Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Erdoğan İzmir Ticaret Odası'nı ziyaret etti

29.4.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ilk seçim mitingini İzmir’de gerçekleştirmesinin ardından İzmir Ticaret Odası’nı (İZTO) ziyaret etti. İZTO'yu ziyaret eden üçüncü Cumhurbaşkanı olan Erdoğan, konuşmasında önemli mesajlar verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kongre ve mitingin programının ardından İzmir Ticaret Odası’nı ziyaret etti. 

İş adamlarına istinaden bir konuşma yapan Erdoğan şunları söyledi:

"Sayın Özgener’in İzmir Ticaret Odası başkanı sıfatıyla büyük hamlenin öncülüğünü yapması sebebiyle tebriklerimi sunuyorum. İzmir’in ticari hayatının heyecanı da çok önemli. İlk mitingimizi yaparken mitinge takiben kendileriyle buluşmak istedik. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Turgut Özal'ın ardından üçüncü cumhurbaşkanı sıfatıyla burada olmam gurur verici. Sayın Özgener’in başkanlık sıfatıyla bu büyük hamlenin öncülüğünü bundan sonra da yapacağına inanıyorum.

İzmir Ticaret Odası 80 bin üyesiyle büyük bir potansiyeli beraberinde taşıyor. Böylesine bir gücün Türk ekonomisine çok daha fazla katkı sunmasını istiyoruz.

Cumhuriyet’in ekonomi alanında önemli adımlarından biri olan İktisat Kongresinin İzmir’de toplanması tesadüf değil. 9 Eylül’den bugüne İzmir, her alanda önemli ilerlemeler kaydetti. İzmir’in o büyük atılımı da gerçekleştirmemesini de üzülerek ifade ediyorum. Yapılanlar önemli ancak İzmir’in potansiyeli anlamında yetersiz.

İzmir'in istikrara çok daha fazla değer vermesi gerekiyor. İzmir ve genel olarak kıyı bölgesi Demokrat Parti'ye Menderes'e verdikleri büyük destekle demokrasiye bağlılıklarını ispatlamışlardır.

İzmir AK Parti hükümetleri döneminde diğer vilayetlerimizle birlikte İzmir'in de her alanda gelişmesi için gereken altyapıyı kurduk, belediyelerin yapması gereken pekçok yatırımı da bakanlıkların destek çıkması ile gerçekleştirdik.

VERDİĞİMİZ DESTEĞE RAĞMEN İZMİR HALA PANİTAJ YAPIYORSA DURUP DÜŞÜNMEK LAZIM
Ülkenin yaşadığı siyasi ve ekonomik krizlerinin sonuçlarının en çok hissedildiği yerlerden biri de İzmir’dir. O yüzden istikrar ve güvene en çok ihtiyacı olan kent İzmir’dir. Buna rağmen şehir arzu ettiği ilerlemeyi kaydedemiyorsa bir yerlerde tıkanma var demektir. Bakanlar Kurulumuzdaki en üretken bakanımızı Büyükşehir Belediye Başkan adayı ve vekil adayıolarak İzmir’e gönderdik. İzmir, Binali Bey’i Büyükşehir Başkanı yapmayınca bizde Binali Bey’i Başbakan yaptık. Verdiğimiz desteğe rağmen İzmir hala patinaj yapıyorsa durup düşünmek lazım.

Dünyanın en büyük organizasyonlarından EXPO'yu izmire kazandırmayı çalıştık ama olmadı.

Rabbimiz insan için ancak çalıştığının karşılığı vardır buyuruyor. ...Sürekli aynı şeyleri yaparak farklı sonuçların doğmasını beklemek akıl karı değil. İzmi'i geometrik bir büyüme sürecine sokalım gelin izmiri şaha kaldıralım.

İzmir hiç kimsenin ideolojik saplantılarına kurban edilemeyecek kadar önemlidir. İzmir hiçbir ideolojik saplatıya kurban edilemeyecek kadar önemlidir.

Türkiye 24 haziran seçimleri ile birlikte Cumhuriyet'in kuruluşundan sonraki en önemli değşimi hayata geçirecek.

