Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İZSU faturalarında yenilik yaptı

28.5.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Genel Müdürlük aldığı kararla, vatandaşın kullandığı su tutarının ne kadarının ilçe belediyesine ne kadarının büyükşehir belediyesine aktarıldığını faturada belirtecek. Böylece ilçe belediyelerine gönderilen katı atık bedellerinin durumuyla ilgili kafa karışıklığı giderilmiş olacak.

EGEDESONSÖZ'den Mehmet İşler'in haberine göre;

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZSU Genel Müdürlüğü, su faturalarında değişikliğe gitti.

Kentte sürekli tartışma konusu olan ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun her fırsatta dile getirdiği ilçe belediyelerine gönderilen katı atık bedelleri artık net bir şekilde belirtilecek.

Faturanın alt kısmında oluşturulan ücret dağılımı bölümünde vatandaşlar kullandıkları su tutarından ne kadarının ilçe belediyesine iletildiğini görecek.  İlgili kısımda; İZSU, ilçe belediyesi, büyükşehir belediyesi ve KDV olarak 4 bölüm bulunuyor.

‘En pahalı su İzmir’de kullanılıyor’ şeklinde ortaya atılan söylemlerin yarattığı sıkıntılara zaman zaman cevap veren Başkan Kocaoğlu, faturaya yansıyan bedellerden ilçe belediyelere aktarıldığını söylüyordu.  İletilen bedeller yeni gelişmeyle kalem kalem belirtilmiş olacak.

İZSU 3 YIL ÖNCE AÇIKLAMIŞTI
İZSU Genel Müdürlüğü, geçtiğimiz yıllarda resmi sayfasından konuyla ilgili tartışmalara son noktayı koyan bir açıklama yapmıştı. Genel Müdürlük, Su faturalarında ayrı ayrı tanımlanan katı atık ve atık su bedellerine ilişkin tahsilatın “keyfi” değil, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayınlanan “Atıksu Alt Yapı ve Evsel Katı Atık Bertaraf Tesisleri Tarifelerinin Belirlenmesinde Uyulacak Usul ve Esaslara İlişkin Yönetmelik” gereğince yasal bir zorunluluk olduğunu, katı atık tarifelerinin ise ilçe belediyeleri tarafından belirlendiğini duyurdu. İZSU, büyük kentler içinde en ucuz suyun İzmir’de olduğunu da bildirdi.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir Çiğili izban istasyonunun karşısında hem açık hem de kapalı alanda gerçekleştirilen rus pazarı büyük ilgi topladı.

İzmirliler, 21 Ekim Pazar günü Bostanlı İskelesi’nden başlayıp İnciraltı’nda bitecek Eğitime Pedalla Bisiklet Turu ile eğitime destek, geleceğe umut olmak için pedallı...

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, İzmir’de Atatürk’ün hiç görülmeyen fotoğrafları ve özel eşyalarını barındıran serginin açılışını yaptı.

Dünyaca ünlü piyanist İdil Biret 3 Kasım 2018'de, İzmir'deki Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde vereceği konserle, kanserle mücadele eden çocuklara destek olacak.

Ege Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD), Akdeniz Akademisi tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen “İyi Tasarım İzmir” etkinliğinde Üniversiteli tasarımcıları Airbrush Çal...

Türkiye'nin ilk örnek lojistik köyü olma özelliğini taşıyan İzmir Kemalpaşa Lojistik Merkez projesinin tanıtımı, Spil Lojistik Kümelenme Müteşebbis Kurulu tarafından g...

İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Meclis Başkanı Kenan Yalavaç ve Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, TCDD İzmir Liman İşletme Müdürlüğü’ne atanan Serdar Görür’e...

Yazarlar
Website Security Test