Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir'de CHP Gençlik kongresine gazetecilere saldırı

31.8.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bornova Aşık Veysel Rekreasyon Alanı’nda yapılan CHP İzmir İl Gençlik Kongresi'nde saldırıya uğrayan gazeteciler, İzmir'in gündeminde. TGS İzmir Şubesi Başkanı Halil İbrahim Hüner, kongrenin seçim sonuçlarının alındığı sırada, partili gençler arasında çıkan tartışmayı görüntüleyen bir gazetecinin cep telefonunun el koyulması sonrası yaşanan olayla ilgili açıklama yaptı.

İzmir'in Bornova ilçesinde Aşık Veysel Rekreasyon alanında yapılan CHP İzmir İl Gençlik Kongresi sırasında toplantıyı takip eden medya mensuplarına saldırı oldu.

CHP örgütü içinde çıkan bir kavga sonrasında görüntü alan basın mensuplarına tepki gösteren CHP gençlik örgütü üyeleri, basın emekçilerine saldırdılar. 

İzmir Gündemi'nde yer alan habere göre, kavgaya başka gençler de katılınca olay büyüdü. Bazı partili gençlerin fotoğraf çeken gazetecilere saldırdığı öğrenildi. Çıkan arbedede Son Mühür Gazetesi'nden Tenzile Aşçı'nın telefonu kırıldı ve fırlatılarak atıldı, basın masasında bulunan çok sayıda bilgisayar parçalandı. İzmir Gündemi gazetesinden Oktay Güçtekin de saldırıya maruz kaldı. Kalabalık grup Güçtekin'e saldırarak kafasına sandalye ile vurdu ve güç tekin gözüne yediği dirsek darbesi ile yaralandı. Çıkan olaylara güvenlik görevlileri müdahale ederken, basın mensupları kendilerine saldıran CHP Gençlik Kolları üyesi gençlerden şikayetçi oldu.

Hüner, CHP İzmir İl Gençlik Kongresi'nde, saldırıya uğrayan gazetecilerin telefonuna el konulması ve darp edilmelerinin suç olduğunu, basının özgür çalışma ortamını engellenmesi ve basın özgürlüğünün kısıtlanmasını da içerdiğini bildirdi.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen gazetecilere destek olmak için karakola giderken CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel'in de karakolda olduğu öğrenildi

Halil İbrahim Hüner açıklamasının devamında şunları kaydetti:

''CHP İzmir İl Gençlik Kongresi'nde, bir gazetecinin görüntü almasının engellenmesi için elinden telefonunun alınması, bir başka gazetecinin de darp edilmesi, hem cezai suçtur hem de basının özgür çalışma ortamını engellemek ve basın özgürlüğünü kısıtlamaktır. Olaya karışanların, faillerin biran önce yakalanıp, gerekli cezayı almasını talep ediyoruz. Gazetecinin görevi kamuoyunu bilgilendirmektir. Kongreye çağrılı olarak davet edilen basın mensuplarına bu davranış kabul edilemez. Kınamayla bu olay geçiştirilemez. TGS İzmir Şubesi olarak bu olayın takipçisi olacağız. Gazetecilere saldırıların son olmasını diliyoruz.''

EMD'DEN AÇIKLAMA

Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD)'nden yapılan açıklama ise şöyle;

29 Ağustos 2020 Cumartesi günü düzenlenen CHP İzmir İl Gençlik Kolları Kongresi'nde sandık sonuçlarının açıklanmasının ardından iki adayın taraftarları arasında çıkan tartışmada maalesef basın mensubu arkadaşlarımız doğrudan saldırıya hedef olmuş ve 6 basın emekçisi saldırganların sözlü ve fiziki şiddetine maruz kalmıştır.

Hiç bir şekilde konunun tarafı olmadıkları ve kamuoyu adına orada gözlemci olarak bulundukları halde gazetecilerin, doğrudan saldırıya hedef olması oldukça düşündürücüdür.

Gazeteciler; siyasetçilerin veya siyaset yapmak hedefiyle yola çıkanların varlık sebebi olan demokrasinin teminatı ve sigortasıdır.

Basın özgürlüğünün yoğun tartışmaların gündemini teşkil ettiği bu günlerde demokrasinin kalesi olan İzmir'de bu saldırının gerçekleşmiş olması;

Ülkemize demokrasiyi getiren ve adında Cumhuriyet kelimesini barındıran bir partinin mensubu oldukları iddiasında olanlar kişilerce bu saldırın yapılmış olması ise esef vericidir.

Ne Cumhuriyet Halk Partisi'ne ne de herhangi bir partinin gençlik örgütlerine yakışmayan bu olayı kınıyor; parti yöneticilerinin bu olaya karışanlara karşı en ağır yaptırımları uygulayacağından emin olmak istiyoruz.

Ayrıca saldırılar sırasında meslektaşlarımızın telefon, bilgisayar ve fotoğraf makinalarına da zarar verilmiştir. Bu zararların tazmin edilmesi de Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Yönetiminden beklentimizdir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Deneme Sahnesi Kuvayi Milliye’nin ardından iki yeni oyun daha sahneleyecek. Gangster 30 Eylül Çarşamba 20.00’de İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde, Don Kişot’un Rüyası ise ...

Sinemaseverlerin sabırsızlıkla beklediği İzmir Kısa Film Festivali’nde ulusal ve uluslararası dallarda animasyon, belgesel, deneysel ve kurmaca kategorilerinde Altın K...

İzmir Valiliği'nden yeni Koronavirüs (Kovid-19) kararı geldi. Alınan yeni karara göre pazarcılara ve AVM çalışanlarına HES kodu zorunluluğu getirildi.

İzmir'in Urla ilçesinde bulunan Özbek Mahallesi'nde vatandaşlar, kanalizasyon sorunu nedeniyle artan sinek popülasyonuna karşı elektrikli raketlerle avlanıyorlar.

İzmir'in Torbalı ilçesinde 1 buçuk yaşındaki Ceylin Azra Karadeniz isimli bebek balkondan düşerek öldü.

İzmir'de 2. Baro çalışmasının yılbaşından sonra hızlanacağını söyleyen AK Parti eski Milletvekili Ali Aşlık, kısa zamanda 2. Baro'yu kuracaklarını söyledi.

İzmir Karabağlar'da, komşular arasında başlayan sözlü tartışma bıçaklı kavgaya döndü. Meydana gelen kavgada 1'i ağır 2 kişi yaralandı.

Yazarlar
Website Security Test