Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir Üsküp arasında direkt uçuşlar başlamalı

5.6.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, İzmir-Üsküp arasında direkt uçuş seferlerinin başlatılması için Üsküp ziyaretinde Makedonya Cumhurbaşkanlığı Yatırım Danışmanı Dejan Nikoloski ile görüştü.

Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, İzmir-Üsküp arasında direkt uçuş seferlerinin başlatılması için Üsküp ziyaretinde Makedonya Cumhurbaşkanlığı Yatırım Danışmanı Dejan Nikoloski ile görüştü. Aslan İzmir'de 1 milyona yakın Balkan kökenli insan yaşadığını belirterek, kurulacak hava köprüsünün ticari hayatı da olumlu etkileyeceğini söyledi.

 

Aslan: “İzmir-Üsküp arasında hava köprüsü kurulmalı”

Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, Makedonya-Üsküp ziyaretinde Cumhurbaşkanlığı Yatırım Danışmanı Dejan Nikolovski ile bir araya geldi. Nikolovski'ye Ege-Koop'un konut üretimi tecrübesini ayrıntılarıyla anlatan Aslan, Ege-Koop'un İzmir'de kurduğu 13 kentin alt yapısından teslimatına kadar her alanda kalite ve güvenceyle hizmet verdiğini belirtti. Aslan, “Ege-Koop kalitesini Makedonya'ya taşımak için incelemelerimize başladık. Türkiye'deki deneyimimizle Makedonya'da konuk ihtiyacına yönelik çalışmalar yapıyoruz. Ege-Koop'u, Ege'nin dışına Balkanlara taşımak düşüncemiz var. Aynı şekilde buradaki Balkan göçmeni vatandaşlarımız için de benzer bir çalışmayı yapma projemiz var. Bu konuda ilerleyen günlerde çalışmalarımız genişleteceğiz" diye konuştu.

 

DİREKT SEFER BAŞLATILMALI

Ülkelerin “yatırımlarla” geliştiğine dikkat çeken Aslan, Türkiye ve Makedonya'nın bu konuda daha çok işbirliği yapabilmesi için “ulaşımda” bazı önlemler alınması gerektiğini söyledi. İzmir-Üsküp arasında direkt uçuş seferleri olmayışı nedeniyle, her iki ülkeden bir çok yatırımcının İstanbul aktarmalı sağladıkları ulaşımın büyük zaman kaybına neden olduğunu ifade eden Aslan, “Egede ve İzmir'de 1 milyonun üzerinde Balkan kökenli insan yaşıyor. Bunların dörtte biri ise Makedonyalı. Evlilik yapan, burada büyüyen ancak kökleri hala Makedonya'da olan insanlar var” dedi. Avrupa Birliğine girişi Yunanistanın vetosu nedeniyle resmileşmeyen Makedonya’da,  vatandaşların serbest dolaşım hakkına sahip olmalarının hem turizm hem de ticari yaşamın gelişmesi kapsamında hava köprüsünün kurulmasının çok önemli olduğunu söyleyen Aslan, Nikolovski’den bu konuda destek istedi. Makedonya Cumhurbaşkanlığı Yatırım Danışmanı Nikolovski, bu konuyu bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a da ileteceklerini, kısa sürede İzmir’den Üsküp’e direkt uçak seferlerinin başlatılması ile ilgili Makedonya olarak gerekli girişimlerde bulunacaklarını söyledi.

 

EGE-KOOP MAKEDONYA'DA


Nikolovski, Ege-Koop'un 30 yıllık deneyiminden etkilenerek Makedonya'da belirlenen bölgelere uygun fiyatlı konut üretimi yapılabileceğini vurguladı. Nikolovski, Makedonya'da konut üretiminin kaliteli ve uygun fiyatlı olmasına özen gösterildiğini bu konuda devlet desteğinin de sağlanabileceğini belirterek Türkiye ve Makedonya arasındaki iş birliğinin de derinleştirilmesinde böyle çalışmaların önem kazandığını söyledi.


 

İŞBİRLİKLERİ GÖRÜŞÜLDÜ

İzmir'den Üsküp'e yapılması planlanan uçak seferleri, tarımda destekleme birimi, gümrüksüz bölge yatırımı, yerli şirketlerde 10 yıl vergi priminden muafiyet ve sağlık muafiyeti gibi ayrıcalıkların da masaya yatırıldığı toplantıda Türk yatırımcıların Makedonya'da 400 bin Euro sermayeyle iş kurması ya da ev alması halinde vatandaşlık ve teşviklerden yararlanma hakkı elde edebilmesi konusunda da görüşmeler yapıldı.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir Çiğili izban istasyonunun karşısında hem açık hem de kapalı alanda gerçekleştirilen rus pazarı büyük ilgi topladı.

İzmirliler, 21 Ekim Pazar günü Bostanlı İskelesi’nden başlayıp İnciraltı’nda bitecek Eğitime Pedalla Bisiklet Turu ile eğitime destek, geleceğe umut olmak için pedallı...

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, İzmir’de Atatürk’ün hiç görülmeyen fotoğrafları ve özel eşyalarını barındıran serginin açılışını yaptı.

Dünyaca ünlü piyanist İdil Biret 3 Kasım 2018'de, İzmir'deki Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde vereceği konserle, kanserle mücadele eden çocuklara destek olacak.

Ege Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD), Akdeniz Akademisi tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen “İyi Tasarım İzmir” etkinliğinde Üniversiteli tasarımcıları Airbrush Çal...

Türkiye'nin ilk örnek lojistik köyü olma özelliğini taşıyan İzmir Kemalpaşa Lojistik Merkez projesinin tanıtımı, Spil Lojistik Kümelenme Müteşebbis Kurulu tarafından g...

İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Meclis Başkanı Kenan Yalavaç ve Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, TCDD İzmir Liman İşletme Müdürlüğü’ne atanan Serdar Görür’e...

Yazarlar
Website Security Test