Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Eski Rektör Füzün salgına duyarsız vatandaşlara isyan etti

10.9.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dokuz Eylül Üniversitesi'nin eski rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün, Koronavirüs (Kovid-19) pandemisine karşı duyarsız davranan yurttaşlara isyan ederek, sağlıkçıların grev gibi protestolarını desteklediğini söyledi.

Dokuz Eylül Üniversitesi'nin efsane rektörlerinden Prof. Dr. Mehmet Füzün, hekimler ve diğer sağlık çalışanlarının büyük bir özveriyle salgınla mücadele ederken, çok sayıda kişinin sorumsuzca, hiç önlem almadan hayatını sürdürmesine isyan etti.

Egedesonsöz'den Muhittin Akbel'in haberine göre, 45 yıllık hekim olarak sağlık çalışanlarının iş yavaşlatma eylemlerine ve grev yapmalarına asla sıcak bakmadığını belirten Prof. Füzün, "Rektör iken de bu tür eylemlere yeltenenlere şiddetle karşı durdum. Ancak halkımızın kurallara uyma konusundaki duyarsızlığını gördükçe ve devletin, sağlık çalışanlarının durumuna yeterli ilgiyi göstermediğine şahit oldukça, 45 yıl sonra fikrim değişmeye başladı. Tabii ki böyle bir dönemde eylem düşünülemez. Ama herkesin, en azından kendi sağlıkları için, daha duyarlı olması gerekmez mi? Daha nasıl ifade edilir, bilemiyorum. Yazıktır, günahtır. Sağlıkçıların çalışma isteklerini kırmayalım. Hem kendimizi koruyalım, hem de onları öldürmeyelim artık" ifadelerini kullandı.

Halkın duyarsızlığını görünce, bir hekim olarak meslektaşlarının çalışma şartlarını hatırlayıp çok üzüldüğünü anlatan Prof. Dr. Mehmet Füzün, karşılaştığı manzaraları paylaştı, herkese çok önemli tavsiyelerde bulundu.

Füzün sözlerini şöyle sürdürdü;

"Hekim grev yapmaz, yapmaması lazım. Bugün ben hasta bakmıyorum, diyemezsiniz. Greve, iş yavaşlatmaya tabii ki karşıyım yine... Fakat restoranlarda 10-15 kişilik gruplar, dip dibe oturuyorlar, bu ülkede salgın yokmuş gibi... Yollar kalabalık, herkes birbirine neredeyse dokunarak geçiyor. İnsanlar salgını umursamıyor. Buna çok üzüldüm. Hekim arkadaşlarımızın, sağlık çalışanlarımızın ne suçu var? Salgın nedeniyle şu dönemde çalışmıyorum, hastalanmamak için. Fakat hekim arkadaşlarım, sağlık çalışanlarımız, hayatlarını kaybetme korkusunda mecburen çalışıyorlar. Hekim olarak, meslektaşlarımın hangi şartlarda çalıştıklarını kendimden biliyorum. Tüm sağlık çalışanlarını anlamak, onlara saygı duymak lazım… Maske, sosyal mesafe ve hijyen üçlüsünden asla vazgeçmemeliyiz. Sosyal mesafe, tabii ki maskeli olmak şartıyla çok çok önemli… Sosyal mesafeyi mümkünse 2 metreye çıkaralım. Devletin, belediyelerimizin mesai saatlerini kademelendirmesi çok doğru… Aşı bulununcaya kadar kendimizi çok iyi korumak zorundayız. Vatandaşlarımızın, canları pahasına salgınla mücadele eden, insanlarımıza şifa vermek için fedakarlık yapan hekimlerimizi, sağlık çalışanlarımızı akıllarından bir an olsun çıkarmamalarını rica ediyorum."

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Bülent Manas

12.09.2020 - 10:58
Efsane mi?!!!
Diğer Haberler

İzmir'in Karşıyaka ilçesindeki Bostanlı semtinde bulunan İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin işlettiği Yasemin Cafe'de büyük bir yangın çıktı.

Meteorolojiden İzmir'in güneydoğu ve doğusunda bulunan 8 ilçe (Kemalpaşa, Torbalı, Selçuk, Bayındır, Tire, Ödemiş, Kiraz, Beydağ) için kuvvetli rüzgar ve fırtına uyarı...

İzmir'in Konak ilçesinde 4 çocuk annesi 37 yaşındaki Aysun K., ''seni boşayacağım'' dediği imam nikahlı kocası tarafından bıçakla yaralandı.

İzmir'in Bornova ilçesinde bir evin terasında yaşanan tüp patlaması, korku yarattı.

İzmir'in Koronavirüs (Kovid-19) risk haritası güncellendi. İzmir'in ilçelerinde Koronavirüs riskinde son durum ne? Kırmızı bölgeler azaldı mı? İzmir'de Koronavirüs ris...

Deneme Sahnesi Kuvayi Milliye’nin ardından iki yeni oyun daha sahneleyecek. Gangster 30 Eylül Çarşamba 20.00’de İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde, Don Kişot’un Rüyası ise ...

Sinemaseverlerin sabırsızlıkla beklediği İzmir Kısa Film Festivali’nde ulusal ve uluslararası dallarda animasyon, belgesel, deneysel ve kurmaca kategorilerinde Altın K...

Yazarlar
Website Security Test