Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir VHO'dan Bakanlık'taki atamalara "Bazı görevler vardır" tepkisi

31.8.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Tarım ve Orman Bakanlığında "Hayvan ve Hayvansal Ürünler Sınır Kontrol Daire Başkanlığı" na Veteriner Hekim olmayan bir meslek sahibinin getirilmesi ile ilgili İzmir Veteriner Hekimleri Odası, "Bazı görevler vardır" başlığı ile kamuoyuna açıklama yaptı.

İzmir Veteriner Hekimleri Odası Başkanı H. Gökhan Özdemir'in Yönetim Kurulu adına yaptığı açıklamanın tamamı şu şekilde:

Bilindiği üzere meslek sahibi olmak, işin erbabı olmak ve o konuyla ilgili verilen görevleri en iyi şekilde yapabilmek için belli eğitim aşamalarından geçilir. Bu kimi zaman üniversitelerin ilgili fakültelerinde alınan eğitimlerle olur kimi zaman usta çırak ilişkisi gerektirir. Ancak her şekilde belli kriterleri vardır ve bu kriterlere sahip olanlar tarafından yapılması o işin sonu için her zaman daha hayırlı olmaktadır.

Hakim, Avukat, Savcı olmak için Hukuk Fakültesi'nden mezun olmak gerekir.

Hekim olmak için; Tıp Fakültesini, Veteriner Fakültesini ya da Diş Hekimliği Fakültesini bitirmek gerekir.

Sadece "Mühendis" olarak geçse de mühendisliklerin çeşidi çoktur. Hepsi farklı konularda eğitim alır. Ziraat Mühendisinin aldığı eğitim Bilgisayar Mühendisinin aldığı eğitimden farklıdır. İnşaat Mühendisinin aldığı eğitim Orman Mühendisinin aldığı eğitimden farklıdır.

Bir de bazı görevler vardır ki temelde eğitimini aldığı mesleğin de ötesinde yönetici olma vasfı gerektirir.

Örneğin herhangi bir fakülte mezunu akademisyen Rektör olabilir. Yeter ki sorumlusu olduğu üniversitede her fakülteye eşit ve adaletli uygulamalar yapabilsin. Aktif, dinamik, çalışkan bir akademik kadrosu olsun yeter.

Örneğin herhangi bir fakülte mezunu meslek sahibi Bakan Yardımcısı olabilir. Yeter ki sorumlusu olduğu konularla ilgili meslek gruplarının etkisinde kalmaksızın bilimsel uygulamalara imza atabilsin. Aktif, dinamik, çalışkan, konusunda bilgili personel çeşitliliği olsun yeter.

Örneğin herhangi bir fakülte mezunu meslek sahibi Genel Müdür olabilir. Yeter ki görev alanına giren her konuyla ilgili mevzuata hâkim olsun, bilimsel ve adil yaklaşımını korusun. Aktif, dinamik, çalışkan, mevzuata uyumlu meslek gruplarından doğru oranda personeli olsun yeter.

Bir de bazı görevler vardır, sadece o konuyla ilgili meslek sahipleri tarafından icra edilmelidir. Artık o makamda idari görev kadar hatta daha da fazla teknik bilgi ve donanıma ihtiyaç vardır. İşte kamuda Daire Başkanlıkları bu kapsamdaki makamlardandır.

İşte bu yüzden Tarım ve Orman Bakanlığında "Hayvan ve Hayvansal Ürünler Sınır Kontrol Daire Başkanlığı" na Veteriner Hekim olmayan bir meslek sahibinin gelmesi doğru değildir. Nasıl "Bitki ve Bitkisel Ürünler Sınır Kontrol Daire Başkanlığı" na Ziraat Mühendisi olmayan bir meslek sahibinin gelmesi düşünülemezse, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan "Hayvan ve Hayvansal Ürünler Sınır Kontrol Daire Başkanlığına bir Ziraat Mühendisinin atanması doğru olmamıştır.

Hayvan sağlığı, hayvan refahı, hayvan hakları, hayvan hareketleri, hayvansal ürünlerle ilgili konular, zoonoz hastalıklar kapsamında halk sağlığının belli birim ve dallarında, hem teknik hem idari anlamda Veteriner Hekimlik mesleği tüm dünyada kabul gördüğü üzere olmazsa olmaz bir meslektir.

İzmir Veteriner Hekimleri Odası olarak her zaman akıl ve bilimden yana ve ülke menfaatleri doğrultusunda görüşlerimizi açıklamayı görev bildik. Bu bakış açısı ile kamuda yapılan atamalarda görev verilen kıymetli meslek sahiplerinin de ileride mahcubiyet yaşamaması ve ülkesine en iyi şekilde hizmet verebilmesi için yetkilileri hassasiyete davet ediyoruz.

Mesleki saygılarımızla.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir'in Bornova ilçesi Gürpınar Mahallesi'nde 8 yaşında Hira Nur Koç isimli kız çocuğu yediği yemeğin ardından rahatsızlandı, hastaneye kaldırılan kız hayata tutunama...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bugün İzmir'de temaslarda bulundu. Bakan Koca, İzmir'de Koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelede İzmir, Manisa, Aydın, Muğla, Uşak ve ...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İzmir'e geldi. İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger'e bir ziyaret yapan Bakan Koca, İzmir'deki Koronavirüs (Kovid-19) vaka sayılarına ilişkin ...

İzmir'in Gaziemir ilçesinde bir çocuğun bisikletini ezen Astsubay Ayhan Tuncel, bisikletini ezdiği çocuğun babası Oğuz Yay tarafından yumruklandı. Yumruklanan Astsubay...

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Parazitoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Aşı Bilimi Derneği Başkanı Prof. Dr. Yüksel Gürüz, Koronavirüs (Kovid-19) aşısıyla ilgili ç...

Eşit ve kaliteli eğitim için yıllardır okullara ve eğitim sistemine desteğini esirgemeyen Balçova Belediyesi’nin üniversiteyi kazanan öğrencilere bilgisayar desteği bu...

İzmir Tabip Odası, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin sosyal medyadan Türk Tabipleri Birliği (TTB) kapatılsın çağrısının ardından basın açıklaması yaptı. İzmir'de gö...

Yazarlar
Website Security Test