YENİ YÖNETİM SİSTEMİ
Bir sabah kalktığımızda hadi yönetim sistemimizi değiştirelim diyerek yola çıkmadık. Gazi'nin bize emanet ettiği Cumhuriyeti daha ileriye taşımak için nasıl bir gayretle çalıştıysak bundan sonra da aynı şekilde devam edeceğiz. 

Rahmetli Özal'ın demokraside ve ekonomide kendi deyimiyle ülkemize çağ atlatmak için ortaya koyduğu çabanın kimler tarafından önünün kesildiğini bugün daha açık görüyoruz. 15 yıllık iktidarımızda vesayetin oyunlarından darbe girişimleri ne kadar neler ile mücadele etmek zorunda kaldığımızı biliyorsunuz.

Mevcut sistemle Türkiye'nin daha fazla yola devam edemeyeceği ortadadır. 24 haziranda Türkiye'yi bambaşka bir yönetim sistemine geçirmemizle süreç sonuçlandı.

Artık eski diyebileceğimiz sistemin krizlerinin mağduru ne kadar varsa hepsinin ruhunu şad ettiğimize inananıyorum. Yeni sistemin en büyük katkısı ekonomiye olacak Türkiye 15 yılda 3.5 kat büyümüştür. Ancak bazı alanlarda sıkıntılar var. Artık kararları daha hızlı vermek uygulamak ve ilerlemek mecburiyetindeyiz. tüm gayrete ragmen 2023 hedeflerimizin ekonomik kısmına ulaşma konusunda geriye düştüğümüzü biliyorum.

24 Haziran'ın ardından işdünyası ile birlikte seferberlik ruhu ile çalışmaya başlamamız şart. Türkiye'ye vites yükselttirecek ve ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine çıkaracak icraatları hayata geçireceğiz"

"10 GÜN İÇERİSİNDE İMAR BARIŞINI ÇIKARIYORUZ"
Yıldırım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı İzmir Ticaret Odası'ndaki (İZTO) özel meclis toplantısında yaptığı konuşmada, görevlerine yeni seçilen İZTO Başkanı Mahmut Özgener, İZTO Meclis Başkanı Selami Özpoyraz ve tüm yönetim kurulu üyelerini tebrik etti.

İzmir'in ilklerin şehri olduğunu vurgulayan Yıldırım, kentin AK Parti iktidarlarında birçok yeni hizmetle buluştuğunu söyledi.

Başbakan Yıldırım, iktidara geldiklerinde çevre yolu olmayan İzmir'in şu anda 53 kilometrelik çevre yolunun bulunduğuna, onun da yetmediğine işaret etti. İzmir'in bir numaralı sorunun trafik olduğuna dikkati çeken Yıldırım, şöyle konuştu:

"Ama İzmir'in bütün sorunlarını çöze çöze bugünlere geldiğimiz gibi inşallah bundan sonra da yeni dönemde, 24 Haziran yeni bir dönem, neden yeni bir bir dönem, Türkiye'nin 94 yıllık yönetim sisteminde değişikliğe gitti. Parlamenter sistemden Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçiş yaptı. Doğrudan, sandıktan vatandaşlarımızın ülkeyi kimin yöneteceğine karar vereceği bir seçim yapacağız. Cumhurbaşkanımızı seçeceğiz, yasama meclisini seçeceğiz ve böylece ülkemiz zaman ekonomisini çok daha iyi değerlendiren yeni bir sürece girecek. Bürokratik süreçler hızlanacak, ülkenin, milletin ihtiyacı olan hizmetler çok daha hızlı bir şekilde yapılmaya başlanacak. Meclisimiz çok daha güçlenecek, ülkenin ihtiyacı olan reformları, kanunları yapacak ve böylece icraya destek verecek, bir yandan da hükümeti denetleme görevini yerine getirecek. İzmir de Türkiye de bugüne kadar ne kazandıysa ülkemizde var olan siyasi istikrar ve güven sayesinde kazandı."

Yıldırım, İzmir'e son 15 yılda 50 milyar liralık kamu yatırımı ve 500 milyar liralık özel sektör yatırımı yapıldığını ifade ederek "İzmir büyümeye devam ediyor. İzmir hak ettiği yere gelmeye devam ediyor. Geçmiş yılların ihmalini, açığını kapatmaya devam ediyor." dedi.

