Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kocaoğlu'ndan kritik mesajlar

11.1.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Egedesonsöz Haber Portalı bünyesinde, Sonsöz TV olarak yayın hayatına adım atan görsel pencerede sunulan ‘Günaydın Ege’ programına konuştu. Kocaoğlu, birbirinden önemli açıklamalar yaptı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Egedesonsöz Haber Portalı bünyesinde, Sonsöz TV olarak yayın hayatına adım atan görsel pencerede sunulan ‘Günaydın Ege’ programına konuk oldu

Kocaoğlu'nun sözlerinden satır başları şöyle:

"2017 yılı özellikle dış politikada ülkemiz açısından çok krizli bir yıl oldu. Bu tabi ekonomiye yansıdı. Ben bu iki önemli tespitten sonra 2018 yılında önce dış politikamızın rahatlamasını krizin giderilmesini diliyorum. Bu dileğim gerçekleşirse ekonomi ve terörde çok büyük mesafe alacağımıza inanıyorum. Benim beklentim Dış politikamızın normalleşmesi, ekonomimizin üretken hale gelmesidir. Dış politikada kriz ve ekonomideki sıkıntılarla ekonominin hak ettiği şekilde büyümesi biraz zor görünüyor. İstatistik iyi bir birimdir, lastik gibidir. İstediğinizi görür istediğinizi görmezsiniz, istediğiniz yere çeker istediğini yere çekmezsiniz"

"Bütün büyük kentlerde nüfus ile birlikte trafiğe kapasitenin çok üzerinde bir araç giriyor. Trafiğe iren araçlarda işin ekonomik yanını düşünmüyoruz. Tek başına araçla alış verişe, işe gidiyoruz. Trafik kent merkezinde yoğun ve sıkışı, doğru. İzmir’in alt yapısını düzeltmek adına yaptığımız çalışmalarda bir yoğunluk getiriyor. İzmir’de var olan trafiğin üzerine 15-20 dakikayı geçmeyen bir trafik sıkışılığı var. Biz Aliağa-Menderes’i yapmasaydık, metroyu uzatmayıp saatlerini arttırmasaydık çok daha olumsuz bir tablo oluşacaktı. Şu an 850 bin yolcuyu toplu taşımayı kullanıyor. Metro yatırımları olmasaydı 1000 otobüs trafiğe girseydi trafik alt üst olurdu.

BEN GİZLİ KAPAKLI İŞ YAPMAM
Buca Metro için süreç devam ediyor. Ben gizli kapaklı iş yapmam. Ben geldiğim noktayı da dar boğazımın geldiği noktayı da hemşerilerimle paylaşmak istiyorum. Biz metro gibi projeleri kredi ile yapıyoruz. Şu an ikili kıskaçtayız. Kredi fazileri artmış durumda. Enflasyona bağlı olarak euro ve dolar da arttı. Yüksek faizle Buca Metrosu yaparsam bunun vebali olur. İzmirlilere yüksek faiz anlatmak ve onlarla birlikte metro için karar almak gerekiyor.

TCDD'YE ÇAĞRI
Bizim İZBAN’daki problemimiz kapasitenin kullanılır olmasıdır. İZBAN hattında kapasite kullanılamıyor. Hatta sinyalizasyon yok. Sinyalizasyon trenlerin bilgisayar ortamında taşınmasıdır. Sinyalizyason ile ilgili TCDD hiçbir şeye cevap vermiyor. TCDD şapkasını önüne koymalı, acilen sinyalizasyon ihalesine çıkmalıdır.
TCDD’ye çağrımdır: 

1-TCDD sinyalizasyon ihalesine çıkacak.2-Menemen ve Torbalı’da trenler aktarma yapması gerekir. Bu İZBAN’da seferleri arttıracaktır. 3-Yük trenleri İZBAN’ın çalıştığı saatte çalışmayıp geceye alındığında kapasitemiz artacak."

Tramvay devreye girip yerleştikten sonra merkezdeki otoparkların ücretleri süreli olarak dengelenecek. Üçkuyular otopark çalışmamız devam ediyor. Alaybey’i açtık. Yüz Sokak Otoparkı bitmek üzere. Otoparklar kullanılıyor mu? Bizde de otopark kullanmama yönlü eğilim var.

Aliağa’dan Selçuk’tan raylı sistemle gelip aktarma yapıp kentin her noktasına gidebiliyorsunuz. Bir de bunu cüzi paraya yapıyorsunuz. Paranızın çok olması 8. Kata arabayla çıkmanızı gerektirmiyor. Bu kentin bir yaşamı var. Toplu taşıma yaygınlaşmadan, toplu taşımada konforu arttırmadan söylediğim şeylerin anlamlı yoktur. Ama biz bunu arttırdık. İzmir’in dört bir yanından kentin merkezine park edip ister İZBAN ister otobüs ister vapurla istediğin yere gidebilirsin. Ama ben bunu kullanmayacağım, başkan trafik sorunu çözmüyor dersen orada caydırıcı park ücretini vereceksin.

ORTADA BİR CENAZE VAR KARDEŞİM
Göreve geldiğim günden bu tarafa buna benzer 4-5 problem vardı. Bir kısmını çözdük bir kısmını çözemedik. Basmane Çukurunu çözmek için adımlarımız oldu.

