Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Çin Ay'ın karanlık yüzüne uzay aracı indirdi

3.1.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Çin, Ay'ın karanlık yüzüne uzay aracı indirdi. Dünya'dan Ay'ın hep aynı yüzü görülür. Peki neden Ay'ın hep aynı yüzünü görüyoruz?

Biz dünya sakinleri olarak Ay'ın hep aynı yüzünü görürüz. Son yıllarda Uzay çalışmalarıyla ciddi şekilde ismini duyuran Çin, Ay'ın karanlık yüzüne bir uzay aracı indirdi. 

Bugün TSİ 08.00'de Çin'in "Chang'e 4" adlı insansız uzay aracı, Ay'ın güney kutbundaki Aitken havzasını incelemek üzere ''karanlık yüz'' olarak bilinen bölgeye başarı bir şekilde iniş yaptı.

Peki Çin bu araştırmayla neyi amaçlıyor? Şimdiye kadar Ay'ın karanlık yüzünün fotoğrafı çekilmişti fakat hiçbir araç yüzeye iniş yapmamıştı. Chang'e 4'ün Ay'ın yüzeyi ile ilgili ayrıntılı ölçümlerin yapması ve mineral bileşimi hakkında bilgi toplaması hedefleniyor. Eğer görev başarıyla tamamlanırsa Ay'ın oluşumuyla ilgili yeni bilgiler edinilecek. Ayrıca Ay'ın "karanlık yüz" olarak adlandırılan tarafı tamamen karanlık olduğu için değil, hakkında pek bilgimiz olmadığı için "karanlık yüz" olarak adlandırıldı. 

Chang'e 4'ün başka bir hedefi daha var. Ay'ın karanlık yüzü Dünya'ya karşı hiç dönmediği için Dünya'nın atmosferinden kaynaklı radyo dalgalarından korunan bir taraf. Bu yüzden karanlık yüze yerleştirilecek bir teleskobun Dünya'dan yayılan radyo dalgalarından korunaklı bir şekilde uzaya dair daha sağlıklı ölçümler yapacağı tahmin ediliyor. İşte Chang'e 4 bunu da araştıracak. 

 

Chang'e 4'ün objektifinden Ay'ın karanlık yüzü

 

Peki neden Ay'ın sadece bir tarafını görürüz?

Dünya’nın tek uydusu olan Ay gökyüzünde farklı zamanlarda farklı şekillerde görünür. Dolunay, ilk dördün, son dördün gibi isimler verilen bu haller yaklaşık olarak 29,5 günlük periyotlarla tekrar eder. Bu süre içinde hem Dünya hem de Ay kütleçekimi etkisinde hareket ederken Ay’ın Dünya’dan görünen yüzü hep aynı kalır.

 

Ay nasıl oluştu?

Peki Ay nasıl oluştu? Teoriye göre; yaklaşık 4.5 milyar yıl önce Güneş sistemi oluşurken, “Theia” adında Mars büyüklüğündeki bir ön gezegen Dünya’ya çarpınca uzaya devasa parçalar yayıldı ve bu parçalar kütle çekimi nedeni ile birleşerek Ay’ı oluşturdu.

 

Ay hakkında temel bilgi

Çapı 3,475 km olup, kütlesi dünyanın yaklaşık 100’de biri kadardır. Ay’ın Dünya’ya uzaklığı 384,400 km’dir ve Dünya’nın yörüngesindeki dönüşünü 27.3 günde tamamlar ve her 29,5 günde tekrar eden Ay'ın evreleri oluşur. Ay’ın yüzey sıcaklığı -233°C ye düşebilmekte ya da 123°C ye çıkabilmektedir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Avrupa Ordusu geliyor. Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve Almanya Başbakanı Merkel, Avrupa Ordusu için ilk adım niteliğindeki anlaşmayı imzaladılar.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, İdlib'le ilgili açıklama yaptı.

Çin'den küçük işletmelerin kalkınması için hamle. Çin ekonomi yönetimi, küçük işletmeler için daha fazla vergi indirimi getireceklerini ve ekonomiyi desteklemek için m...

2019 yılı itibariyle dünyanın en değerli markaları açıklandı. 2019 yılındaki 'Dünyanın En Değerli 500 Markası' araştırması yapıldı. Araştırmaya göre liderliği Apple'd...

Son dakika ABD YPG/PYD konvoyuna intihar saldırısı düzenlendi.

İsrail Suriye'yi vurduğunu açıkladı, Şam yönetimi de karşılık verildi dedi.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Rusya'nın Sovyetler'den daha güçlü olduğunu söyledi. Suriye Devlet Başkanı, bunun nedeni olarak ise, Rusya'nın şu an var olan manevi ...

Yazarlar
Website Security Test