Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Sanayiciler mücadeleden vazgeçmiyor

29.5.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Mayıs ayı olağan meclis toplantısında gündem maddelerine geçilmeden önce geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden, Bitkisel Ürünler Sanayi Meslek Komitesi Meclis Üyesi Kürşad Yuvgun için anma töreni yapılarak bazı meclis üyelerinin konuşmasının ardından Yuvgun'un iki kızı ve damadına, merhumun anısına fotoğrafının bulunduğu tablo hediye edildi.

Ege Bölgesi Sanayi Odası   Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, mayıs ayı olağan meclis toplantısında Türkiye ekonomisini değerlendirdi. Dolardaki yükselişi faiz artırımındaki gecikmeden dolayı olduğunu söyleyen Yorgancılar, "Enflasyonun düşürülmesi ile ilgili tedbirlerin alınması gerektiğine değindi. Ekonominin düzelebilmesi için, “İthalat bağımlılığını düşürecek şekilde üretim yapısında dönüşüm sağlayacak önlemler hayata geçirilmelidir" diye konuştu.

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı  Yorgancılar, yaptığı konuşmada Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) yeni yönetim kurulunda yer almadığını bildirerek bölgeyi İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener'in temsil edeceğini söyledi ve kendisine başarılar diledi.

 

Yapamıyorsanız dövizle borçlanmayın

 24 Haziran seçimleriyle ilgili öngörüde bulunan Yorgancılar jeopolitik riskler ver ekonomik adımların önümüzdeki 6 ay içerisinde sanayiciyi yakından etkileyeceğinin de altını çizdi.

Petrol fiyatlarındaki artışın olumsuz yönde ilerleme kaydettiğini söyleyen Yorgancılar dövizle borçlanmamak gerektiğinin altını önemle çizdi. Kurlardaki yükselişin nedenlerini sıralayan Başkan Yorgancılar şunları kaydetti:

"Merkez Bankası'nın müdahalede gecikmesi, enflasyondaki artış ve bu artışın devam edeceği yönündeki beklentiler, cari açığın, hem yüksek olması hem de petrol fiyatlarındaki artışa bağlı olarak yükselmesi, bütçe dengelerindeki bozulma, dolar endeksinde yükseliş, bölgesel yani jeopolitik risklerin artması gibi nedenler kurlarda yükselişe neden oldu. 12-13 Haziran tarihindeki FED toplantısından faiz artışı beklentisi, döviz rezervlerinde azalma, ara malı ithalatında dışa bağımlılığımız, erken seçim ve sonrasına ilişkin siyasi belirsizlikler de bu artışta etkili olmuştur. Bugün itibari ile Euro cinsinden Euribor+3,25 toplam 5 yıl vadeli bir kredi penceresi açıldı. Bu şekilde kur zararlarının önüne geçmek hedefleniyor. Son hamleler olumlu olmakla birlikte tablo sürecin nasıl kötü yönetildiğini ortaya koyuyor. Dolar bugün 4.57, Euro 5.33 seviyelerinde ve hala olması gerekenin çok üzerinde."

Merkez Bankası'nın para politikasını öncelikle normalleştirmesini beklediklerini ifade eden Ender Yorgancılar, kurlarda istikrar sağlanıncaya kadar faiz politikasının normal kanaldan etkin olarak kullanılmasını istedi. Piyasaları canlandırma girişimlerinin önemli olsa da geçici olduğunu öne sürenYorgancılar, belirsizlik, güven ortamının sorgulanması ve kalıcı olmayan adımların sorunları ortadan kaldırmadığını savundu. Birçok uluslararası değerlendirme kuruluşu tarafından yatırımcılara Türkiye'ye dair ciddi uyarılarda bulunulduğunu söyleyen Yorgancılar, "Bu durum sermayenin kaçması anlamına geliyor. Artan kurlar ile birlikte artan maliyetler ve enflasyon özellikle üretici üzerinde ciddi baskı yapıyor. Tek çarenin Merkez Bankası faiz artırımı olmadığını da çok iyi biliyoruz. Piyasa-Merkez Bankası ayrışması giderilmelidir. Enflasyonun düşürülmesi ile ilgili tedbirler alınmalıdır. Kalıcı çözüm için, ithalat bağımlılığını düşürecek şekilde üretim yapısında dönüşüm sağlayacak önlemler hayata geçirilmelidir. Üretim ve talep dengesi örtüşmüyorsa, 100 dolarlık ihracatın 60 doları ithalat ise bu sürdürülemez. Makro ekonomik istikrar için reformlara odaklanılmalıdır. Bütçe açığının kontrolden çıkması engellenmelidir. Maliye bir yıllık borçlanma ve itfa programını açıklamalıdır. Döviz kazandırıcı işlemler desteklenmelidir. Sanayi ve tarımsal üretimde enerji maliyetleri ÖTV indirimi ile düşürülmelidir. Olağanüstü hal kapsamı yeniden değerlendirilmeli, adalet reformu gündeme alınmalıdır."

