Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Alsancak Garı önünden kaldırılan Atatürk'ün Beyaz Vagon'u gündemde

22.8.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, İzmir'de Alsancak Garı önünde bulunan Beyaz Vagon'un kaldırılmasını Meclis gündemine taşıdı. Alsancak Garı önündeki tren vagonunun hikayesi nedir? Neden ve kim tarafından kaldırıldı?

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1926'dan 1937'ye kadar yurt içi gezilerinde kullandığı "Beyaz Vagon"un bir gece yarısı operasyonuyla yıllardır bulunduğu mekandan kaldırılmasına tepki gösterdi. Ata mirası vagonun Gar mescidinin önünü kapattığı için kaldırıldığı iddiasını da Meclis’e taşıdı.
İzmir Alsancak Garı önündeki açık alanda bulunan ve yediden yetmişe İzmirlilerin ziyaret ederek Gazi’yi andığı Beyaz Vagonun “hava koşullarından etkilenmemesi ve daha sağlıklı ziyaret ortamı yaratılması” iddiasıyla kapalı perona taşınacağı bilgisi bir süre önce kamuoyuna yansımıştı. Beyaz Vagon’un yerinden kaldırılmasını Meclis gündemine taşıyan CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından yazılı olarak yanıtlanması için soru önergesi verdi.

MESCİDİ GÖRÜNÜR KILMAK İÇİN İDDİASINI MECLİSE TAŞIDI
Beko verdiği önergede Beyaz Vagon’un önünde yer aldığı TCDD Alsancak Gar Mescidini görünür kılmak amacıyla kaldırıldığı iddiasını da dile getirerek, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere yadigarının 13 yıldır durduğu alandan bir gece yarısı operasyonuyla taşınması mescidi görünür kılma nedenini doğrular nitelikte. Ülkede sayısız eser açık alanda korunabiliyorken Beyaz Vagon niye korunamadı? İzmirliler için bir simge haline gelen Alsancak Garı’nın önündeki Vagon’un kaldırılmasının gerekçesine yönelik bilimsel bir çalışma mı yapılmış! Hiç zannetmiyorum. Gar mescidini görünür kılmak gibi bir amaçla bu yapılıyorsa büyük bir hata yapılıyor. Bakan’dan bu hatadan bir an önce dönülmesini, Cumhuriyet değerlerine bağlı İzmirlilerin haklı tepkilerini yok etmelerini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Beko’nun Ulaştırma ve Altyapı Bakanı tarafından yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesi şöyle:

1. 13 yıldır Alsancak’ın merkezinde yer alan bu Gazi mirasından duyulan rahatsızlığın gerekçesi nedir?
Beyaz Vagonun zarar gördüğüne ya da görebileceğine dair, bu kararı alanların elinde bilimsel bir veri ya da çalışma bulunmakta mıdır?

2. İzmirliler ve Cumhuriyet ilkelerine bağlı tüm yurttaşlar için tarihi öneme sahip bu miras vagonun bulunduğu yerde korunmasına dair bir çalışma yapılmamasının nedeni nedir?

3. Açık havada bulunan sayısız eserin bulundukları mekanda korunması mümkünken Beyaz Vagonun bir gece yarısı operasyonuyla kapalı alana taşınmasından umulan fayda nedir?

4. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere yadigarı "Beyaz Vagon’un önünde yer aldığı TCDD Alsancak Gar Mescidini görünür kılmak amacıyla kaldırıldığı iddiası doğru mudur?

5. Beyaz Vagon ve mescit üzerinden Cumhuriyet değerleriyle İslam inancını birbirine karşıtmış gibi gösterme çabası içine girerek Türk Ceza Kanununun 216. Maddesinde yer alan “Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik eden kimse, bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkması halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır” hükmü de ortadayken bu adımı atan yöneticiler hakkında açılmış bir soruşturma var mıdır?

6. Görevinden uzaklaştırılmış veya ceza almış personel bulunmakta mıdır?

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Tire-Belevi yolunda Belevi Gölü yakınlarında meydana gelen kazada araç yüksek gerilim hattı direğine girerek hurdaya döndü.

Ticaret Bakanlığı tarafından Urlalı kadınların katma değer için çalıştıkları, Urla Kadın Girişim ve İşletme Kooperatifi'ne hibe verilecek. Güzel haber ise Urla'nın ilk...

İzmir Dikili'de polisin pansiyona düzenlediği operasyonda, 2'si fuhuş yaptıkları belirlenen yabancı uyruklu 3 kadın gözaltına alındı.

Genç iş insanlarının yurt dışına açılma sürecini hızlandırmak, bu süreçteki maliyetleri düşürmek ve Kovid-19’un yarattığı olumsuz etkileri bertaraf etmek isteyen EGİAD...

İzmir'in Dikili ilçesinde çıkan yangının sorumlusu olduğu iddia edilen M.C., ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı. M.C.'nin ailesiyle tartışıp ''yakarım bu Dikil...

İzmir'de eşya taşımacılığı yapan nakliye firmalarının, valilikten herhangi bir izin ya da resmi belge almaksızın sokak ve caddeleri araç trafiğine kapatması vatandaşla...

İzmir'in Torbalı ilçesinde, 2'inci kattaki evlerinin balkonunda aşağıya düşen 5 yaşındaki Berkin Katreş isimli çocuk, tedavi gördüğü hastanede 12 gün sonra öldü.

Yazarlar
Website Security Test