Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir düğün sektöründen virüs isyanı: Günah keçisi olduk

8.9.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir’de faaliyet gösteren işletmeleri kapsayan Düğün Davet Sektörü Temsilcileri Platformu üyeleri tarafından bir basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasında düğün sektörü paydaşlarının Koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında adeta günah keçisi ilan edildiği ifade edildi.

Düğün sektöründe yer alan birçok alt sektör, Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi kapsamında alınan tedbirler konusunda hükumete bir basın açıklaması yaparak çağrıda bulundu.

Gerçek İzmir'den Mehmet İşler'in haberine göre, yapılan basın açıklamasına İzmir Çiçekçiler Odası, İzmir Fotoğrafçılar Odası, İzmir Toplantı Ve Düğün Salonları İşletmecileri Derneği, İzmir Kaynaklar Sanayici Ve İş Adamları Derneği, İzmir Müzisyenler Ve Müzik Organizasyon Firmaları, İzmir Ses, Işık, Sahne Sistemi Firmaları, İzmir Süsleme Ve Dekorasyon Firmaları, İzmir Fotoğraf Video Firmaları, İzmir Etkinlik Mekanları, İzmir Ekipman Hizmet Firmaları gibi paydaşlar katıldı.

Düğün sektörünün Türkiye’de yıllık 55 milyar lirayı aşan bir endüstriye dönüştüğü belirtilirken yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: Sokak düğünleri yasaklansın ama nasıl otellerimiz denetimli olarak açıksa, denetimli düğünlere de izin verilsin. Yoksa dev bir sektörü kaybedeceğiz. Sadece düğün ekonomisinin İzmir’de 30, Ege Bölgesi’nde 70 milyon liraya ulaşmıştır. Söz, nişan, kına, sünnet ve düğünlerin yer almıyor. Bunların da dahil edilmesiyle sektör 100 milyar liraya ulaşıyor. Sıkıntılı bir süreç başlamıştır. Biliyoruz ki sağlık her şeyden önemli. Biz de vergisini veren, istihdam yaratan sektör olarak diyoruz ki sokak düğünleri yasaklansın ama denetimli düğünlere izin verilsin. Turizm bölgelerindeki otellerin etkinlik alanlarında, plajlarda, bazı kafe ve restoranlarda dip dibe yaşanan eğlencelerin sosyal mesafe ve maske kurallarına uyulmadan devam ettiğini gördükçe sadece düğünleri yasaklayarak virüsle mücadele edilme çabasını kesinlikle adil bulmadığımızı belirtmek istiyoruz. Denetimli düğün salonlarında COVİD vakasıyla kontrolü mümkün olmayan sokak ve köy düğünlerindeki vaka sayısının açıklanması halinde durum ortaya çıkacaktır.

"DÜĞÜN SEKTÖRÜ GÜNAH KEÇİSİ YAPILMASIN"
Soru cevap kısmında sektörle ilgili algı operasyonun yapıldığını ifade eden Ali Osman Öğmen, “Algı yönetimi diye bir şey var. Eğer basında sürekli düğün sektörüyle ilgili haberler çıkıyorsa ve bu haberlerin kaynak noktası ile denetimi yapılamayan sokak düğünleri ise bu algı yönetimi denilen olayda etkili rol oynadı. Filyasyon çalışmalarında denetimli düğünlerden veriler var mıdır? Araştırdık. Yok. Düğün salonlarındaki riskin hayatın diğer alanlarındaki riskten daha az olduğuna inanıyoruz. AVM, plaj ve diğer yerler… Çoğu yerde düğüne katılanların listesi var. Takibi kolay. Biz ekonominin çarkları dönsün diye uğraşıyoruz. Hayat devam ediyorsa biz burada kendi sağlığımız kadar insanların sağlığını da devletimiz gibi düşünüyoruz. Bizim tek üzüntümüz düğün sektörü paydaşları bu sürecin günah keçisi yapılmasın. Her şeyden etkilenirken adil olunması gerekiyor. Bizi feda etmek virüsü bitirmeyecek ama sektörü bitirecek” ifadelerini kullandı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Foça Belediyesi’nin öncülüğünde 17 Ocak 2020 tarihinde Genel Kurulunu yaparak kuruluşunu tamamlayan Foça Fokoop Doğal Ürünler Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, amacını ve...

Güzelbahçe’de kurulmak istenen ve eylemlere neden olan Go-Kart pisti davalık olmuştu. Eylemler sebebiyle faaliyete ara veren firma ile Güzelbahçe Kültür ve Çevre Güzel...

İzmir'in Karşıyaka ilçesinde aydınlatma direğine otomobiliyle çarpan 31 yaşındaki Çağla Kızılsu, ağır yaralandı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı ve bazı illerdeki cumhuriyet başsavcılıklarınca yürütülen soruşturmalar kapsamında haklarında yakalama kararı bulunan şüphelilere yönelik...

İzmir'in Konak ilçesinde bir iş yeri sahibi, dükkanına giren şüphelillere pompalı tüfekle ateş açarak şüphelilerden 1'ini yaraladı.

İzmir'in sembolü Konak meydanında bulunan Saat Kulesi, Azerbaycan'a destek amacıyla Azerbaycan Devleti bayrağının renklerine büründü.

Cumhuriyet Halk Partisi Karşıyaka İlçe Başkanlığı, geçtiğimiz ay içinde olumsuz hava şartlarından etkilenmemesi nedeniyle kaldırılan Mustafa Kemal Atatürk’ün yurt içi ...

Yazarlar
Website Security Test