Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Çekirge istilası Türkiye'ye ilerliyor haberi infial yarattı

12.3.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Doğu Afrika, Somali ve Kenya ile İran'ın güneyi ile Arabistan yarımadasının doğusu yani Körfez olarak bilinen bölgede çekirge istilası başladığı haberi sosyal medyada. Çekirge istilasının Türkiye'ye doğru ilerlerdiği haberi sosyal medya infial yarattı.

Çekirge istilası sosyal medyada. Twitter'da gündem olan '#çekirgeistilası' hastag'i ile dünyada birçok bölgede çekirge istilası görüntüleri paylaşılıyor. An itibariyle söz konusu hastag kullanılarak 20 bin tweet atıldı. Kullanıcılar çekirgelerin Türkiye'ye doğru geldiği haberlerinden korkuyor.

Öte yandan çekirge istilasının yaşandığı bölgeler de Afrika'nın doğusu; Somali ve Kenya, Arap yarımadasının doğusu ve İran'ın güneyi yani Körfez olarak bilinen yerler olarak gösteriliyor.

Geçtiğimi az BBC Türkçe'de yayılanan habere göre, Birleşmiş Milletler (BM), Doğu Afrika'da tarım alanları ile otlakları istila eden çekirge sürülerinin kontrol altına alınamaması halinde Etiyopya, Kenya, Uganda, Tanzanya ve Somali'de açlık tehlikesinin baş gösterebileceği uyarısında bulundu.

Çekirge istilasını kontrol altına alma girişimleri şimdiye dek başarılı olmadı ve BM Gıda ve Tarım Örgütü'nden (FAO) Dominique Burgeon, çekirgelerin gıda krizine yol açacağını kaydetti. 

Havadan tarım ilaçları (pestisit) püskürtmenin en etkili yöntem olduğu, ancak bu ülkelerde kaynakların yetersiz olduğu ifade ediliyor.

Bu durumun her yıl göründüğüne ancak bu yıldaki istilanın büyük zarar verici boyutlara ulaşacağı riski bulunuyor.

Çekirgelerin hızla çoğaldığına, Haziran'da sayılarının 500 katına çıkabileceğine dikkat çeken FAO, etkilenen bölgelere böcek ilacı püskürtülmesi amacıyla 76 milyon dolar katkı yapması içim uluslararası topluma çağrıda bulundu.

Burgeon, "Aksi halde durum daha da kötüleşecek ve çok daha büyük çaplı bir gıda yardımı yapılması gerekecek ve bunun kontrolden çıkma tehlikesi var" diye konuştu. Çekirge istilası Kenya'da son 70 yıldır, Somali ve Etiyopya'da ise son 25 yıldır görülen en şiddetli düzeyde seyrediyor.

Çöl çekirgesi olan adlandırılan tür, sürekli göç eden ve büyük yıkımlara yol açan bir böcek. Bir çekirge 150 km yol alıp her gün kendi ağırlığı kadar (yaklaşık 2 gram) yiyecek tüketiyor.

Çekirge sürülerinin Pakistan, Yemen, Suudi Arabistan, Umman ve Sudan'ı da etkisi altına aldığı belirtiliyor.

2020: FELAKETLER YILI MI?

Ayrıca sosyal medyada çekirge istilası kapsamında yapılan yorumlarda 2020 yılının felaketler yılı olduğu algısı güçleniyor. Sosyal medya kullanıcıları, depremler, virüsler ve şimdi de çekirge istilasına dikkat çekip gezegenin acil durum sinyali verdiğini ifade ediyorlar.

ÇEKİRGE İSTİLASI İÇİN ÇÖZÜM SIĞIRCIK KUŞU MU?

Osmanlı Devleti'nde çekirge istilasına uğrayan beldelerde halk evvela imece usulleriyle kendi imkanlarını kullanıp çekirgelerden kurtulma yollarını arıyordu. Baş edemezlerse yardımlarına asker koşuyordu. Şam'da 1852'deki çekirge istilasında birkaç tabur asker gönderilerek ahali sıkıntıdan kurtarılmıştı. Diğer taraftan çekirge itlafında gayreti görülenler, teşvik için İftihar Madalyası'yla taltif ediliyordu.

