Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Anlaşmasız Brexit önlendi

9.4.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İngiltere'nin 12 Nisan'da Avrupa Birliği'nden anlaşmasız ayrılmasını önlemeye dönük tasarı yasalaştı.

İngiltere Parlamentosu'nda ana muhalefet partisi olan İşçi Partisi Milletvekili Yvette Cooper'ın öncülük ettiği, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden 12 Nisan 2019 tarihinde anlaşmasız olarak ayrılığını önlemeyi öngören yasa tasarısı, Parlamentonun üst kademesi Lordlar Kamarasında yapılan değişikliklerin Avam Kamarasında kabul edilmesiyle onaylandı.

Onaylanan yasaya göre, İngiliz hükümeti bugün Avam Kamarasına değişikliğe açık bir önerge sunacak. Milletvekillerinin önergeye verecekleri değişiklik teklifleriyle, hükümet AB'den talep edeceği Brexit erteleme tarihini belirleyecek. Ayrıca kabul edilecek tarih de Başbakan Theresa May tarafından Brexit gündemi ile olağanüstü toplanacak AB liderler zirvesine sunulacak. 

Tasarının ilk halinde May'in AB'nin vereceği tarihi de Avam Kamarasının onayına sunması gerekiyordu. Ancak Lordlar Kamarasında yapılan değişiklikle bu zorunluluk ortadan kaldırıldı. Yapılan değişiklik ile İngiliz hükümetinin AB'den talep edeceği erteleme tarihinin 22 Mayıs'tan daha erken olamaması da kararlaştırıldı.

Yasa, İngiliz hükümetinin, AB'den anlaşmasız ayrılıktan başka çare kalmaması halinde Brexit'i iptal etmesini de ihtimaller arasına alıyor. Avrupa Adalet Divanı aralık ayında aldığı kararda, İngiltere'nin Brexit'i tek yanlı durdurabileceğine hükmetmişti. Yeni yasayla İngiliz hükümetinin AB'den anlaşmasız ayrılma tercihinde bulunmasının önüne geçildi ve yasa AB tarafını bağlamıyor. Avrupa Birliği'nin İngiltere'ye yeni bir erteleme daha vermeyi kabul etmemesi durumunda ne olacağı ise belirsiz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Rusya Başkurdistan Özerk Cumhuriyeti’nde düzenlenecek Ekonomi Fuarı (Zauralye 2019), dünyanın çeşitli ülkelerinden 500’e yakın iş insanını bir araya getirmesi bekleniyor.

Hong Kong'da protestocuların ambulansın geçmesi için yol açması sosyal medyada çok konuşuldu.

Güney Kore'de izlerken bilen yürekleri ağıza getiren çılgın eğlence: Gyro Drop

ABD Başkanı Donald Trump, Umman Körfezi'nde yaşanan tekne patlamalarını İran'ın yaptığını söyledi.

Uber Uçan Taksi hizmeti başlıyor. Üç şehir belirlendi. Uber Uçan Taksi nerelerde hizmet verecek? Hangi şehirlerde başlıyor?

Ünlü yönetmen Steven Spielberg'den ilginç bir korku dizisi projesi. Dizi sadece akşamları izlenebilecek.

Japonya'da G20 ülkelerinin maliye bakanları bir toplantı yaptı. G20 ülkelerinin merkez bankası temsilcilerinin de katıldığı toplantı 2 gün sürdü.

Yazarlar
Website Security Test