Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yeni Zelanda'da camiye saldıran kişi Türkler için ne dedi?

15.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yeni Zelanda'da Cuma namazı sırasında iki camiye silahlı saldırı yapıldı. Saldırganlardan Brenton Tarrant isimli kişi Türkler için ne söyledi?

Yeni Zelanda'da iki camiye silahlı saldırı düzenleyen saldırganın 28 yaşında İskoç asıllı Brenton Tarrant, olduğu belirlendi.

Brenton Tarrant camilere yaptığı saldırı öncesinde Youtube'da kişisel kanalında bir manifesto yayınlamış. Manifestsoda Türkleri hedef alan sözleri ilgi çekici. Brenton Tarran, 'Türklere' başlığının yer aldığı bölümde "Topraklarınızda huzur içinde yaşayabilirsiniz, size zarar gelmeyecek. Boğaz'ın Doğu yakasında. Ama Boğaz'ın Batı yakasında bir yerde yaşamayı denerseniz, Avrupa'ya gelirseniz sizi öldüreceğiz. Konstantinopolis'e gelir, tüm cami ve minareleri yıkarız. Ayasofya minarelerden kurtulacak ve Konstantinapol hak edildiği gibi tekrar Hristiyan şehri olacak." ifadelerini kullanıyor.

Saldırıyı canlı yayınlayan Brenton Tarran, bilgisayar oyunu oynuyormuşçasına bir çekim yapmış. Videoda silahın birçok kez şarjörünü değiştirdiği görülüyor. 

Saldırgan Brenton Tarrant, ABD Başkanı Donald Trump'tan da söz ediyor. 70 sayfalık manifestosunda, Trump'tan ‘yenilenmiş beyaz kimliğinin ve ortak amaçlarının sembolü' olarak bahsetse de, onu siyasi bir lider ve politika belirleyici olarak tanımadığını belirtmiş.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Dünya kamuoyunun gündemine oturan Yumurta Çocuk Will Connolly, Avustralyalı senatör Fraser Anning'in başında yumurta kırdığı eylem sonrası konuştu.

Gezegenimizdeki ''enerji sektörü kaynaklı'' karbondioksit emisyonu 2018 yılında yüzde 1,7 arttı ve 33 gigatona ulaştı.

İngiltere Parlamentosu'nda bulunan Avam Kamarası, parlamento gündem belirleme yetkisini bir günlük süreyle hükumetten aldı. Hükumette üç bakan istifa etti.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), ABD Başkanı Donald Trump'ın Meksika Sınır Duvarı için kullanılacak fonu onayladı.

ABD Başkanı Donald Trump, İsrail'in Golan Tepeleri'ndeki işgalini resmen tanıyan kararnameyi imzaladı.

Motorları çalışmayan Viking Sky adlı 1300 yolcu taşıyan Cruise Gemisi SOS çağrısında bulundu. Gemideki bir yolcu fırtınalarla sallanırken geminin içinde ki durumu göst...

Kanada’da katolik kilisesinde bir rahip canlı yayınlanan dini törende bıçaklı saldırıya uğradı.

Yazarlar
Website Security Test