Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir'de 2 bin zatürre hastası olan aile hekimi için 60 aşı gönderildi

21.8.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Sağlık Bakanlığı'nın, İzmir'de aile hekiminde 2 bin 65 yaş üstü zatürre hastası vatandaş için kullanılacak 60 adet aşı gönderdiği bildirildi. 65 yaş üstü vatandaşlara ''Aile hekimine git, ücretsiz zatürre aşısını yaptır'' denilmişti.

Sağlık Bakanlığı'nın, 65 yaş üstü vatandaşlarımıza "Aile hekiminize gidin, ücretsiz zatürre aşınızı yaptırın" çağrısı yapmıştı fakat aile hekimi bünyesinde bulunan 2 bin vatandaş için 60 aşı gönderildiği ifade edildi.

Egedesonsöz'den Muhittin Akbel'in haberine göre, Bakanlık, daha yüksek koruma sağlayan zatürre aşısının, risk grubundakilere ücretsiz yapılmasını kararlaştırdı. Kanser hastalarına, daha sonra KOAH, diyabet, kalp, böbrek, karaciğer hastalarına öncelik tanınırken, aile hekimlerinin yanı sıra devlet ve üniversite hastanelerine de başvurulabileceği açıklandı. Fakat yaşanan gerçek, söylemlerle ters düştüğü ortaya çıktı. Bir aile hekimi, beraberindeki hekim arkadaşıyla birlikte görev yaptığı aile sağlığı merkezinde toplamda 2 binden fazla 65 yaş üstü hastaları bulunduğu, ancak kendilerine gönderilen aşı sayısının 60 olduğunu bildirdi. Aşı başvurularının sonuçsuz kaldığını, bu durumda 65 yaş üstünde olup da risk grubuna dahil insanların ihtiyaçlarını karşılayamadıklarını belirten hekimler, şu bilgiyi aktardı:

"65 yaşından küçük olup risk grubunda bulunan hastalarımıza reçete yazacağız. Eczanelerde zatürre aşısı bulabildikleri takdirde, bize getirecekler, aşıyı yaptıracaklar. 65 yaş üstü hastalarımız, beş yılda bir yapılan aşıyı, COVİD 19 nedeniyle, bir yıl yıl önce yaptırmış olsalar da tekrar yaptırabilecekler. 65 yaş üstü hastalarımızın aşı ihtiyaçlarını karşılayamazken, daha alt gruptaki hastalarımıza, zatürre aşısı olmaları gerekti halde, nasıl aşı yetiştirilecek? Bu yıl aşı konusunda, geçen yıla göre daha büyük bir sıkıntı yaşanacağını öngörmek, hiç de zor değil."

"Bu aşıların bir kısmı, sağlık çalışanları için ayrılacak" diyen İzmir Eczacılar Odası Başkanı Tuncay Sayılkan, "Bu yıl COVİD 19 nedeniyle herkes grip aşısı yaptırmak istiyor. Herkes zatürre aşısı yaptırmak istiyor, kendisine, eşine, çocuğuna... Herkese aşı yapılmaz Zaten herkese yetecek kadar aşı üretmek de imkansız. Böyle bir şey dünyada yok. Mesela, 35 yaşında, sapasağlam birine aşı yapmak, hizmet değildir. Aşılar, gerçekten ihtiyacı olanlara yapılmalı. Sağlık Bakanlığı'na ve CİMER'e başvurarak, bir yanlıştan vazgeçilmesini isteyeceğim. Özel hastanelere çok sayıda aşı veriliyor. Özel Sağlık Sigortası kapsamında ihtiyacı olsun olmasın, herkese aşı yapılıyor. Sağlıklı bireye aşı yapılması, sağlık hizmeti değildir. Bu doğru bir yaklaşım olamaz. Risk grubundaki hastalar aşı beklerken, sağlıklı birine aşı yapmak, başkasının hakkını yemektir." dedi.

Sayılkan ayrıca geçen yıl 2.5 milyon grip aşısı istendiğini ancak 1.5 milyon civarında geldiğini, bu yıl 3,5-4 milyon civarı bir talepte bulunulacağını belirtti.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Deneme Sahnesi Kuvayi Milliye’nin ardından iki yeni oyun daha sahneleyecek. Gangster 30 Eylül Çarşamba 20.00’de İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde, Don Kişot’un Rüyası ise ...

Sinemaseverlerin sabırsızlıkla beklediği İzmir Kısa Film Festivali’nde ulusal ve uluslararası dallarda animasyon, belgesel, deneysel ve kurmaca kategorilerinde Altın K...

İzmir Valiliği'nden yeni Koronavirüs (Kovid-19) kararı geldi. Alınan yeni karara göre pazarcılara ve AVM çalışanlarına HES kodu zorunluluğu getirildi.

İzmir'in Urla ilçesinde bulunan Özbek Mahallesi'nde vatandaşlar, kanalizasyon sorunu nedeniyle artan sinek popülasyonuna karşı elektrikli raketlerle avlanıyorlar.

İzmir'in Torbalı ilçesinde 1 buçuk yaşındaki Ceylin Azra Karadeniz isimli bebek balkondan düşerek öldü.

İzmir'de 2. Baro çalışmasının yılbaşından sonra hızlanacağını söyleyen AK Parti eski Milletvekili Ali Aşlık, kısa zamanda 2. Baro'yu kuracaklarını söyledi.

İzmir Karabağlar'da, komşular arasında başlayan sözlü tartışma bıçaklı kavgaya döndü. Meydana gelen kavgada 1'i ağır 2 kişi yaralandı.

Yazarlar
Website Security Test