Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Tarım Bakanlığı'ndan ekşilik böceğine geçiş yok

22.6.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın kuru incirde aflatoksini önlemek amacıyla başlattığı ‘Kuru İncirde Mikotoksin Kontaminasyonu Önleme Eylem Planı’ kapsamında İzmir'de de Ekşilik böcekleri ile mücadele ediliyor.

Mücadele kapsamında 2019 yılında Ege İhracatçılar Birliği tarafından alınan 6.600 adet ekşilik böceği tuzağı İl Müdürlüğümüzce kuru incir üretimi yapılan Tire, Beydağ, Ödemiş, Kiraz, Selçuk, Bayındır ilçelerinde dağıtılmış, İlçe Müdürlüklerimiz bu tuzakları incir üreticilerine ulaştırarak kullanmalarını sağlamıştır. Bu yılda yine İl Müdürlüğümüzce Ege İhracatçı Birlikleri tarafından alınması sağlanan 500 adet tuzak Tire İlçemizde üreticilerimize dağıtılmıştır.

Ekşilik böcekleri gerek bahçe gerekse depolarda kalite ve ürün kaybına yol açarak önemli zararlar oluşturmaktadır. Direkt yaptıkları bu zararın yanı sıra başta aflatoksin oluşturan etmenler olmak üzere meyve içinin ekşimesine ve çürümesine yol açan etmenleri de meyveden meyveye bulaştırarak incirde çok önemli zararlara yol açmaktadır.

Üreticilerimizin ellerinde bulunan veya temin ettikleri tuzakları Nisan ayı başı itibariyle asarak mücadeleye başlamaları ve hasat sonuna kadar mücadeleye devam etmeleri gerekmektedir. Dikkat edilmesi gereken önemli husus; bu tuzakların ilek arısına yani inciri dölleyen arıya zarar vermemesi için İlekleme döneminde kaldırılması ve son ileklemeden bir hafta sonra tekrar asılmasıdır.

Zararlıyla mücadele kapsamında bugün Ödemiş’te tuzak asımına katılan İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen “İzmir’de 1.600.713 adet incir ağacı bulunmaktadır. Ödemiş ilçemizde ise bu rakam 226.250’dir. Bugün proje kapsamında burada üreticilerimizle birlikte hazırlanan tuzakları ağaçlara astık. İncir üreticilerimize ekşilik böceği tuzağı dağıtımına devam ediyruz.. Ödemiş’te bu yıl Ticaret Borsası tarafından alınan 750 adet tuzak Ödemiş İlçe Müdürlüğü tarafından üreticilerimize dağıtılacak ve asılacak. 2019 ve 2020 yıllarında İzmir'de toplam 8.750 adet tuzak üreticilerimize ulaştırıldı” dedi.

Ekşilik böceği ile mücadele için üreticilerimiz tuzakları kendileri de şu şekilde hazırlayabilirler: Ağzı kapaklı plastik bir kova alınır ve kapağında ekşilik böceklerinin geçebileceği 3 milimetre aralıklı tel ızgara bulunur. Kovanın yarısına kadar su, 5-6 adet hurda incir ve bir tatlı kaşığı kuru hamur mayası konur. Tuzaklar, kovanın kapağı kapatılarak ağaçlara asılır. Tuzakların içeriği 15 günde bir yenilenmelidir. Tuzaklar üreticiler tarafından düzenli olarak kontrol edilmeli zararlıyla doğru yöntemle mücadele edilmelidir. Daha önce dağıtılmış olan tuzaklar da içleri temizlenip tuzak içeriği hazırlanarak tekrar kullanılabilir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir Alsancak'ta Kıbrıs Şehitleri caddesinde eylem yapan kadınlara polis müdahalede bulundu. 16 kişinin gözaltına alındığı bilgisi paylaşıldı.

Arda Aydın’ın yazıp yönettiği ve rol aldığı Biraderler Cabaret, 14 - 15 Ağustos’ta İzmir Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu’nda sahne alacak.

Kınık Organize Sanayi Bölgesi (Kınık OSB) lojistik avantajları ve uygun fiyat politikası ile yeni yatırımlarla büyümeye devam ediyor. Kınık OSB 40 milyon liralık yeni...

İzmir'de faaliyet gösteren bir teknoloji şirketinin elektrikli mini araçları, aynı firma tarafından geliştirilen araç paylaşım platformu ZOOP aracılığıyla yollara çıkt...

Ege Sanayici İş İnsanları Derneği (ESİAD), pandemi nedeniyle 15 Nisan’da yapılamayan genel kurulunu, Eylül ayında gerçekleştirilecek. Başkan Fadıl Sivri, aday olmayı d...

İzmir'deki konut satışları Koronavirüs (Kovid-19) pandemisinde yavaşlamıştı ancak İranlıların İzmir'e gösterdikleri özel ilgi durumu biraz düzeltti. Konut yatırımcılar...

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin dalgıçları, denizde kaybolan 8 yaşındaki Sarp Göksoy’u Foça Belediyesi’nin itfaiye ekipleriyle birlikte arıyor.

Yazarlar
Website Security Test