Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Cihat Kora kimdir, neden öldü, kaç yaşındaydı?

13.6.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Alkim Kimya’nın onursal başkanı olan Cihat Kora İzmir iş dünyasını yasa boğdu. İzmir'in önde gelen iş insanlarından Cihat Kora kimdir, neden öldü, kaç yaşındaydı?

İzmir iş dünyası, bir hayırsever iş insanını daha kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyor. Alkim Kimya’nın onursal başkanı olan Cihat Kora 93 yaşında hayatını kaybetti.

İzmir Eczacı Odası başkanlığı görevini de yürüten Cihat Kora İzmir'de birçok okul yaptırmıştı. Aynı zamanda TBMM Üstün Hizmet Ödülü’ne de layık görülen Kora sevenlerini yasa boğdu.

CİHAT KORA'NIN CENAZE TÖRENİNDEKİ KALABALIK KORKUTTU

Cihat Kora’nın cenazesi, 15 Haziran Pazartesi günü Alsancak Hocazade Camii’nde öğle namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından defnedilecek.

Milliyet'te 2004 yılında yayınlanan haberde Kora için şunlar yazılı;

Alkim'in dünyanın beşinci büyük sodyum sülfat üreticisi olmasında, başka sektörlere girmesinde, bugün 90 milyon dolar ciro yapmasında, hayatını, Marmara Denizi'ne düşen uçakta kaybeden Vedat Kora'ya verilmiş bir söz var. Bu sözleri bir bir tutan, artık işin başında olmadığı halde, oğullarını hâlâ sürekli yatırıma zorlayarak, kardeşi Vedat Kora'nın vasiyetini yerine getirmeye çalışansa Cihat Kora... 1975 yılında, kardeşi Vedat'ı kaybettikten sonra, o hayattayken ne planlamışlarsa, 28 yıldır onun peşinde...

Vedat ve Cihat Kora kardeşler, Alkim'in temellerini 1948 yılında İstanbul Edirnekapı'da küçük bir imalathanede atmışlar. 1950'li yılların başında, Afyon'da bulunan Acıgöl ve Konya Bolluk - Tersakan göllerinde sodyum Sülfat maden işletme ruhsatı alarak madencilik ve kimya sanayiine girmişler. Sektörde yakaladıkları boşluk, işleri kısa zamanda büyütmelerini sağlamış. Rafine sodyum sülfat üretimi amacıyla önce Konya'da sonra Afyon'da tesis kurmuşlar. 1963'te Amerikan Standard Oil'e ait Essex İnteriore Fertilizer C.O. ile kimyasal üretimi konusunda anlaşma yapmışlar.

1975'te zorlu günler
İşler iyi gidiyormuş ancak 1975 yılı Kora ailesi için oldukça zor geçmiş. Vedat Kora, 'en verimli döneminde' uçağının Marmara'ya düşmesi sonucu hayatını kaybetmiş. Cihat Kora, birlikte büyüttükleri ve yeni hedefler koydukları şirketlerin başında yalnız kalmış. Alkim Yönetim Kurulu Üyesi Ferit Kora, babası Cihat Kora'nın hâlâ yatırım için kendilerini zorladığını söylüyor. Türkiye'den kazandıklarını bu ülkeye harcamak istediklerini belirten

Kora, şunları söylüyor:
"Cihat Kora, kardeşi Vedat Kora'nın geçirdiği o talihsiz kazayı hiçbir zaman unutamadı. Yola çıkarken iki kardeşin birbirine verdiği sözleri yerine getirebilmek için gece gündüz çalıştık."
Vedat Kora'dan sonra Alkim Kimya, Afyon ve Konya'da işletme haklarına sahip olduğu göl sahalarına 1 kilometre 700 metre gibi büyüklükteki üretim havuzları yapmış. Toplam üretim kapasitesi 270 bin tona çıkan Alkim, ihracata başlamış. Bu hacim ile dünyanın en büyük beşinci üreticisi haline gelmiş.
1990'lı yıllarda kağıt işine girmişler. Alkim Kağıt, birinci kalite ofset kâğıt ve kuşe kâğıt üretmeye başlamış. İzmir Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi'nde 105 dönüm arsa üzerine, 30 bin metrekare kapalı alana bir tesis kurmuş.

