Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İZTO’da gündem İzmir ve bölge sorunları

26.11.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Kasım ayı Meclis Toplantısı video konferans yoluyla Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un da katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantıya katılan Bakan Kurum, İZTO Meclis Üyelerinin sorularını ve taleplerini dinledi. Kurum, İzmir depremi sonrasında yapılan kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında bugün itibarıyla 5 bin konutun projelerini hazırladıklarını söyledi.

Toplantıda yaptığı konuşmasında İzmir'de yaraları sarmak için istişare halinde hep birlikte çalıştıklarını belirten Murat Kurum, “İzmir'de kaldığımız 15 günlük süreçte, İzmir Ticaret Odası, Sanayi Odası, İzmir Ticaret Borsası, esnaf ve sanatkar temsilcileriyle bir araya geldik ve İzmir depremi özelinde kentin geleceğini istişare ettik. Bu alanlarda toplamda 1648 bağımsız bölümü, bunların 1452'si konut, 196'sı dükkan olmak üzere yerinde, 7 proje bölgesinde inşa ediyoruz. Yine Bayraklı'da 3 milyon 800 bin metrekare büyüklüğündeki rezerv yapı alanımızda ilk etapta yapacağımız 3 bin konut için çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam etmektedir. Toplamda bugün itibarıyla 5 bin konutumuzun projelerini hazırladık. 4 gün önce gerçekleştirdiğimiz son İzmir ziyaretimizde mahalle sakinleriyle bir araya gelerek paylaştık. Yapacağımız tüm konutlar, zemin artı 4-5 katı geçmeyen, bölge mimarisine uygun, sağlıklı her türlü sosyal donatısı olan ve afetlere karşı dayanıklı yeni yaşam alanları olacak. Örnek bir şehircilik anlayışıyla projelerini hazırladığımız bu alanlar, kültürel ve sosyal alanlar, yeşil alanlar, okul, camisiyle sosyal donatılarıyla tamamlayıp İzmirli kardeşlerimize teslim etmiş olacağız.” ifadelerini kullandı.

İzmir depreminden sonra başlatılan “Birlikte İzmir Doğar” kampanyasının ve birlikteliğin başta İZTO olmak üzere, İzmir iş aleminin, STK’ların ve esnafların büyük bir dayanışma örneği gösterdiklerine değinen Kurum, “Sizler Anadolu topraklarının sadece bereketini değil aynı zamanda şefkatini de gösterdiniz. Ailelerini kaybeden depremzede vatandaşlarımız ev sahibi olmaları için 'Birlikten İzmir Doğar' kampanyasını başlattınız. Ben bu anlamda İZTO Yönetim Kurulu Başkanımız Mahmut Özgener'e, tüm başkanlarımıza, diğer odaların başkanlarına, meclis üyelerimize göstermiş olduğunuz bu dayanışmadan dolayı teşekkür ediyorum. El birliğiyle bugüne kadar İzmir depreminin yaralarını sardık, bundan sonraki süreçte de sanayicimizle, iş adamımızla, odalarımızla, tüm vatandaşlarımızla birlikte en iyi İzmir'i inşa etmek için var gücümüzle çalışacağız.” dedi.

Bakan Kurum ayrıca İZTO’dan gelen talep dosyasını ve meclis üyelerinin ilettiği diğer istekler için konuların ilgili birimleriyle ilgilenileceğinin sözünü verdi.

Özgener: “İzmir’in ve bölgemizin taleplerini Cumhurbaşkanımıza ilettik”

İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener ise, “Deprem ile kaybettiğimiz 116 canımıza Allahtan rahmet, yakınlarına baş sağlığı ve sabır, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Yıkılan binalarda oturan vatandaşlarımıza ve üyemiz iş yeri sahiplerine geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Bu süreçte her zaman yanımızda olan Sn. Bakanımıza çok teşekkür ediyorum. Öte yandan ülkemizde de yeniden tırmanışa geçen Covid-19 pandemisi ile ilgili Cumhurbaşkanımız Erdoğan tarafından geniş tedbirler açıklandı. Bu süreçte yaşanan zorluklarla ilgili olarak üyelerimizin her zaman yanında olduk ve yanlarında olmaya da devam edeceğiz.” dedi.

TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’na da değinen Özgener, “Sayın Cumhurbaşkanımız ve Bakanlarımızın katılımıyla geçtiğimiz hafta TOBB Türkiye Ekonomi Şurası düzenlendi. Ortak görüşle hazırladığımız kentimizin sorunlarını sözcü olarak İzmir Ticaret Borsası Başkanı Sayın Işınsu Kestelli, Ege Bölgemizin sorunlarını ise Denizli Sanayi Odası Başkanı Sayın Müjdat Keçeci ile Cumhurbaşkanımıza aktardı.” şeklinde konuştu.

İzmir’de Ro-Ro seferlerinin yeniden başlamasının mutluluğunu yaşadıklarını belirten Mahmut Özgener, Denizyolu ile olan ihracatımızın, toplam taşımalarımızdaki payının artırılmasının bir yolu Ro-Ro taşımacılığının yaygınlaştırılması. Ro-Ro, ihracatçılarımıza önemli bir esneklik ve maliyet avantajı sağlıyor. Özellikle bizim de yaptığımız girişimlerle ve son olarak Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan’a Odamızı ziyareti sırasında konuyu kendisine aktarmamızın ardından Alsancak Limanında Ro-Ro seferlerine dün akşam itibariyle tekrar başlanacağı açıklandı. OSB’lerimizin ve ticari merkezlerimizin kesintisiz limana ulaşımı için demiryolu çok önemli. Bu konuda sevindirici haberi Ulaştırma ve Altyapı Bakanımızdan aldık. Sayın Bakanımız, 2020’de yüzde 47 olan demiryolu yatırım payının 2023'te yüzde 60 olacağını söyledi.” dedi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir'in Seferihisar ilçesi açıklarında 4,7 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda’nın “hayalimdeki proje” dediği YABO, online hizmet vermeye başladı.

İzmir’de etkili olan ve gece saatlerinde şiddetini artıran kuvvetli sağanak yağış sebebiyle Konak Belediyesi’nin Fen İşleri ile Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tam...

Erman Toroğlu’nun “Böyle çingenelik olur mu?” sözlerine tepki gösteren Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran, “Farklılıklarımız zenginliğimizdir! Biz işte böyle güzeliz...

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP'li Deniz Karakurt'a destek vermek için Menemen Belediyesi'nin olağan meclis toplantısına katıldı.

Kooperatifçilik alanındaki başarılarıyla ünü Türkiye sınırlarını aşarak Birleşmiş Milletler tarafından Dünyaya Örnek Kalkınma Modeli seçilen Tire Süt Kooperatifi, şimd...

İzmir Valiliği, kura seçiminin yapılması için Menemen Belediye Meclisi’ni 12 Ocak günü olağanüstü toplantıya çağırdı.

Yazarlar
Website Security Test