Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Deprem uzmanı Sözbilir: Karadaki fay kırılsaydı facia olurdu

31.10.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi, deprem uzmanı Prof. Dr. Hasan Sözbilir, İzmir'de yaşanan büyük depremi değerlendirdi. Sözbilir, depremde denizdeki fayın kırıldığına dikkat çekerek, kent içinden geçen İzmir fayının kırılması halinde daha büyük facia yaşanabileceğini söyledi.

İzmir'in Seferihisar açıklarında meydana gelen 6,6'lık deprem sonrasında deprem uzmanları değerlendirmelere devam ediyorlar.

İzmir'deki fay hatlarıyla ilgili konuşan Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi, deprem uzmanı Prof. Dr. Hasan Sözbilir, "Denizdeki fayın kırılmış olması, bizim için çok büyük bir şans. Karadaki faylar kırılmış olsaydı, çok büyük facia yaşardık ve daha çok bina yıkılırdı. Deprem tehlikesini azaltmaya yönelik çalışmalar yapmak zorundayız. Deprem master planını acilen hazırlamamız lazım. Bunu yıllardır söylüyoruz. 2007 öncesi yapılan binaların depreme dayanıklılığı mutlaka test edilmeli." dedi.

Prof. Dr. Hasan Sözbilir, gerilimin diğer faylara transfer olabileceği yorumunu yaparak, "Marmara depreminde olduğu gibi çok geniş bir alan, bu depremden etkilendi. AFAD'a göre 6.8, uluslararası sismolojik istasyonlara göre 7 şiddetinde yaşadığımız depremin ardından 4'ten büyük artçılar devam ediyor. 4'ü aşan çok sayıda deprem yaşadık. Depremin yoğunluğu, doğu-batı doğrultusunda tehlike yaratmayı sürdürüyor. Kuşadası tarafında, kırılan fayla bağlantılı faylar var. Aynı şekilde Gümüldür'deki fay da bağlantı. Gerilim, bu hatlara transfer olabilir. Kesin bir şey yok ama jeolojik yapı gereği, tetikleme durumu olabilir."

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi kısıtlamaları uyarınca kapalı mekanlarına müşteri alamayan ve masa sandalyelerini toplayan Foça esnafı dükkan önlerine tezgah kurarak ...

Facebook Açık Açık Derneği aracılığıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ''Bir Kira Bir Yuva'' projesine destek olmak üzere maddi yardımda bulunuyor.

İzmir'de antrenman sırasında kamyonun çarpması sonucu hayatını kaybeden Karşıyaka Bisiklet Takımı sporcusu 36 yaşındaki Zeynep Aslan'ın kazanın oluşumunda "kusursuz" o...

İzmir'in Torbalı ilçesinde yaşayan emekli öğretmen Mehmet Ali Gündüz, Koronavirüs (Kovid-19) kaynaklı hayatını kaybetti.

Savcılık talimatıyla yürütülen Menemen Belediyesi soruşturmasının İYİ Parti’ye de sıçradığı bildirildi.

İzmir'in Karabağlar ilçesinde Şehitler Mahallesi'nde 3 katlı bir binanın zemin katında oğlu Erhan Ersan (47) ile yaşayan Yaşar Ersan soba zehirlenmesi yaşadı.

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Koronavirüs'e (Kovid-19) yakalandı.

Yazarlar
Website Security Test