Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Afganistan'da ünlü gazeteci Mena Mangal sokak ortasında öldürüldü

12.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ünlü gazeteci ve kadın hakları savunucusu Mena Mangal, Afganistan'da başkent Kabil'de sokak ortasında vurularak öldürüldü.

Ünlü kadın hakları savunucusu ve gazeteci Mena Mangal, Afganistan'ın başkenti Kabil'de sokak ortasında vurularak öldürüldü. 

Afganistan İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasrat Raimi, yaptığı açıklamada olayın sabah 7 sularında gerçekleştiğini söyledi. Ayrıca Kabil’deki Karte Naw yakınında olaya tanık olan esnaf, motosikletli iki kişinin kadın gazeteci Mena Mangal araç beklerken ona yaklaştıklarını ve ateş açtıklarını bildirdi. İddiaya göre saldırganların Mena Mangal'ı vurmadan önce havaya ateş açıp kalabalığı dağıttıkları sonra da Mangal'ı vurdukları belirtiliyor.

Afganistan’daki kadın hakları ve kızların okula gönderilmeleri konusunda fikirlerin savunulduğu popüler sosyal medya hesaplarını da yöneten Mangal, 2017 yılında ise kişisel zorla evlendirilme hikayesini kaleme almış ve açtığı boşanma davası Mayıs ayı başında sonuçlanmıştı. 

Afgan siyaset bilimci Mariam Wardak, Mangal’ın suikast sonucu öldürülmesi sonrasında kadın gazetecilerin kamuoyunda tepki göstermemesi üzerine Twitter paylaşımında şunları yazdı: "Sesi ve duyurabilecek platformu olan kadınların sessizliği tiksinti verici. Sadece kendi imajları ile kurumlarının ilerlemesiyle ilgili gibiler. Erkeklerimizin onur ve cesareti çoktandır zaten uykudaydı, şimdi de kadınların sessizliği kızkardeşliğimizin gücünü öldürecek" dedi. 

Medyasope'un aktardığına göre, Mena Mangal ölüm tehditleri aldığını duyurmuştu.

Afganistan’da son 20 yıldaki tablo korkunç boyutlara ulaşmış durumda. Kamusal alanda görev yapan polis, siyasetçi, öğretmen, öğrenci veya gazeteci- kadınlara yönelik çok sayıda saldırı ve suikast düzenlendi. Bu saldırılardan bazıları kadının kamusal yaşama katılmasını engellemek isteyenlerce, bazıları da kadınların en yakınları tarafından düzenlendi; saldırganların çoğu cezasız kaldı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

O ülkede kız öğrencilerin ped ihtiyacı devlet tarafından karşılanacak.

ABD'de Başkan Donald Trump'a ''çeneni kapat'' diyen polis tüm dünyada konuşuluyor.

İngiltere'de izne çıkarılan çalışan sayısı toplam 8,7 milyona ulaştı.

ABD Başkanı Donald Trump, bir kiliseye girerek Hristiyanlığın kutsal kitabı İncil ile poz verdi.

ABD'de tırmanan gerilim ile zor günler yaşayan Başkan Donald Trump'a bir darbe de Anonymous'tan geldi. Başkan Trump'ın çocuk istismarı davalarıyla ilgili belgeleri yay...

ABD'nin tüm dünyada takip edilen The New York Times gazetes, ABD Başkanı Donald Trump'ın Cuma günü protestolar sırasında Beyaz Saray'ın altında bulunan sığınağa götürü...

ABD'de siyah vatandaş George Floyd'un polis tarafından öldürülmesi olayının ardından protestolar ülke geneline yayıldı ve birçok ilginç görüntü ortaya çıkıyor.

Yazarlar
Website Security Test