Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Konak'ta taksi dolmuşlar kalkıyor mu?

15.2.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir büyükşehir Belediyesi’nin şehir içinde hayata geçirdiği raylı sistem ulaşımı İzmir Tramvayı’nda çalışmalar sürüyor. Deneme seferleri başlayan Konak’ta güzergah üzerinde bulunan dolmuş hatlarında düzenleme yapılacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin öz kaynaklarıyla yapımını sürdürdüğü Karşıyaka Tramvayı’ndan sonraki proje olan Konak Tramvayı’nda sona gelindi. Hat üzerinde inşaat çalışmalarında son rötuşlar yapılırken deneme seferleri de başladı. Yüklenici firma Gülermak A.Ş ile Büyükşehir Belediyesi’nin ilgili birimlerinin yaptığı teknik testlerin ardından yarın (Cuma) günü sadece basın mensuplarının katılacağı deneme seferi başlayacak.  

Saat 11:00’da Halkapınar’dan hareket edecek olan tramvay Üçkuyular’a kadar gidecek. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve bürokratları da yer alacak. Hem güzergah anlatılacak hem de son çalışmalar hakkında bilgiler verilecek.

ÜÇ GÜZERGAH ETKİLENECEK
Öte yandan, Konak Tramvayı’nın güzergah çalışmasının ardından dolmuş hatlarında da düzenleme çalışmalarının startı verildi. Konak’tan hareket eden ve Alsancak, Kahramanlar ve Tepecik’e giden dolmuşların hatları için de yoğun görüşme trafiği yapılıyor. Tramvay hatlarıyla çakışan başta Konak-Alsancak hattının Talatpaşa ve Cumhuriyet Meydanı kısımlarında yeni düzenlemeler düşünülüyor. İzmir Şoförler ve Otomobilciler Odası’nın belediye ile yaptığı görüşmeler ise devam ediyor. Alsancak’ta son durakları olan Kahramanlar ve Alsancak dolmuşlarının sayısı 40’ı buluyor. Yolcu kapasitesi ve çalışma koşulları açısından yoğun olan güzergah tramvay ile birlikte yeniden düzenlenecek. Büyükşehir Belediyesi’nin Karşıyaka’da yaptığı çalışmanın bir benzeri olan güzergah değişikliğinin burada da yapılması düşünülüyor. Farklı alternatif güzergahlar ve yollar üzerinde fikirsel olarak çalışmalar da devam ediyor. Öte yandan, taksilerin bir kereye mahsus sarı taksi olarak duraklara çıkma hakkı da bulunuyor.

SON KARAR KOCAOĞLU’NUN
Belediyenin yetkili birimleriyle esnaf odasının yapacağı görüşmelerden çıkacak olan güzergah teknik inceleme ve raporun ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun önüne gelecek. Son kararı, Başkan Kocaoğlu verecek.  Esnafın mağdur edilmemesi yönünde görüş bildirdiği öğrenilen Kocaoğlu’nun bu konuyla ilgili tek çekincesinin taksi ve tramvay yollarının kesiştiği noktalarda olası trafik sıkışıklığı olduğu biliniyor.

Büyükşehir Belediyesi yetkilileriyle toplantı yapacaklarını belirten İzmir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Celil Anık, “Esnafımızın mağdur olmaması için çalışıyoruz. Büyükşehir Belediyemizin de kentin ulaşımı için önemli yatırımları var. Burada anlayışımız, ortak bir çözüm yolu bulmaktır. Kimsenin mağdur olmayacağı, herkesin karar sonucunda mutlu olacağı bir çalışmanın ortaya çıkmasını umuyoruz. Görüşmelerimiz sürüyor. Belediye ile temas halindeyiz. Alternatif güzergahları yetkililere sunacağız” dedi.

 (EGEDESONSÖZ)

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

ABD’den sonra dünyanın ikinci büyük milli ekonomisi olan ve kişi başına düşen refahla Uzakdoğu’nun yıldız ülkesi Japonya ile İZTO arasında kararı alınan Zeytin Rotası ...

KİTVAK’ın geleneksel hale getirdiği “Kitvak Kermesi” 12 Aralık 2018 Çarşamba günü, 12.00-18.00 saatleri arasında Kültürpark Tenis Kulüp’te gerçekleştirilecek. KİTVAK G...

İZBAN grevi ne zaman biteek? İZBAN grevi İzmirlileri çileden çıkardı. İZBAN Twitter gündeminde. İZBAN'daki grev İzmir'de hayatı felç etti.

İZBAN'da grev başladı. ESHOT ve İzmir Metro'da da grev var mı? 10 Aralık Pazartesi İzmir yerel haberler. İZBAN'da işveren ve işçiler arasındaki kriz çözülemedi. İZBAN'...

İZBAN seferleri Pazartesi (10 Aralık 2018) günü duracak. İZBAN'da pazartesi eylem olacak. 10 Aralık 2018 Pazartesi günü İzmir'de İZBAN'ı kullanacaklar dikkat. İZBAN pa...

İzmir sevdalısı sanatçı Dario Moreno, ölümünün 50. yılında doğup büyüdüğü Konak’ın Karataş Semti’nde, adının verildiği sokakta düzenlenen törenle anıldı.

Torlak Çiftliği “Benan Bilek ile Yaşam Elekleri Atölyesi” katılımcılarının bağışladığı eserlerden oluşan Yaşam Elekleri Sergisi, Kültürpark İzmir Sanat Merkezi’nde açı...

Yazarlar
Website Security Test