Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Buca’ya 718 milyon TL yatırım

31.5.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Buca eğitimden sanata, kültürden spora hayatın her alanında yapılan yatırımlarla adeta şahlanıyor. Hayata geçirilen kentlinin yaşam kalitesini arttıran ve arttırmaya da devam eden Buca Belediyesi, öz kaynaklarıyla 100 milyon TL’lik yatırım yaparak 4 yılda kentin vizyonunu değiştirdi.. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin toplam rakamı 618 milyon 241 bin TL’yi bulan güçlü yatırım desteğini de arkasına Buca Belediyesi, proje ve yatırımların başkenti oldu

Yıllara yayılan unutulmuş, yıpranmış görüntü ve kimliğinden 4 yıl gibi kısa sürede sıyrılan Buca, kabuk değiştirip İzmir’in parmakla gösterilen kenti oldu. Eğitimden sanata, kültürden spora kadar hayatın her alanında projeler geliştiren Buca Belediyesi, kentte kendi öz kaynaklarıyla 100 milyon TL’yi bulan yatırım gerçekleştirdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden de 280 milyon 191 bin TL’si asfalt ve kilit parke, 318 milyon 50 bin TL’lık bölümü fiziki ve sosyal projeler olmak üzere toplam 618 milyon 241 bin TL’lik yatırım desteğini alan Buca, 4 yılda toplam 718 milyon 249 bin TL’yi bulan dev yatırımlarla tanıştı.

İnşası tamamlanan Tarık Akan Gençlik Merkezi, İzcilik ve Doğa Sporları Merkezi, Kültür ve Sanat Merkezi, Üzüm Bağı- Bağ Evi, Aziz Nesin Bilgi ve Eğitim Merkezi, Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi gibi onlarca projenin yanı sıra inşası devam eden; Alışveriş ve Yaşam Kompleksi- Buca Çarşı, sanatın kalbinin atacağı  Gösteri Sanatları Merkezi, amatör spor kulüplerinin tüm ihtiyaçlarını karşılayacağı Spor Kompleksi, kentin dört bir yanında yapılan çok amaçlı Kapalı Pazar Alanları gibi birçok projenin tamamlanmasıyla Buca’nın yükselişine büyük bir ivme kazandırılacak.

Bucalılara teşekkürler

Buca’yı Türkiye’ye örnek bir kent yapma hedeflerine hızla ilerlediklerini belirten Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, ”Bucalıların kalbini makam bildik. Kentimizin sokaklarını karış karış gezip, ihmal edilmişliğin izlerini silmek için projeler geliştirdik. Kaynaklar kısıtlı ama giderleri kısabiliyorsanız, gelirleri akılcı bir şekilde uygun takvimlerde bütçeleyebiliyorsanız yatırım sayısınız kat ve kat artıyor. Biz de bunu uygulamaya çalışıyoruz. Başkalarıyla karşılaştırıldığında biraz daha fazla yatırım göze çarpıyor. Zamanında Buca’yı şantiyeye döndüreceğiz demiştik ve yaptık. Tamamlanan ve inşası devam eden projelerimizle Bucamızı çağdaş, modern ve tercih edilen kentler arasına sokmanın gururunu yaşıyoruz. Bu konuda sabırları için hemşerilerime teşekkür ediyorum” sözleriyle mutluluğunu paylaştı.

 

 

Sokakları asfalt kokusu sardı

Uzun yıllardır hizmet yüzü görmemiş cadde ve sokaklara hizmet götürüp, 4 yıllık süreçte yaklaşık 60 milyon liralık yatırım yapan Buca Belediyesi, 2018 yılında 20 milyon maliyetle toplam 85 bin ton asfalt serme çalışmalarını sürdürüyor.

Eğitimde çığır açıldı

Her yaş sınıfından Bucalıları kapsayan hobi, sanat, meslek ve spor kurslarıyla yepyeni ufuklar açan Buca Belediyesi, kuaförlükten aşçılığa, bilgisayar işletmenliğinden takı tasarıma kadar 42 dalda açtığı ücretsiz kurslarıyla 4 yılda 20 Bin 837 kursiyere ücretsiz eğitim verdi.