Konuşmasının sonunda yerli üretimin önemini vurgulayan Yorgancılar  , piyasa değeri Türkiye'nin milli gelirinden fazla olan bir markayı örnek vererek "Bir marka düşünün 2017 yılı cirosu ilk 100 büyük firmanın cirosunun 11.5 katıdır. Apple, marka değil de bir ülke olsa, ilk 20 ekonominin içinde. Yani bizim yerli ve milli hedefle çok ama daha stratejik çalışmamız gerekmektedir" diye konuştu.

 

132 meclis üye sayısı 43 yeni üye

Meclis Başkanı Esen, yeni dönemde 130 olan meclis üye sayısının 132'ye çıktığını söyleyerek meclise 43 yeni üyenin katıldığını söyledi.

Son 5 yıllık dönemde iş dünyası olarak ciddi belirsizlikler ve zorluklarla mücadele etmek zorunda kaldıklarını ifade eden Esen şunları söyledi:

"İçinde bulunduğumuz coğrafyada yaşanan jeopolitik gerginlikler küresel ölçeğe taşındı ve Türkiye konumu itibariyle yaşananlardan en çok etkilenen ülkelerden biri oldu. Belirsizliklerin ekonomiye etkisi itibariyle, iş dünyamızda da oldukça zor günler geçirdik. Tüm bu zorluklara rağmen var gücümüzle mücadele edip ekonomik açıdan istikrarlı bir seyir izlemeyi başardık. 2017'de ekonomideki yüzde 7.4'lük ve sanayi üretimindeki yüzde 8.9'luk büyüme oranının bu mücadelenin bir eseri olarak görüyorum. Ancak, bugün ulaştığımız genel veriler ve ekonomik durum itibariyle çok daha keskin virajları olan bir yola girmiş bulunuyoruz. 2018-2022 çalışma dönemimizde, jeopolitik ve ekonomik açıdan çok daha ciddi bir mücadelenin bizi beklediğini görüyorum. Umarım yanılıyorumdur."

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İçmimarlar ve içmimar adayı öğrenciler, TMMOB İçmimarlar Odası İzmir Şubesi tarafından düzenlenen 6. Sektörel Buluşma Etkinliği’nde bir araya geldi. Katılımcı firmalar...

İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (İZSİAD), A Artı OSGB işbirliği ve Türkerler Holding ana sponsorluğunda düzenlediği 5’inci İzmir İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG)...

‘İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Sanayicileri Dayanışma Gecesi 2018’ Sunis Efes Royal Palace Resort ve Spa Otel’de gerçekleştirildi. Show Band Orkestrası ve Emre...

Türkiye’nin tek su ürünleri fuarı Future Fish Eurasia Uluslararası Su Ürünleri İhracat ve İşleme, Akuakültür ve Balıkçılık Teknolojileri Fuarı, 18 Ekim 2018 tarihinde,...

Adrenalin bağımlısı 3 genç, İzmir Kültürpark’ta bulunan yaklaşık 50 metre yüksekliğindeki tarihi paraşüt kulesine çıkarak selfie çekti. Canlarını hiçe sayan gençler, o...

İzmir'in Menderes ilçesinde kaçak göçmenleri taşıyan kamyon çaya devrildi. Feci kazada 22 kişi hayatını kaybetti.

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü arasında yapılan görüşmeler sonucunda bir çalışma grubu oluşturularak “çevreci sanayi” adına yeni ...

Yazarlar
Website Security Test