Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Ömer Yahşi aday öğretmenlerle bir araya geldi

8.11.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 Hizmet İçi Eğitim Seminerleri kapsamında İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonunda iki yüz yirmi dört aday öğretmenle bir araya gelen Yahşi, Öğretmenlik hayatımızın en güzel tercihidir diye seslendi.

 224 aday öğretmene ‘’Aday Öğretmen Yetiştirme Türkiye’de  Demokrasi Serüveni ve 15 temmuz Süreci ‘’semineri verildi. Toplantı 15 Temmuz sürecini anlatan video sunumu ile başladı.

Öğretmenlik hayatımızın en güzel tercihidir.

İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi’’ İnsanlar doğar büyür ve ölür bir de tercih yaparlar. Şunu samimiyetle söylüyorum ki hayatınızın en güzel tercihini yaptınız. Biz bu topraklar üzerinde doğan ve yaşayan bireyler olarak, öğretmenlik hayatımızın en güzel tercihidir. Bizler bu ülkeye onun değerlerine  hizmet etmek  adına bir nebzede olsa bir şeyler yapabiliyorsak ne mutlu. Fakat şunu unutmayın kim ne derse desin bu meslekte ekonomik anlamda beklentiden ziyade huzuru mutluluğu ve ötelere bir şeyler yapmanın heyecanını bulursunuz. İnsan yetiştirmenin çok değerli bir hizmet olduğunu, bir nimet olduğunu kılcal damarlarınıza kadar hissedersiniz. Bu meslekte o kadar güzel mutluluklar bulacaksınız ki tüm üzüntü ve sıkıntılarınızı alıp götüreceğini göreceksiniz. Bundan zerrece şüphe duymayınız.’’ dedi.

Öğretmenlerin bir ülkenin kaderini tayin ettiğini ifade eden Yahşi,’’ Biz plazalar, köprüler barajlar siteler yapmıyoruz. İnsan denilen kumaşı en güzel şekilde biçmeye çalışıyoruz. Hangi insana sorarsanız sorun her şeyden değerli varlığı evladıdır. İnsanlar en değerli hazinesi olan varlıklarını bizlere emanet ediyorlar. Bu hamuru biz şekillendiriyoruz.  Bu ülkede hangi dönemde olursa olsun; ister Kurtuluş Savaşında ister 15 Temmuz’da olsun, söz konusu vatan olunca insanımızın korkmadan vatan müdafaasına gittiğini gördük.  Biz ihale ile para ile alınan topraklarda yaşamıyoruz. Hep kanla bedelini ödediğimiz topraklarda yaşıyoruz. Her daim bir bedel ödenmiştir ve bizler de bedel ödemekten çekinmeyen nesiller yetiştiriyoruz.’’ diyerek sözlerine şöyle devam etti:

En önemli rol model öğretmendir

 ’’ Yeni nesle mazisinden güç almayı, hangi bedelleri ödeyerek bu günlere geldiğini hatırlatacak olan siz öğretmenler olacaksınız. O hatırayı canlı tutması gerekenler öğretmenlerdir. Bu ülkenin içte ve dışta ne tür düşmanlarla uğraştığını anlatacak olan bizleriz. Bosnalı bir şairin dediği gibi birinci nimet özgürlüktür. İçte çocuklarımızı boyunduruğu altına  almaya çalışan, kurşun asker yetiştirmeye çalışan terör örgütüne 15 Temmuz’da , bu millet en iyi şekilde dersini  vermiştir. Aynı zamanda diğer terör örgütü pkk ya da aynı şekilde cevabı verilmiştir. Tüm bunlara karşılık öğrencilerimize temel değerlerimizi anlatacak olan bizleriz çünkü en önemli rol model anne ve babadan bile önce öğretmendir.’’

Öğretmenliğin en önemli sermayesi  itibarıdır.

Öğretmenlik mesleğini  tercih eden aday öğretmenleri   tebrik eden İl Milli Eğitim Müdürü Yahşi; Öğretmenlere akademik ,sosyal ve sanatsal bilgiyi  vermenin yanı sıra bu ülkeyi ayakta tutan değerleri de vermenin önemini vurgulayarak ‘’ Bu ülkeyi nasıl ayakta tuttuğumuzu özgürlüğü demokrasiyi anlatacağız, hainleri nasıl bozguna uğrattığımızı da anlatacağız. Öğrenciler bu bilgileri rastgele yerlerden değil öğretmeninden öğrenecek. İtibarınızı iyi yönetmeniz lazım en zoru da bunu başarmaktır. Bir öğretmenin en önemli sermayesi itibarıdır’’dedi.

İzmir’de öğretmenlik yapmanın keyfi de bambaşkadır

Meslek yaşamlarına İzmir’de başlayan aday  öğretmenlere seslenen Yahşi;’’ İzmir’de öğretmenlik yapmanın keyfi de bambaşkadır. Hayat tecrübesi olarak iyi bir yerden başlıyorsunuz . Lütfen işinizi en güzel şekilde yapmaya çalışın. İdeolojik çekişmelerden kısır döngülerden enerjinizi düşürecek tartışmaların uzağında durun heyecanınızı asla kaybetmeyin, çok iyi diyaloglar kurun öğrencilerinizin  kalplerine dokunun. Onların ruh ve düşünce dünyasında boşluklar bırakmamaya özen gösterin boşlukları hain terör örgütlerinin ve madde bağımlılığının doldurmasına izin vermeyin.’’ diyerek  Nurettin Topçu’nun ‘’  Her daim sınıfın kapısını mabedin kapısını açar gibi acın’’ sözünü hatırlattı.

İletişim dilinin önemine de değinen Yahşi ‘’  İletişim diline çok dikkat edin. Öğretmenlik mesleğinde iletişim çok önemlidir. Karamsar bir tabloya yer yok çünkü sizler varsınız ve öğrencilerimiz çok zekiler. Bu çocuklara istikamet verecek ufuk çizecek olan sizlersiniz.’’ dedi.

Öğretmenliğin öncelikle kalplere girme mesleği olduğunu söyleyen İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi Öğretmenlere her daim yanlarında olduğu mesajını vererek meslek hayatlarında kendilerine başarılar diledi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, İzmir’de Atatürk’ün hiç görülmeyen fotoğrafları ve özel eşyalarını barındıran serginin açılışını yaptı.

Dünyaca ünlü piyanist İdil Biret 3 Kasım 2018'de, İzmir'deki Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde vereceği konserle, kanserle mücadele eden çocuklara destek olacak.

Ege Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD), Akdeniz Akademisi tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen “İyi Tasarım İzmir” etkinliğinde Üniversiteli tasarımcıları Airbrush Çal...

Türkiye'nin ilk örnek lojistik köyü olma özelliğini taşıyan İzmir Kemalpaşa Lojistik Merkez projesinin tanıtımı, Spil Lojistik Kümelenme Müteşebbis Kurulu tarafından g...

İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Meclis Başkanı Kenan Yalavaç ve Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, TCDD İzmir Liman İşletme Müdürlüğü’ne atanan Serdar Görür’e...

EGE Genç İşadamları Derneği, Kemeraltı Çarşısı'nı canlandırmak, şehir turizmine katkı sağlamak amacıyla restore ettiği tarihi Portekiz Sinagogu, Sosyal Kültürel Etkinl...

Ege Kent Konseyleri Birliği olağan Yürütme Kurulu Toplantısı Muğla’nın Ortaca ilçesinde 11-12 Ekim 2018 tarihlerinde yapıldı.

Yazarlar
Website Security Test