Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Çin'den ticarette köklü reformlar

13.9.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dünya ticaret sisteminin mükemmel olmadığını düşünen Pekin yönetimi, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) dâhil ticaretin daha adil ve etkili olması için köklü reformlar yapmaya hazırlanıyor.

ABD ile sert bir ticaret savaşı veren Çin, Dünya Ticaret Örgütü merkezinde çok taraflı ticaret sistemini ve serbest ticareti desteklemek için defalarca söz verdi. Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin’e gelen Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ile düzenlediği basın toplantısında bir dizi reformun iyi olacağını söyledi. Bakan Wang Yi, dünkü basın toplantısında DTÖ’nün özündeki çok taraflılığın güçlendirilmesi gerektiğine inandığını belirterek, “Aynı zamanda mevcut sistemin mükemmel veya hatasız olduğunu düşünmüyoruz. Çin, DTÖ’nün daha adil, etkili ve rasyonel olması için lüzumlu reformları ve sistemin düzeltilmesini destekliyor” ifadelerini kullandı.
Çok taraflı olmayan uluslararası ticaretin gelişmekte olan ülkelere zorluk çıkardığına ve küreselleşmenin daha çok gelişmiş ülkelere fayda sağladığına dikkat çeken Wang Yi, “DTÖ’nün temel ilkesi, koruyuculuğa muhalefet ve serbest ticaretin değiştirilmemesini desteklemektir ancak gelişmekte olan ülkeler gözden kaçırılmamalıdır. Amaçladığımız reform, güney ve kuzey arasındaki farkın genişletilmesi değil, ülkelerin küreselleşmenin meyvesi olan kalkınmadan daha adil yararlanmasını sağlamalıdır” diye konuştu.

''ABD, DTÖ’yü sadece kendi yararına kullanıyor''
DTÖ reformlarının tüm ülkelerin seslerini dinlemeyi ve geniş bir istişareyi içermesi gerektiğinin altını çizen Wang Yi, “DTÖ, tek bir kişinin söz sahibi olmasını sağlamaktan ziyade özellikle gelişmekte olan ülkelerin fikirlerine saygı duymalıdır. DTÖ reformları meselesi muazzam derecede karışık ve birçok alanı kapsıyor. Tüm tarafların sabırlı kalmasını ve adım adım ilerlemesini umuyoruz” ifadelerini kullandı.
Wang Yi, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’e de Çinli mevkidaşlarıyla görüşmek için davette bulunarak, ABD’nin müzakere masasına yeni gümrük vergileri tehdidiyle geri dönebileceğini belirtti.

''Trump yönetimi hataya düşmemelidir''
Çin yetkilileri, Washington yönetimi ile yeni bir müzakere için Wang Yi’nin davetini memnuniyetle karşılasa da Çin medyası Çin hükümetinin ABD’nin herhangi bir ticaret müzakeresinde taleplerini karşılayamayacağını dile getirdi. Çin devleti tarafından işletilen China Daily gazetesinin başyazısında, “Trump yönetimi Çin’in ABD’nin taleplerine teslim olacağını sanmamalıdır. Ticaret savaşı uzamış olsa bile Çin’in ekonomisini ayakta tutabilecek yeterli yakıtı var” denildi.

Trump: ''Baskı altında değiliz'' 
Perşembe günü Wang Yi’nin açıklamalarda bulunduğu basın toplantısı sırasında sosyal medya sitesi Twitter’dan açıklama yapan ABD Başkanı Donald Trump, “Çin ile bir anlaşma yapmak için baskı altında değiliz, asıl onlar bizimle bir anlaşma yapmak için baskı altındalar. Bizim pazarımız yükselirken onlarınki çöküyor” değerlendirmesinde bulunmuştu.
ABD yönetimi ise, Çin mallarına uygulanacak gümrük vergilerinde yüzde 10 ila 20 arasında artışa giderek, 200 milyar dolarlık bir liste hazırladı. Bu adımla dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticaret savaşının kızışması bekleniyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İvanka Trump ABD hükümetine ait yüzlerce gizli mail için kişisel mail hesabını kullanmış.

ABD şimdiye kadar dolaylı ve dolaysız savaştığı ülkelerde toplam kaç insan öldürdü?

Renault-Nissan-Mitsubishi CEO'su Carlos Ghosn, maaşını eksik beyan ettiği gerekçesiyle Japonya'da göz altına alındı.

The Walk (Tehlikeli Yürüyüş 2015) filmi 2018 yılında Rusya'da gerçek oldu. Onlarca metre yükseklikte yürüyen ip cambazı yürekleri ağza getirdi.

Cemal Kaçıkçı ölüm emrini Prens Selman mı verdi? Son dakika haberi.

Rus Havayolu Şirketi Aeroflot, güvenlik gerekçesiyle çalışanlarına cep telefonu kullanımını yasakladı.

Rusya'dan son dakika İdlib açıklaması.

Yazarlar
Website Security Test