Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kürtler İkinci Dünya Savaşı'nda Normandiya'da bize yardım etmediler

10.10.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

ABD Başkanı Donald Trump'tan yine çok ilginç sözler. Başkan Trump, ''Kürtler İkinci Dünya Savaşı'nda, Normandiya çıkarmasında bize yardım etmediler.'' dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, ilginç sözlerine bir yenisini daha ekledi. Başkan Trump Kürtlerin İkinci Dünya Savaşı'nda ABD'ye yardım etmediğini dile getirdi.

Sputnik'in haberine göre, ABD Başkanı Donald Trump, Kürtlerin kendi toprakları için savaştığını belirterek, “Kürtler 2. Dünya Savaşı'nda bize yardım etmediler, Normandiya’da bize yardım etmediler. Kendi toprakları konusunda yardımcı oldular. Bu farklı bir şey. Kaldı ki Kürtlere inanılmaz derecede büyük miktarda silah ve mühimmat anlamında para harcadık" değerlendirmesini yaptı.

Trump tüm bunlarla birlikte Kürtleri sevdiğini vurgulayarak, “Ancak orada farklı fraksiyonlar var. Mesela PKK var, farklı bir oluşum. Onlar bizimle çalıştılar. Zor bir grup ama bizimle çalıştılar. Onlar kendi toprakları için savaşıyorlar” dedi.

Kaynak: BBC Türkçe

NORMANDİYE ÇIKARMASI

İkinci Dünya Savaşı'nda Nazi Almanyası’nın işgali altındaki Fransa’nın batı ucundaki Normandiya bölgesine müttefiklerin 6 Haziran 1944’te belki de bir imkansızı başararak asker çıkarması ile yaşanan bir dönüm noktası. O günün sonunda 10 binden fazla kişi hayatını kaybetti. Yüz binlercesi yaralandı.

Normandiya Çıkarması öncesinde bu harekat çok tehlikeli gözüküyordu. Müttefik birlikleri, düşmanın dört yıl işgal altında bulundurduğu ve bu süre içerisinde tahkim ettiği, engel ve mayınla döşediği bir kıyıya çıkmak zorundaydı. Almanların batı cephesinde savunma amacıyla ellerinde elli sekiz tümen vardı ve bu tümenlerden on tanesi her an karşı taarruz yapabilecek kabiliyete sahip panzer birlikleriydi. Müttefiklerin ise ellerinde İngiltere’de konuşlanmış muazzam bir güç vardı. Fakat bu askeri güç iki engelle karşı karşıyaydı: Birincisi İngiltere ile Fransa arasında bulunan zorlu Manş Denizi’ni geçmekti. İkincisi ise bir çıkarma yapabilmek için sadece üçü hava indirme tümeni olmak üzere toplamda 9 tümen kullanılabilmesiydi. Ayrıca sahilde toplanacak bu askerleri ancak bir hafta sonra 2 katına çıkarma imkanına sahiptiler. Öte yandan müttefiklerin karşısında Fransa’yı ve Avrupa’nın çok büyük bir bölümünü kolayca ele geçirmiş çok iyi donanımlı ve deneyimli Alman ordusu bulunuyordu.

6 Haziran 1944 gecesi Müttefik kuvvetleri çıkarma harekatına başladı. İlk etapta paraşütçü birlikleri Alman savunmasının arkasına inişler yaptı. Aynı günün sabahı Normandiya sahillerine Amerikan, İngiliz, Kanada birlikleri çıkarma harekatını başlattı. Çıkarmadan 7 saat sonra sahil Alman varlığından temizlenmiş durumdaydı. Fakat asıl sorun bir çıkarma sırasında gerekli lojistik destek ve tedarik akışını nasıl gerçekleştirilebileceğiydi. Bunun için dünya tarihinde ilk defa düşünülen bir sistem hazırlandı. Projenin fikir babası İngiltere Başbakanı Winston Churchill’di. Başbakana göre yapay bir liman yapmaktan başka çare yoktu.

Projenin hayata geçirilebilmesi kıyı özellikleri, rüzgar, dalga iklimi, dalga tahmini, akıntılar, zemin araştırmaları verileri ışığında liman hızla projelendirdi. Limanın parçaları olan büyük dubalar, iskeleler, köprü dubaları, bağlantılar İngiltere’de 1942-44 yılları arasında inşa edildi. Çıkarma gününden bir gün sonra limanın parçaları denizden taşınarak çok kısa sürede yerlerine monte edildi. Normandiya çıkarması için asıl tarih 5 Haziran olarak belirlenmişti. Fakat harekat günü yaklaştıkça kötü hava nedeniyle Normandiya kıyılarına vuran dalgalar da bir o kadar çoğalıyordu. Hal böyle olunca, General Dwight D Eisenhower çıkarmayı 24 saat erteledi. Birçok uzman ise Almanlar’ın asıl müttefikleri rüzgarın kesildiği ve denizin durulduğu mayısın sonuna denk gelen dolunay zamanı beklediklerini söylüyor.

İngilizler istihbaratı Enigma adı verilen Alman gizli mesajlarının gönderildiği sistemi çözdü. Bu sayede Hitler’in ve Alman genelkurmayının, müttefiklerin oyununa gelerek, çıkarmanın Normandiya sahilleri yerine Calais’e yapılacağını düşündüklerini teyit ettiler.

General Eisenhower’ın “Bizim için savaş kazanan" adam dediği Higgins, çıkarma gemilerinin üretim ve tasarımcısıydı. New Orleans’lı tasarımcının ürettiği LCVP ya da “Higgins Botları” da denilen botlar sayesinde askerler ve tanklar Manş‘ın azgın sularından geçerek, Normandiya’ya çıkabildi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Rusya, Koronavirüs'e (Kovid-19) karşı geliştirdiği aşının üretimine başladığını bildirdi.

Brezilya'dan ithal edilen dondurulmuş tavuk kanadı örneğinin yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) testinin pozitif çıktığını açıkladı.

Endonezya'da dünyaya gelen, iki başlı bir buzağı görenleri şaşkına çevirdi ve tüm dünyanın sosyal medya platformlarında gündem oldu.

Rusya'nın bulduğu Koronavirüs (Kovid-19) aşısının adı Sputnik oldu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, aşının tescil edildiğini duyurmuştu. Peki Sputnik nedir, ne an...

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'nın ilk Koronavirüs (Kovid-19) aşısını geliştirdiğini duyurdu. Putin ayrıca kendi kızının da aşı olduğunu ileri sürdü.

Suriye'nin batısında bulunan Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta çok şiddetli bir patlama meydana geldi. Nükleer silahın kullanıldığı da iddia edilen patlama için İsrail'in a...

Almanya'da enflasyon oranı son dört yıldan bu yana ilk kez eksi seviyelerde. Federal İstatistik Dairesi'nin açıkladığı geçici verilere göre Almanya'da Temmuz ayında en...

Yazarlar
Website Security Test