Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Golan Tepeleri neden önemli? Golan Tepeleri nerede?

22.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Golan Tepeleri neden bu kadar önemli? Uluslararası kamuoyunda yeni bir krize sebep olan ve ülkelerin sırayla açıklamalar yaptığı Golan Tepeleri nerede? Neden önemli?

ABD Başkanı Donald Trump, dün akşam (21 Mart 2019 Perşembe) Twitter'dan şu sözleri söyledi: "52 yıl sonra Amerika Birleşik Devletleri'nin, bölgesel istikrar ve İsrail'in güvenliği için kritik derecede stratejik öneme sahip olan Golan Tepeleri üzerindeki İsrail egemenliğini tam olarak tanımasının zamanı geldi"

Ardından Türkiye, Rusya, Suriye ve Avrupa Birliği'nden peşpeşe açıklamalar geldi. ABD Başkanı Donald Trump'ın bu sözleri eleştirilirken, Amerikan Doları da piyasaları hareketlendirdi. Peki Golan Tepeleri neden bu kadar önemli?

Golan Tepeleri'ni İsrail için önemli kılan etkenlerin başında güvenlik ve su geliyor. Bölge güvenlik açısından gözardı edilemeyecek bir konumda ve zengin su yataklarına sahip. İsrail toplam su ihtiyacının üçte birini Şeria Nehri ve Golan Tepeleri'ndeki su kaynaklarından temin ediyor. Uluslararası hukuka göre Suriye toprağı olan ancak fiilen İsrail'in işgali altında bulunan Golan Tepeleri Şam'a sadece 60 kilometre uzaklıkta ve komşu ülkelere karşı da çok önemli bir stratejik noktada bulunuyor. 

Bölgenin stratejik ve coğfrafi özelliklerinin yanısıra Yahudi kutsal metinlerinde de Golan Tepeleri'ne yönelik birçok atıf bulunuyor. Bu nedenle İsrail'in iç siyasetinde muhafazakarlar tarafından da bölgenin önemi büyük ve Başbakan Netanyahu bu durumu pek çok kez kullandı. 

20 bin civarında Yahudi'nin yaşadığı bölgede 30'dan fazla Yahudi yerleşim noktası var. Bölgede yaşayan bir diğer kalabalık etnik grup da yaklaşık 25 binlik Suriyeli Dürzi Arap nüfusu.

Golan Tepeleri'nin tarihi, kronolojik olarak Golan Tepeleri'de geçmişten günümüze gelişmeler:

1967: İsrail, Arap-İsrail Savaşı (Altı Gün Savaşları) sırasında Golan Tepeleri'ni ele geçirdi.

1973: Suriye, Golan Tepeleri'ni geri almayı denedi ancak başarısız oldu.

1974: İsrail ve Suriye, Golan Tepeleri'ndeki kuvvetlerini geri çekerek askeri çatışmayı sonlandırmaya razı oldu. Aynı yıl barış gücü askerleri bölgeye konuşlandırıldı.

1981: İsrail, Golan Tepeleri'ni ilhak ettiğini açıkladı, ancak uluslararası toplum bu kararı bugüne kadar tanımadı.

2000: Golan Tepeleri'nin Suriye'ye iadesi hedefiyle, ABD'nin ara buluculuğunda başlatılan müzakereler başarısızlıkla neticelendi.

2008: Suriye ve İsrail, Türkiye'nin ara buluculuğunda yeniden dolaylı görüşmelere başladı. İsrail Başbakanı Ehud Barak'ın yolsuzluk davası nedeniyle istifa etmesiyle görüşmeler sonlandırıldı.

2013: Mart 2011'de patlak veren Suriye iç savaşı 2013 yılında Golan Tepeleri'ne kadar ulaştı. İsrail ve Suriye orduları karşılıklı top atışlarında bulundu.

2016: İsrail Başbakanı Netanyahu, Bakanlar Kurulunu Golan Tepeleri'nde toplayarak dünyaya burayı "İsrail toprağı" olarak tanıma çağrısında bulundu.

2019: ABD Başkanı Trump işgal altındaki Golan Tepeleri üzerindeki "İsrail egemenliğini tanıdıklarını" açıkladı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Kopenhag Belediyesi Meclisi Üyesi Pakistan asıllı Badar Shah, yaptığı açıklamada, Kopenhag Belediye Sarayı’nda Danimarka vatandaşlığı hakkı kazananlar için düzenlenen ...

Koronavirüs kaç ülkeye bulaştı? Hangi ülkede kaç kişi öldü? Koronavirüs ile ilgili son gelişmeler haberimizde. Dünyada Koronavirüs bulaşan ülkeler hangileri?

UEFA'dan korkutan Koronavirüs açıklaması geldi. UEFA İkinci Başkanı Michele Uva Koronavirüs'le ilgili konuşarak organizasyonların durdurulabileceği sinyalini verdi.

Kobe Bryant'ın eşi Vanessa Bryant, kazadan sorumlu tutulan helikopter şirketi Island Express Helicopters'a dava açtı.

Çin'de virüs nedeniyle karantinaya alınan insanlara yetkililer sert müdahalelerde bulunuyor. Çinli yetkililer sert uygulamalarla Koronavirüs'ün pozitif çıktığı kişiler...

Dünyanın düz olduğunu iddia eden ve bunu kanıtlamak için yaptığı buharlı roketle kendini atmosfere fırlatmaya çalışan Mike Hughes yere çakılarak öldü.

Koronavirüs'te son durum korkutuyor. Virüsün taburcu edilen hastalarda tekrar çıktığı bilgisi paylaşıldı. Vuhan Koronavirüs Tıbbi Tedavi Grubu Başkanı Profesör Zhao Ji...

Yazarlar
Website Security Test