Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Golan Tepeleri neden önemli? Golan Tepeleri nerede?

22.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Golan Tepeleri neden bu kadar önemli? Uluslararası kamuoyunda yeni bir krize sebep olan ve ülkelerin sırayla açıklamalar yaptığı Golan Tepeleri nerede? Neden önemli?

ABD Başkanı Donald Trump, dün akşam (21 Mart 2019 Perşembe) Twitter'dan şu sözleri söyledi: "52 yıl sonra Amerika Birleşik Devletleri'nin, bölgesel istikrar ve İsrail'in güvenliği için kritik derecede stratejik öneme sahip olan Golan Tepeleri üzerindeki İsrail egemenliğini tam olarak tanımasının zamanı geldi"

Ardından Türkiye, Rusya, Suriye ve Avrupa Birliği'nden peşpeşe açıklamalar geldi. ABD Başkanı Donald Trump'ın bu sözleri eleştirilirken, Amerikan Doları da piyasaları hareketlendirdi. Peki Golan Tepeleri neden bu kadar önemli?

Golan Tepeleri'ni İsrail için önemli kılan etkenlerin başında güvenlik ve su geliyor. Bölge güvenlik açısından gözardı edilemeyecek bir konumda ve zengin su yataklarına sahip. İsrail toplam su ihtiyacının üçte birini Şeria Nehri ve Golan Tepeleri'ndeki su kaynaklarından temin ediyor. Uluslararası hukuka göre Suriye toprağı olan ancak fiilen İsrail'in işgali altında bulunan Golan Tepeleri Şam'a sadece 60 kilometre uzaklıkta ve komşu ülkelere karşı da çok önemli bir stratejik noktada bulunuyor. 

Bölgenin stratejik ve coğfrafi özelliklerinin yanısıra Yahudi kutsal metinlerinde de Golan Tepeleri'ne yönelik birçok atıf bulunuyor. Bu nedenle İsrail'in iç siyasetinde muhafazakarlar tarafından da bölgenin önemi büyük ve Başbakan Netanyahu bu durumu pek çok kez kullandı. 

20 bin civarında Yahudi'nin yaşadığı bölgede 30'dan fazla Yahudi yerleşim noktası var. Bölgede yaşayan bir diğer kalabalık etnik grup da yaklaşık 25 binlik Suriyeli Dürzi Arap nüfusu.

Golan Tepeleri'nin tarihi, kronolojik olarak Golan Tepeleri'de geçmişten günümüze gelişmeler:

1967: İsrail, Arap-İsrail Savaşı (Altı Gün Savaşları) sırasında Golan Tepeleri'ni ele geçirdi.

1973: Suriye, Golan Tepeleri'ni geri almayı denedi ancak başarısız oldu.

1974: İsrail ve Suriye, Golan Tepeleri'ndeki kuvvetlerini geri çekerek askeri çatışmayı sonlandırmaya razı oldu. Aynı yıl barış gücü askerleri bölgeye konuşlandırıldı.

1981: İsrail, Golan Tepeleri'ni ilhak ettiğini açıkladı, ancak uluslararası toplum bu kararı bugüne kadar tanımadı.

2000: Golan Tepeleri'nin Suriye'ye iadesi hedefiyle, ABD'nin ara buluculuğunda başlatılan müzakereler başarısızlıkla neticelendi.

2008: Suriye ve İsrail, Türkiye'nin ara buluculuğunda yeniden dolaylı görüşmelere başladı. İsrail Başbakanı Ehud Barak'ın yolsuzluk davası nedeniyle istifa etmesiyle görüşmeler sonlandırıldı.

2013: Mart 2011'de patlak veren Suriye iç savaşı 2013 yılında Golan Tepeleri'ne kadar ulaştı. İsrail ve Suriye orduları karşılıklı top atışlarında bulundu.

2016: İsrail Başbakanı Netanyahu, Bakanlar Kurulunu Golan Tepeleri'nde toplayarak dünyaya burayı "İsrail toprağı" olarak tanıma çağrısında bulundu.

2019: ABD Başkanı Trump işgal altındaki Golan Tepeleri üzerindeki "İsrail egemenliğini tanıdıklarını" açıkladı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Polonya'da göçmen olduğu iddia edilen birine saldıran kişiler hayatlarının dersini aldı. Polonya'da göçmen bir kişiyi dövmek isteyen kişiler dayak yedi.

Hayvanat bahçelerinde uyuşturulmuş hayvanlarla fotoğraf çektirenler hayvanseverlerin tepkilerini çekiyor.

Financial Times gazetesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın damadı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ı görevden almalı dedi.

Amerikan Merkez Bankası (FED) piyasalar tarafından beklenen faiz kararını açıkladı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in titrediği anlar sosyal medyada.

Rusya Başkurdistan Özerk Cumhuriyeti’nde düzenlenecek Ekonomi Fuarı (Zauralye 2019), dünyanın çeşitli ülkelerinden 500’e yakın iş insanını bir araya getirmesi bekleniyor.

Hong Kong'da protestocuların ambulansın geçmesi için yol açması sosyal medyada çok konuşuldu.

Yazarlar
Website Security Test