Çekirgelere karşı her yörenin kendine göre geliştirdiği bir mücadele yöntemi mevcut idi. Kıbrıs halkının geliştirdiği yöntem en çok tavsiye edilenler arasında gösteriliyordu. Konuyla ilgili makalelerde bu usul şöyle anlatılıyor: “Elli metre uzunluğunda ve seksen santimetre yüksekliğinde bir bezden ibarettir. Bu bezin içine bir çukur kazılır ve içi teneke veya çinko kaplanır. Ahali çekirgeleri bu beze doğru sevk eder. Çekirgeler bezlerin bulunduğu yere gelince üzerine çıkarlar fakat muşambadan kayıp çukura düşerler. Çukurun ağzındaki yerin iç tarafı teneke veya çinko olduğundan dışarı çıkamazlar. Çukurun üzeri hemen toprakla ve sönmemiş kireçle örtülür.”

Çekirge ile mücadelenin tamam olması için çekirgelerin toprağa bıraktığı yumurtaların toplanıp yok edilmesi gerekiyor. Bu nedenle bütün kış çekirge yumurtaları toplanmaya çalışılır. Sığırcık kuşları ise çekirge yumurtalarını topraktan çıkararak yeyip yok ederler. Çekirgeleri dahi yok ettikleri için bu kuşlar çekirge istilasına uğrayan yere geldiklerinde korkutup kaçırılmamalı ve avlanmamalıdır.

Sığırcık kuşları hakkında makalelerde şu bilgiler yer alıyor: “Bir beldede çekirge istilası olduğunda “sığırcık şeyhleri” kendilerinin himayesinde bulunan suları özel metotlarla o beldeye götürürler. O suyla beraber sığırcık kuşları da oraya akın edip çekirgeleri telef ederler. Bu işi herhangi bir su veya insanla yapmak mümkün değildir. Belli yerlerde olan sığırcık suyunu sığırcık şeyhleri, istila olan yerlere götürerek zararın giderilmesi için gayret sarf ederler. Çekirge istilasına karşı sığırcık suyu ile mücadele veren şeyhlerden en meşhuru Ankara Kızılcahamam'ın Şeyhler köyündeki Şeyh Ali Semerkandî hazretleri idi. O ve onun neslinden gelenler, tekkedeki suyu alarak istenen yere ulaştırırlardı. Bunun için gerekli yerlere yazılar yazılır ve suyu götürecek şeyhlere kolaylık sağlanması, ücretsiz seyahat edebilmeleri merkez tarafından temin edilir ve yol tezkiresi verilirdi. 1889 yılında Şeyh Ahmed ve Şeyh Mehmed efendiler tekkeden aldıkları sığırcık suyunu Trablusgarp ve Bingazi vilayetlerine götürürlerken kendilerine birer kıta tezkire verilmiştir. Bunun gibi birçok sığırcık suyu talep dilekçesi ve şeyhlere verilen tezkire Osmanlı Arşivleri'nde mevcuttur."

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Belçika ve Avrupa Birliğinin Başkenti Brüksel’de 17 -20 Şubat 2020 tarihlerinde yapılan Küresel Isınma ile ilgili bir dizi toplantıya katılan Türk Heyetinin üyelerind...

Çin'de Ocak sonunda Koronavirüs (Kovid-19) teşhisi konan ve karantinaya alınan kişinin Lele isimli kedisi akvaryum suyuyla beslenerek hayatta kaldı ve 4 yavru doğurdu.

Sosyal medyada Nijerya'ya meteor düştü iddiaları yalanlandı.

Rusya, Rosneft`in Venezuela`daki faaliyetlerini durdurup varlıklarını sattığı gün Roszarubejneft adlı yeni bir petrol şirketi kurdu.

Çinli olduğu söylenen bir kadının temas edilen noktalara tükürmesi ve ardından çantasından çıkardığı bir sıvıyı dökmesi sosyal medyada paylaşıldı ve büyük tepki çekti.

IMF Başkanı Kristalina Georgieva, küresel koronavirüs salgınından ötürü ekonominin bu yıl açık bir şekilde resesyona girdiğini ifade etti. Georgieva, 2009 yılındaki kü...

İngiltere'de işler kontrolden çıktı. İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a yapılan koronavirüs testi pozitif çıktı.

Yazarlar
Website Security Test