İzmir'deki konutlarının yüzde 62'sini ilgilendiren çok önemli bir düzenleme yapacaklarını dile getiren Başbakan Yıldırım, şunları söyledi:

"Türkiye'nin genelinde var olan bir sorun var. Mülkiyetle, imarla, ruhsatla ilgili bir sorun, bu bütün vatandaşlarımızın kanayan yarası. Binası var elektriği yok, binası var ruhsatı yok, binası var mülkiyeti kendisine ait değil. Bütün bunları ortadan kaldıracak ve bu yılların biriktirdiği sorunu çözecek düzenlemeyi önümüzdeki 10 gün içerisinde çıkarıyoruz. Bunun adı imar barışıdır. Vatandaşımızla barışıyoruz ve bundan sonra da şehirlerimizin daha güzel inşa edilmesi, imar edilmesi için de gereken titizliği gösteriyoruz. Bu bir imar affı değildir, bu imar barışıdır. Mevcut durumu bir anlamda hak sahiplerinin lehine tescil etmektir. Ama vatandaşlarımız eğer binasını yenilemek istiyorsa, kentsel dönüşüme tabi tutmak istiyorsa, gereken bütün imar izinlerini alacak ve buna göre depreme dayanıklı imar planlarına uygun olarak yeniden yapabilecek. Bu Türkiye genelinde 12 milyon konutu ilgilendiriyor. Onun için bu çok önemli reform niteliğinde bir düzenlemedir."

İSTİHDAM RAPORU
Yıldırım, son 15 yılda Türkiye'de 10 milyonun üzerinde vatandaşa istihdam sağladıklarını, İzmir'in bundan aldığı payın 485 bin kişi olduğunu anlattı. İzmir'in gerek küresel yatırımcılar, gerekse yerli yatırımcılar tarafından tercih edilen bir cazibe merkezi olmaya devam ettiğini vurgulayan Yıldırım, İzmir'in tarım, turizm, sanayi ve eğitim şehri olduğuna işaret etti.

Yıldırım, İzmir'in potansiyeline katkı sağlamak amacıyla 15 yıldır büyük projeleri hayata geçirdiklerini, halen yapımı devam eden İzmir-İstanbul otoyolunu 1,5 sene içinde, Ankara-İzmir hızlı tren projesini de 2020 yılına kadar bitirmeyi planladıklarını aktardı.

İzmir'e hizmetlerinin devam edeceğini kaydeden Başbakan Yıldırım, "Her ne kadar son başbakan olsak da İzmir'e olan sevgimiz, hizmetimiz son olmayacak, bundan sonra devam edecek." dedi.

 (EGEDESONSÖZ)

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Çeşme’nin en çok ziyaret edilen ve buluşma noktalarından bir olan Cadde Plus Alışveriş Merkezi, 4 gün boyunca düzenleyeceği 'Hediyelik Eşya Günleri'nde yılbaşına özel ...

İGC tarafından hazırlanan 51 yıllık gazeteci, eski milli atlet ve fotoğraf sanatçısı Adnan Avuka’nın kişisel fotoğraf sergisi Ege Bölgesi Sanayi Odası Sergi Salonu’nda...

İzmir Metro'da arıza. İzmir Metro'da kaza mı oldu? İzmir Metro seferleri aksadı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde, İZBAN’da yaşanan grevle ilgili konuştu.

Türkiye Yüzme Federasyonu (TYF) onaylı Türkiye’nin ilk kış açık deniz yüzme şampiyonası olan “Marathon Masters Kış Kupası Açık Su Yüzme Şampiyonası 30 Aralık Pazar gün...

Ülkemizde ilk defa lisanslı depoculukta pamuk ile depolama ve elektronik ürün senedi üretmek üzere İzmir Ticaret Borsası (İTB) önderliğinde kurulan Ege Tarım Ürünleri ...

ABD’den sonra dünyanın ikinci büyük milli ekonomisi olan ve kişi başına düşen refahla Uzakdoğu’nun yıldız ülkesi Japonya ile İZTO arasında kararı alınan Zeytin Rotası ...

Yazarlar
Website Security Test