daki vaka sayılarında yaşlı nüfusunun az olması gösteriliyor.

Güney Kore'ye benzer şekilde çok fazla test gerçekleştiren Almanya'da ölü sayısı İtalya, İspanya, ABD ve Fransa'nın oldukça gerisinde yer alıyor.

Alman basını, koronavirüs tespit edilen kitlenin büyük kısmını gençlerin oluşturması nedeniyle iyileşme oranlarını yüksek olduğunu yazdı.

Bazı iddialara göre ise Almaya’nın koronavirüs tedavisini bulduğu belirtiliyor.

Robert Koch Enstitüsü'ne göre, korona virüs hastalarının yüzde 80'i 60 yaş altında bulunuyor.

Almanya'nın test kapasitesinin Avrupa'nın diğer ülkeleriyle karşılaştırıldığında daha gelişmiş olması nedeniyle agresif test politikasının mümkün olduğu belirtiliyor.

Almanya bir haftada 150 bin kişiye test yaptı. Ayrıca, Almanya'da şu ana kadar vaka tespit edilenlerin önemli bir kısmı da yüksek riskli olarak nitelendirilen yaş grubunun altında yer alıyor ve bu da iyileşme oranının yükselmesine neden oluyor.

Uzmanlar, düşük ölüm sayısına rağmen salgının Almanya'da henüz başlangıç aşamasında olabileceği uyarısında da bulunuyor.

Almanya'da salgınla mücadeledeki çabalarda önemli rol oynayan Robert Koch Enstitüsü, vaka sayısının son iki günde önemli oranda artmasının ardından Almanya'nın boyutu tahmin edilemeyen bir krizle karşı karşıya olduğunu duyurdu.

MERKEL KARANTİNADA

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle kendisini karantinaya aldığı bildirildi.

Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, yaptığı yazılı açıklamada, Angela Merkel'e cuma günü koruyucu amaçla zatürre aşısı yapan doktorun koronavirüs testinin pozitif çıktığını, bir saat önce basın toplantısı düzenleyen Angela Merkel'in, toplantının ardından doktorun koronavirüs testinin pozitif çıktığından haberdar olduğunu belirtti.

Seibert, bunun üzerine Merkel'in evinde karantina kararı aldığını ifade etti.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Belçika ve Avrupa Birliğinin Başkenti Brüksel’de 17 -20 Şubat 2020 tarihlerinde yapılan Küresel Isınma ile ilgili bir dizi toplantıya katılan Türk Heyetinin üyelerind...

Çin'de Ocak sonunda Koronavirüs (Kovid-19) teşhisi konan ve karantinaya alınan kişinin Lele isimli kedisi akvaryum suyuyla beslenerek hayatta kaldı ve 4 yavru doğurdu.

Sosyal medyada Nijerya'ya meteor düştü iddiaları yalanlandı.

Rusya, Rosneft`in Venezuela`daki faaliyetlerini durdurup varlıklarını sattığı gün Roszarubejneft adlı yeni bir petrol şirketi kurdu.

Çinli olduğu söylenen bir kadının temas edilen noktalara tükürmesi ve ardından çantasından çıkardığı bir sıvıyı dökmesi sosyal medyada paylaşıldı ve büyük tepki çekti.

IMF Başkanı Kristalina Georgieva, küresel koronavirüs salgınından ötürü ekonominin bu yıl açık bir şekilde resesyona girdiğini ifade etti. Georgieva, 2009 yılındaki kü...

İngiltere'de işler kontrolden çıktı. İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a yapılan koronavirüs testi pozitif çıktı.

Yazarlar
Website Security Test