Alkim'in Yönetim Kurulu Üyesi Ferit Kora, bugün gelinen noktayı anlatıyor:
"Alkim Kağıt'ın kapasitesini 90 bin tona çıkarttık. Avrupa Parlamentosu, ve NATO'ya, tüm Avrupa'ya 2003 yılında 17.5 milyon dolar ihracat yaptık. Bu arada Türkiye'de ilk defa yüzde 100 toz kömürle çalışan akışkan yataklı buhar kazanından elde edilecek 3.3 megavatlık elektrik santralini, İzmir Kemalpaşa'da bulunan kâğıt tesislerinde de doğalgaz ile üretim yapan 5.2 megavatlık santral kurarak toplam 8.5 megavatlık elektrik üretir hale geldik."
2003 yılı toplam grup cirosu 95 milyon dolara çıkan Alkim Grubu'nun fiili yönetimi iki kardeşin oğulları Ferit ve Reha Kora'da. Ferit Kora, "Kuzenim Reha Kora İstanbul'da, bizler de İzmir'de şirketi yönetiyoruz. Bugün Procter and Gamble, Lever, Henkel, Colgate, Benckiser, Seka, Türkiye Şişe Cam, Hayat Kimya gibi şirketlerle çalışıyoruz. ABD'den Uzakdoğu'ya ve tüm AB'ye kendi markalarımızla ihracat yapıyoruz" diyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 9 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

GÖKHAN ENİS

17.06.2020 - 09:54
Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun Ailesine ve sevdiklerine sabır diliyorum Işık’lar içinde uyu güzel insan

Mehmet Köklü

15.06.2020 - 15:05
Sayın Cihat Kora’ya Allahtan rahmet,Alkim ailesine başsağlığı diliyorum.Sosyal sorumluluk kapsamında yaptıkları yatırımlardan,yüzlerce insanın ekmek kapısı olmalarından dolayı allah razı olsun..Mekanı cennet olsun
Diğer Haberler

İzmir'de sokaklarda maske takmayan vatandaşlara ''neden maske takmıyorsunuz?'' sorusu soruldu. Vatandaşların verdiği cevaplar şaşırttı ve tepki çekti.

AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır, İzmir'de deprem için bir an önce harekete geçilmesi gerektiğini söyledi.

Gazetemizin İmtiyaz Sahibi Çetin Gürel, yıllarca Gözlem'de yazı yazan, 96 yaşında hayatını kaybeden Haluk Cansın'ı anlatan bir yazı kaleme aldı.

İZSU'nun paylaştığı rapora göre bugün (10 Temmuz 2020 Cuma) İzmir'in Kemalpaşa ve Menderes ilçelerinde su kesintisi olacak. Kemalpaşa, Menderes sular ne zaman kesilece...

81 ilden ve 250 atık su arıtma tesisinden numune alımları gerçekleşti, 52 tanesinin ise analizleri tamamlandı. İzmir'in atık suyunda da Koronavirüs (Kovid-19) konsantr...

İzmir'de 200 ve 240 gram olan ekmeklerin birim satış fiyatlarına zam yapıldı. İzmir'de ekmek fiyatları ne kadar oldu? Ekmekler hangi günden itibaren zamlı fiyatlarla s...

Muğla'da bulunan bazı sahiller, plajlar, yat bağlama tesisleri, iskeleler ve koyların, Muğla Valiliği bünyesinde bulunan ''Deniz Kıyı ve Çevre Yönetimi Anonim Şirketi'...

Yazarlar
Website Security Test