Sporu herkes için yaşanabilir kıldık

Sporu ve sporcuyu her alanda destekleyip, ilçe genelinde başlattığı kurslarla sporu her mahallede ulaşılabilir kılan Buca Belediyesi, 4 yılda 54 bin 400 Bucalıyı sporla tanıştırmanın mutluluğunu yaşıyor. Buca Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübünün tenis, yüzme, futbol, taekwondo ve engelli badminton takımlarıyla ulusal ve uluslararası müsabakalarda mücadele eden 1611 lisanslı sporcusu, 1438 madalya ile Bucanın spordaki etkin gücünü ortaya koydu.

Tesislerimiz kabına sığmıyor

Kaynaklar’da hizmet veren Buca Belediyesi İzcilik ve Doğa Sporları Merkezi, bungalovları ve aktivite alanlarıyla ziyaretçileri büyüleyerek 1.250’si konaklamalı olmak üzere 20.000 ziyaretçiyi ağırladı. Üniversiteli gençlerin kültürden spora tüm ihtiyaçlarını tek çatı altında karşılayan Tarık Akan Gençlik Merkezi ise 14 bin üye sayısına ulaştı. 3-6 yaş çocuklara günde 3 saat geçici bakım hizmeti vererek annelerin sosyal hayata kalımlarını sağlayan Pırlanta Merkezlerinin sayısı 9’a çıkarken, üye çocuk sayısı 11 bin’i aştı.

Sosyal hizmetlerde sınır yok

Kentteki ihtiyaç sahibi vatandaşların elinden tutan Buca Belediyesi’nin  genel temizliğini yapamayacak olanlara sunduğu “Evde Temizlik” hizmetinden bugüne kadar 2 bin 116, ihtiyaç sahipleri ile hayırseverleri buluşturan Eşya –Giysi Bankası hizmetinden de toplam 7 bin 547 Bucalı yararlandı. Engelli bireylerin de elini bırakmayan Belediye, kamu kuruluşları, hastane, tatil gibi ihtiyaçlarında özel donanımlı araçlarıyla ücretsiz ulaşım imkanı sağlıyor. Yüz güldüren hizmet bugüne kadar 12 bin 338 engelli vatandaşın yaşamına dokundu.     

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ege Kent Konseyleri Birliği olağan Yürütme Kurulu Toplantısı Muğla’nın Ortaca ilçesinde 11-12 Ekim 2018 tarihlerinde yapıldı.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl Birlikte Güzel işbirliğiyle gerçekleştirilen Filmekimi, 18-23 Ekim tarihlerinde İzmir’de sinemaseverlerle buluşuyor.

44. Shoexpo-İzmir Ayakkabı ve Çanta Fuarı ile Fashion Prime-2. Tekstil, Hazır Giyim Tedarikçileri ve Teknolojileri Fuarı Fuar İzmir'de açıldı. İZFAŞ tarafından düzenle...

İçmimarlar ve içmimar adayı öğrenciler, TMMOB İçmimarlar Odası İzmir Şubesi tarafından düzenlenen 6. Sektörel Buluşma Etkinliği’nde bir araya geldi. Katılımcı firmalar...

İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (İZSİAD), A Artı OSGB işbirliği ve Türkerler Holding ana sponsorluğunda düzenlediği 5’inci İzmir İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG)...

‘İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Sanayicileri Dayanışma Gecesi 2018’ Sunis Efes Royal Palace Resort ve Spa Otel’de gerçekleştirildi. Show Band Orkestrası ve Emre...

Türkiye’nin tek su ürünleri fuarı Future Fish Eurasia Uluslararası Su Ürünleri İhracat ve İşleme, Akuakültür ve Balıkçılık Teknolojileri Fuarı, 18 Ekim 2018 tarihinde,...

Yazarlar
Website Security Test