Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kürtler İkinci Dünya Savaşı'nda Normandiya'da bize yardım etmediler

10.10.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

ABD Başkanı Donald Trump'tan yine çok ilginç sözler. Başkan Trump, ''Kürtler İkinci Dünya Savaşı'nda, Normandiya çıkarmasında bize yardım etmediler.'' dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, ilginç sözlerine bir yenisini daha ekledi. Başkan Trump Kürtlerin İkinci Dünya Savaşı'nda ABD'ye yardım etmediğini dile getirdi.

Sputnik'in haberine göre, ABD Başkanı Donald Trump, Kürtlerin kendi toprakları için savaştığını belirterek, “Kürtler 2. Dünya Savaşı'nda bize yardım etmediler, Normandiya’da bize yardım etmediler. Kendi toprakları konusunda yardımcı oldular. Bu farklı bir şey. Kaldı ki Kürtlere inanılmaz derecede büyük miktarda silah ve mühimmat anlamında para harcadık" değerlendirmesini yaptı.

Trump tüm bunlarla birlikte Kürtleri sevdiğini vurgulayarak, “Ancak orada farklı fraksiyonlar var. Mesela PKK var, farklı bir oluşum. Onlar bizimle çalıştılar. Zor bir grup ama bizimle çalıştılar. Onlar kendi toprakları için savaşıyorlar” dedi.

Kaynak: BBC Türkçe

NORMANDİYE ÇIKARMASI

İkinci Dünya Savaşı'nda Nazi Almanyası’nın işgali altındaki Fransa’nın batı ucundaki Normandiya bölgesine müttefiklerin 6 Haziran 1944’te belki de bir imkansızı başararak asker çıkarması ile yaşanan bir dönüm noktası. O günün sonunda 10 binden fazla kişi hayatını kaybetti. Yüz binlercesi yaralandı.

Normandiya Çıkarması öncesinde bu harekat çok tehlikeli gözüküyordu. Müttefik birlikleri, düşmanın dört yıl işgal altında bulundurduğu ve bu süre içerisinde tahkim ettiği, engel ve mayınla döşediği bir kıyıya çıkmak zorundaydı. Almanların batı cephesinde savunma amacıyla ellerinde elli sekiz tümen vardı ve bu tümenlerden on tanesi her an karşı taarruz yapabilecek kabiliyete sahip panzer birlikleriydi. Müttefiklerin ise ellerinde İngiltere’de konuşlanmış muazzam bir güç vardı. Fakat bu askeri güç iki engelle karşı karşıyaydı: Birincisi İngiltere ile Fransa arasında bulunan zorlu Manş Denizi’ni geçmekti. İkincisi ise bir çıkarma yapabilmek için sadece üçü hava indirme tümeni olmak üzere toplamda 9 tümen kullanılabilmesiydi. Ayrıca sahilde toplanacak bu askerleri ancak bir hafta sonra 2 katına çıkarma imkanına sahiptiler. Öte yandan müttefiklerin karşısında Fransa’yı ve Avrupa’nın çok büyük bir bölümünü kolayca ele geçirmiş çok iyi donanımlı ve deneyimli Alman ordusu bulunuyordu.

6 Haziran 1944 gecesi Müttefik kuvvetleri çıkarma harekatına başladı. İlk etapta paraşütçü birlikleri Alman savunmasının arkasına inişler yaptı. Aynı günün sabahı Normandiya sahillerine Amerikan, İngiliz, Kanada birlikleri çıkarma harekatını başlattı. Çıkarmadan 7 saat sonra sahil Alman varlığından temizlenmiş durumdaydı. Fakat asıl sorun bir çıkarma sırasında gerekli lojistik destek ve tedarik akışını nasıl gerçekleştirilebileceğiydi. Bunun için dünya tarihinde ilk defa düşünülen bir sistem hazırlandı. Projenin fikir babası İngiltere Başbakanı Winston Churchill’di. Başbakana göre yapay bir liman yapmaktan başka çare yoktu.

Projenin hayata geçirilebilmesi kıyı özellikleri, rüzgar, dalga iklimi, dalga tahmini, akıntılar, zemin araştırmaları verileri ışığında liman hızla projelendirdi. Limanın parçaları olan büyük dubalar, iskeleler, köprü dubaları, bağlantılar İngiltere’de 1942-44 yılları arasında inşa edildi. Çıkarma gününden bir gün sonra limanın parçaları denizden taşınarak çok kısa sürede yerlerine monte edildi. Normandiya çıkarması için asıl tarih 5 Haziran olarak belirlenmişti. Fakat harekat günü yaklaştıkça kötü hava nedeniyle Normandiya kıyılarına vuran dalgalar da bir o kadar çoğalıyordu. Hal böyle olunca, General Dwight D Eisenhower çıkarmayı 24 saat erteledi. Birçok uzman ise Almanlar’ın asıl müttefikleri rüzgarın kesildiği ve denizin durulduğu mayısın sonuna denk gelen dolunay zamanı beklediklerini söylüyor.

İngilizler istihbaratı Enigma adı verilen Alman gizli mesajlarının gönderildiği sistemi çözdü. Bu sayede Hitler’in ve Alman genelkurmayının, müttefiklerin oyununa gelerek, çıkarmanın Normandiya sahilleri yerine Calais’e yapılacağını düşündüklerini teyit ettiler.

General Eisenhower’ın “Bizim için savaş kazanan" adam dediği Higgins, çıkarma gemilerinin üretim ve tasarımcısıydı. New Orleans’lı tasarımcının ürettiği LCVP ya da “Higgins Botları” da denilen botlar sayesinde askerler ve tanklar Manş‘ın azgın sularından geçerek, Normandiya’ya çıkabildi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

ABD'nin Kaliforniya eyaletinde kıyıya vuran binlerce pembe renkli deniz canlısı San Francisco’nun kuzeyinde yer alan Drakes Plajı’nı kapladı.

Hz. İsa'yı eşcinsel olarak gösteren Netflix dizisi hangisi? Brezilya'da söz konusu dizi nedeniyle Netflix'e büyük bir boykot kampanyası başlatıldı.

Maurizio Cattelan’ın ‘Comedian’ (Komedyen) adını taşıyan ‘muz çalışmasının’ üç versiyonu Paris merkezli çağdaş sanat galerisi Perrotin tarafından Art Basel Miami’de gö...

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, NATO'yu sert bir dille eleştirdi.

Uyuşturucu kaçakçılığı nedeniyle uluslararası bültenle aranan İtalyan mafya üyesi Alfredo M.'nin, yıllardır Hollanda'da bir restoranda pizza ustası olarak çalıştığı or...

Dünyanın en pahalı polis aracı filosuna sahip Dubai polisi, filoya CyberTruck'ı da ekliyor.

Hükümetin tarım politikalarına isyan bayrağı açan Fransız çiftçiler otobanı traktörlerle kapatarak eylem yaptı.

Yazarlar
Website Security Test