Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Muğla'da bazı sahiller, plajlar, koylar bir şirkete devredildi iddiası

9.7.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Muğla'da bulunan bazı sahiller, plajlar, yat bağlama tesisleri, iskeleler ve koyların, Muğla Valiliği bünyesinde bulunan ''Deniz Kıyı ve Çevre Yönetimi Anonim Şirketi''ne devredildiği iddiası ortalığı karıştırdı. İMEAK DTO'dan konuya ilişkin bir açıklama geldi.

Yeniçağ yazarı Orhan Uğurluoğlu, bugünkü yazısında, Muğla'da valiliğe bağlı bir şirkete, Muğla'da birçok sahil, plaj, yat bağlama tesisinin kullanma hakkının verildiğini iddia etti.

Söz konusu yazıda şu ifadeler yer aldı;

"Muğla Valiliği ve Türkiye Çevre Koruma Vakfı'nın iştiraki (MUÇEV) bünyesinde bulunan sahiller, plajlar, yat bağlama tesisleri, iskeleler ve koylar anayasaya aykırı olarak "Deniz Kıyı ve Çevre Yönetimi Anonim Şirketi" adlı özel kuruluşa devredildi.

16 Mayıs'ta Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi'nde ilan edilen bu şirket, sahiller, plajlar, yat bağlama tesisleri, iskeleler kuracak, koylarda kiralama yapabilecek, sahilleri, kıyılar ve denizi istediği gibi kullanabilecek.

3 tarafı denizlerle çevrili ülkemizin sahillerinde böylece özel bir şirket söz sahibi olacak.

Muğla Büyükşehir Belediyesini devre dışı bırakan bu anayasaya aykırı devir konusunda başkan Osman Gürün'ü aradım.

"Muğla'nın sahillerine çöktüler" diye söze başlayan Başkan Gürün, şunları söyledi:

"Halkın kullanımına açık olması anayasa ve yasalarla belirlenen cennet sahillerimizin özel bir şirkete peşkeş çekilmesine itirazımız var.

Yerel Yönetimler yasasına göre tüm bu sahillerin imar planlarını yapma yetkisi belediyelere aittir.

Bu uygulama ile belediye devre dışı bırakılmış, yağmalamaya uygun yapı oluşturulmuş ve anayasa ile yasalar görmezden gelinmiştir.

Bu şirketin yapısına bakıldığında bu yağmalama için kurulduğu anlaşılmaktadır.

Neden bu şirket seçilmiştir?

Bir şirkete verilecekse neden ihale yapılmamıştır?

Ayrıca, anonim şirket olduğu için ihale kanununa tabi olmadan aldığı bu alanları istediğine, istediği şartlarda pazarlayabilecektir.

Muğla Büyükşehir Belediyesi olarak tüm yasal yolları kullanacak ve bu devrin iptali için hukuki işlem başlatacağız."

İMEAK DTO'DAN YALANLAMA

İMEAK DTO, Muğla koylarının iştirak şirketine devrinin gerçeği yansıtmadığını açıkladı. İMEAK Deniz Ticaret Odası, bazı ulusal yayınların yanı sıra Denizhaber.net internet sitesinde Recep Canpolat imzasıyla yayınlanan, Muğla’nın koylarıyla ilgili karar merci, İMEAK DTO iştiraki Deniz Kıyı ve Çevre Yönetimi A.Ş.’nin oldu başlıklı haberin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

İMEAK Deniz Ticaret Odası’ndan yapılan yazılı açıklama şu şekilde :

“Saygıdeğer Kamuoyunun Dikkatine

Son günlerde bazı medya mecralarında gündeme getirilen, Muğla ili ve çevresindeki bazı sahiller, plajlar, yat bağlama tesisleri, iskeleler ve koyların kullanım haklarının Odamız şirketlerinden Deniz Kıyı ve Çevre Yönetimi A.Ş’ye devredildiğine ilişkin gerçek dışı haberler nedeniyle kamuoyunu doğru bilgilendirme ihtiyacı hasıl olmuştur.

Konu, ilk kez 2016 yılında ortaya çıkmış, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, tasarruf yetkisi kendisine ait bazı sahil ve koyların kullanımını bir pilot proje olarak İMEAK DTO’ya tahsis etmeyi düşünmüştür. O tarihlerde konuyu bir sosyal sorumluluk projesi olarak gören o günkü İMEAK DTO yönetimi, Deniz Kıyı ve Çevre Yönetimi Anonim Şirketi’ni kurmuştur. Ancak Bakanlık daha sonra bu düşüncesinden vazgeçmiştir.

Geçtiğimiz günlerde, o tarihlerde yapılan eski bir haberin, sanki yeni bir gelişmeymiş gibi bazı sosyal medya mecralarında paylaşılmasıyla konunun sebebini bilemediğimiz bir şekilde yeniden gündeme getirilmeye çalışıldığını görüyoruz.

Bilinmesini isteriz ki; o günden bu yana geçen süreçte ne Bakanlığın ne de İMEAK Deniz Ticaret Odası’nın bu konuda bir girişimi ve çalışması olmamıştır. Bugün itibarıyla Deniz Kıyı ve Çevre Yönetimi A.Ş’ye yapılmış bir devir söz konusu değildir.

Tüm bu gerçeklere rağmen, üstelik herhangi bir devir ve sorumluluk almadığımız halde, bugün yeniden gündeme getirilmeye çalışılan bir konuyla ilgili yalan ve etik dışı haberlere karşı her türlü hukuki haklarımızı saklı tuttuğumuzu hatırlatmak isteriz.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz. İMEAK DENİZ TİCARET ODASI”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

İstemi Sel

09.07.2020 - 19:20
İnşallah cümleniz kordona virüs belasına bulaşmaz, emekleriniz karşılığı elde edeceğiniz bu nimetlerden sülale boyu mutluluk içinde yararlanır,düşmanlarınızı çatlatırsınız.
Diğer Haberler

İzmir'in ilçelerinde neredeyse her gün yangın çıkıyor. Son olarak Menderes ilçesinde çıkan yangınlar sonrası İzmir itfaiyesi alarmda. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı...

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ferit Hakan Öner, Çeşme'de boğularak hayatını kaybetti.

İzmir Limanı'nda demirli konteyner gemisinin güvertesinde çıkan yangın, itfaiye ekiplerince yaklaşık yarım saatte söndürüldü.

İzmir'in Dikili ilçesi, Çandarlı Mahallesi'nde vatandaşlardan su isyanı. Kurban Bayramı'nın ilk gününe susuz uyanan vatandaşlar yetkilileri göreve çağırdı.

İzmir'de 55 yaşındaki Sıddık Gedik isimli vatandaş, kestiği kurbanın etini drone ile dağıtarak gündeme oturdu.

İzmir'de 20 yıldır oto yedek sanayi pazarlama ve üretim sektöründe hizmet veren 47 yaşındaki iş insanı Adem Gülüş, banyoda elektrik akımına kapılarak korkunç bir şekil...

İzmir'in tatil cenneti ilçesi Çeşme yine bir bayram kalabalığı manzarasıyla buluştu. Bayramda büyük kalabalıklar oluşurken, Koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerine ise uyu...

Yazarlar
Website Security Test