Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Venezuela'daki darbe girişiminde son durum ne?

1.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Venezuela'daki darbe girişimiyle ilgili son gelişmeler, son açıklamalar... Venezuela'daki darbede son durum ne? Darbe girişimi ne durumda?

Venezuela'da 23 Ocak'ta kendini devlet başkanı ilan eden Meclis Başkanı Juan Guaido, Twitter üzerinden yayımladığı 3 dakikalık bir videoyla, halka ve askerlere sokağa çıkma çağrısı yapmıştı. Ayrıca, Caracas'taki La Carlota Hava Üssü yakınında bir grup askerle çektiği videoyu da yayımlamıştı. Başkent Caracas'ta bazı askeri birliklerin yolları kestiği, bazı yollarda da askeri araçların görüldüğü belirtilmişti.

Venezuela Savunma Bakanı Vladimir Padrino Lopez ise darbe girişimine karşı koyacaklarını belirterek, "Askeri birliklerde olağan dışı bir durum söz konusu değil, herkes komutanların emrindedir" açıklamasını yapmıştı.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro Venezuela ordusuna teşekkür ederek, "Basında, La Carlota Askeri Hava Üssü'nün alındığına dair haberler çıktı ancak La Carlota Hava Üssü kesinlikle alınamadı. Tıpkı diğer askeri üsler gibi, La Carlota da alarm durumundaydı" ifadelerini kullandı. Maduro ayrıca, Leopoldo Lopez'in (Eski muhalif lider) darbeyi yönettiğini belirterek, "Bugün sabah saatlerinde sosyal medyada, aşırı sağcı muhalif, faşist ve 18 yıldır bütün darbe girişimlerinde bulunan, ev hapsinden kaçan Leopoldo Lopez'in görüntüleri yayınlandı. Darbe teşebbüsünü özel olarak yönetiyordu ve daha sonra kendi kendini devlet başkanı ilan eden milletvekili Guaido, kaydettiği videoyla bir çağrı yaparak, askeri darbeye olan desteğiyle ortaya çıktı. Bu darbe girişimi cezasız kalmayacak, ülkenin cumhuriyet başsavcısıyla konuştum. Bu iş için özel 3 ulusal savcı atadım ve onlar şu an bu olaya karışan herkesi sorguluyor ve soruşturmayı yürütüyorlar. Anayasa ve toplum huzurunu hedef almaktan yargılanacaklar." diye konuştu ve ikisi ağır yaralı Albay olmak üzere 5 askerin yaralandığı bilgisini verdi.

Öte yandan muhalif lider Meclis Başkanı Juan Guaido, "Bu, halkıyla yüzleşmeye korkan bir tirana karşı pasif bir isyandır. Kardeşler, Özgürlük Operasyonu vakti geldi. Bütün Venezuela sokağa" ifadeleriyle Venezuela halkını ve orduyu sokağa davet etmişti. Guaido bu ayaklanmayı, "Özgürlük operasyonu" olarak tanımladı.

Eski muhalif lider Leopoldo Lopez'in, Şili'nin Karakas'daki resmi konutundan ayrılarak İspanya Büyükelçiliği'ne gittiği belirtildi. Şili Dışişleri Bakanı Roberto Ampuero, "İspanyol kökenli Leopoldo Lopez İspanya Büyükelçiliği'ne gitti. Bu kişisel bir karardı, bizim büyükelçiliğimizde zaten misafirler olduğunu göz önüne aldı" dedi.

 

Ülkelerden ve liderlerden açıklamalar

Venezuela'daki gelişmelere ilişkin Twitter'dan yazan ABD Başkanı Donald Trump, "Venezuela'daki durumu çok yakından takip ediyorum. ABD, Venezuela halkına ve onların özgürlüğüne destek veriyor. Eğer Küba askerleri ve milisleri, Venezuela anayasasını mahvetme ve ölümlere sebep olma amacı güden tüm askeri ve diğer operasyonlarını derhal sonlandırmazsa, en üst düzeyde yaptırımlarla birlikte tam ve kapsamlı bir ambargo Küba adasına uygulanacaktır. Umarım tüm Kübalı askerler derhal ve barışçıl bir şekilde kendi adalarına dönerler" ifadelerini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Venezuela'daki darbe girişimiyle ilgili Twitter'dan yazarak, "Halkın egemen olduğu, başkanının seçimle iş başına geldiği Venezuela'ya postmodern bir koloni valisi atama gayreti içinde olanlar bilmelidir ki bir ülkenin nasıl yönetileceği ancak demokratik seçimlerle belirlenir. Demokrasilerde sandık esastır. Darbelerle mücadele etmiş, darbelerin yarattığı olumsuz sonuçları yaşamış bir ülke olarak, Venezuela'daki darbe girişimini kınıyoruz. Tüm dünya Venezuela'da halkın demokratik tercihlerine saygı duymak zorundadır." dedi.

Ayrıca Rusya Dışişleri Bakanlığı da konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Venezuela muhalefetinin vahşi çatışmaları körükleyecek yöntemlere başvurduğu iddia edilen açıklamada, muhalefete şiddetten uzak durma çağrısı yapıldı. Açıklamada ayrıca muhalefetin kamu düzenini provoke ettiği ve silahlı kuvvetleri çatışma içine çekmeye çalıştığı ifade edildi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

ABD'de siyah vatandaş George Floyd'un polis tarafından öldürülmesi olayının ardından protestolar ülke geneline yayıldı ve birçok ilginç görüntü ortaya çıkıyor.

Elon Musk'ı sahibi olduğu SpaceX'in SpaceX Crew Dragon aracı ile uzaya astronot gönderme görevi iptal edildi. Uzay görevi neden iptal edildi? Elon Musk konuyla ilgili ...

Amerika Birleşik Devletleri'nde polisin öldürdüğü George Floyd isimli siyahi vatandaş, dünyada ve Türkiye'de sosyal medyanın gündemi oldu.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Başdanışmanı Dominic Cummings, İngiltere merkezli ve dünyaca ünlü olan gazetelerde sert eleştirilerin hedefleri oldular. Başdanışm...

ABD merkezli The New York Times gazetesi, ana sayfasında Koronavirüs (Kovid-19) kaynaklı hayatını kaybeden 1000 kişinin isimlerine ayırdı.

The Guardian’da yer alan bir değerlendirmeye göre Avrupa, Koronavirüs (Kovid-19) pandemisiyle birlikte yeniden şekilleniyor.

Rusya’nın Tula kentinde, Bölge Hastanesi’nde görevli ve ismi açıklanmayan, bikini üzerine şeffaf koruyucu kıyafet giyerek hastaları tedavi eden hemşireye soruşturma ba...

Yazarlar
Website Security Test