Kamuoyunda belediyenin hakkı yendi dendi, hisseyi arttırdık. Katılımcılıkla, odalarla görüşerek yaptık. Bazı arkadaşlar bu yapılmasın belediye satın alsın dedi. Belediye kendi malını mı alacak? Ortada bir cenaze var kardeşim. Bu cenazeyi kentin yararına nasıl kaldırırsam öyle kaldıracağım. Şimdi davaya konu olan adam Konak Meydanı’na galeria yapmya kalktı. Bu zihniyet burayı yeşil alan yap diyor. Başka biri olsa belediyeciliği bilmiyor diyeceğim. Sonra mahkeme mahkeme süründürüyor. Bunu geri al. Nasıl alacağım. Bir iş yapılmış. 5-6 ortağı var. Bunun en güzel çözümü buydu. Hele hele bu işin içinde olan yaklaşık aynı projeyi 5 emsalle yapmak isteyen belediye başkanı olunca insan durup bakıyor. Diyor ki Burası ayrı bir iş.

BU YAPTIKLARI İŞ İZMİR'İN KÖTÜLÜĞÜNEDİR
Basmane Çukuru’nu bir şirket TMSF’den aldı. Hissemiz hariç. Oradaki kat karşılığı süreç devam ediyor. Sonra iki şirket Fuar’a sponsor oldu. Kültürpark’ı satacak dediler. Türkiye’de her yeri satarsınız orayı satamazsınız. Ben zaten satmıyorum da satanları biliyorum, onlar da satamaz. İzmir var oldukça kimse Kültüpark’a dokunmaz. Bize karşı bir algı operasyonu var. Kültürpark’ta ağaçlar da yaşlandı ve tedavi edilmesi, yenilenmesi gerekiyor. Var olan binalar işlevsizleşti.

Ve bir yenilenmeye ihtiyaç var. Bunu anlattık, herkes geldi. Bu yaptıkları iş İzmir’in kötülüğünedir. Ben İzmir’in kötülüğüne çivi çakıp gitmeyeceğim. 14 senedir yapmadım, yaptırmaycağım. Biz birbirimize inanıp güvenmek durumundayız. Kültürpark’ı bu şekilde bırakmak isteyenler, Tabiat Varlıkları’nda kurullarda yapılanlarla İzmir e kötülük yapıyorlar.

BELEDİYE BAŞKANLARININ GÖREVDEN ALINMASI
Herkes için söz konusu. OHAL olmasa da var. OHAL’de bu iş daha kolay. Bizim için de olabilir, başkaları için de olabilir. Şun an 3 büyükşehirin ikisinde başkanlar alındı. Nüfusun kaçta kaçı insanların seçtiği kişiler tarafından yönetiliyor. Ne var bu başkanlarda? Aldın diye bir şey olmaz. Suçu günahı varsa hapse girer, para ödemesi gerekiyorsa öder. İstifa etmeyene soruşturma başlatılıyor. Böyle devlet yönetilir mi.

BAŞBAKAN’DAN HALA RANDEVU ALAMADIK
Başbakan’dan hala randevu alamadık. Selçuk’ta krizden önce de alamdık. Nedeni Selçuk’taki yaşanan olayla ilgili de olabilir. Ama tuzu biberi olmaz. Orada Başbakan’ın önünde milletvekillerinin, bakanların önünde kendi projesini açmaya gelen belediye başkanı yuhalattırılmaz. Hata Başbakan’da bakandadır. Kürsüdeyim, adam bana hakaret ediyor. Binali Bey’e hiç yakışmadı. Tam tersi Binali Bey’in olaydan sonra çağırıp beni atayıp özür dilemesi lazımdı. Büyüklük orda. Aynı şeyi Bakan Ergün’e yaptılar, ben gereğini yaptım. Öyle ufak manipülasyonlarla kazanılmaz. Doğrunun karşısında durmakla izzet-i nefsine dokundurmadan birilerine sahip çıkarak sahip çıkılır ve adam olunur.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan A. Adayı Alaattin Yüksel, aday gösterilip seçilmesi halinde kentin bütün sorunlarını meslek odaları, sivil toplum kuruluşları ile ...

Ülkemizin de üyesi olduğu Uluslararası Zeytin Konseyi’nin dünyada zeytin ve zeytinyağının önemine vurgu yapmak amacıyla ilan ettiği “Dünya Zeytin Günü” dolayısıyla yap...

İzmir'in Menderes ilçesinde, bir fabrikada kimyasal maddeden meydana gelen sızıntı nedeniyle hastaneye kaldırılan 1 işçi yaşamını yitirirken, diğer 3 işçinin ise tedav...

Çeşme’nin en çok ziyaret edilen ve buluşma noktalarından bir olan Cadde Plus Alışveriş Merkezi, 4 gün boyunca düzenleyeceği 'Hediyelik Eşya Günleri'nde yılbaşına özel ...

İGC tarafından hazırlanan 51 yıllık gazeteci, eski milli atlet ve fotoğraf sanatçısı Adnan Avuka’nın kişisel fotoğraf sergisi Ege Bölgesi Sanayi Odası Sergi Salonu’nda...

İzmir Metro'da arıza. İzmir Metro'da kaza mı oldu? İzmir Metro seferleri aksadı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde, İZBAN’da yaşanan grevle ilgili konuştu.

Yazarlar
Website Security Test