Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kültürpark'ta güvenlikçi gazeteci Mustafa Oğuz'u engelledi

2.6.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Gazeteci Mustafa Oğuz, dün akşam saatlerinde Kültürpark’ta Büyükşehir Belediyesi’nin güvenlikçileri tarafından görevini yaptığı için sorgulandı.

Kültürpark'ta güvenlik görevlileri, gazeteci Murat Oğuz'u engelledi. Çıkan tartışma İzmir basınının gündemine oturdu.

Kamuya açık alanlarda vatandaşların istedikleri gibi fotoğraf çekebileceğini, kendisinin sürekli basın kartı sahibi bir gazeteci olduğunu belirten Mustafa Oğuz, güvenlikçilerin fotoğraf makinesine de el koyarak çektiği fotoğraflara bakmak istediklerini aktardı. Oğuz başına gelenleri şöyle özetledi:

“Bu gün haber yapmak için gittiğim Kültürpark’ta belediye adına görev yapan güvenlik görevlileri tarafından sorguya çekildim. Önce; elinde telsiziyle koyarak bana gelen bir güvenlik görevlisi, karga-kedi kavgasını çektiğim sırada ‘yasak çekme’ diye bağırdı. Önce şaka yapıyor sandım. Yanından uzaklaşmaya kalkınca ‘hiç bir yere gidemezsin, şimdi amirim gelecek. O gelinceye kadar salmam’ dedi. Bu yaptığının suç olduğunu hatırlattım ama dinlemedi. Bir süre sonra yanında başka bir görevliyle amir geldi.

“YANDAŞ MISIN?” DİYE SORDULAR
Gelen amir, ‘Burası bir kamu alanı ve izinsiz giremezsiniz. İzin kağıdınız var mı; amacın nedir? Partiyi ve belediyeyi karalamak için bir çalışma mı yapıyorsun? Fotoğraf makinandaki görüntülere bakacağım….’ Buna benzer onlarca soru sordu. Ben gazeteciyim ve kamuya açık alanda hele Kültürpark gibi alanda kuş, böcek,ağaç haber değeri ne varsa 40 yıldır çekiyorum. Üstelik kamuya açık alanlarda basın yasasına göre istediğimi çekeceğimi, kendilerinin beni gözetim altında tutmasının yasal olmadığını hatırlattım. Ardından ‘Sen yandaş basından mısın?’ diye sordu. ‘Gazeteciyim’ dedim. Alttan almayı hiç sevmem ama kaybedecek zamanım olmadığı için karakolluk olmadan oradan uzaklaştım.

YASAKSA TABELA ASIN
Kısacası Kültürpark’a gazetecilerin izinsiz girme yasağını kim çıkardı, bu emri kim verdi? Bu görevlilere yasal olmadığı halde bırakın gazeteciyi bir yurttaşı sorgulama hakkını kim veriyor? Kültürpark kimin mülkiyetinde? Derdimi anlatıncaya kadar akla karayı seçtim. Kültürpark’a gazeteciler izinli girecekse, fotoğraf çekme yasağı varsa bunu kapı girişine ‘Burada fotoğraf çekmek yasak’ yazısı hazırlatıp askeri birliklerin tel örgülerine asılır gibi asılsın” İfadelerini kullandı.

CEMİYETTEN AÇIKLAMA

İzmir Gazeteciler Cemiyeti'nden olaya ilişkin açıklama geldi. Açıklamada şu ifadeler yer aldı;

"Gazetecilik mesleğini icra eden meslektaşlarımız münferit olaylarla karşılaşmakta ve kimi zaman yetkili/yetkisiz kişiler tarafından mesleklerini yerine getirmeleri, çeşitli gerekçelerle engellenmeye çalışılmaktadır.

Son olay ise halka açık, tüm kentin göz bebeği Kültürpark’ta yaşanmıştır. İzmir’in deneyimli gazetecilerinden, üyemiz Mustafa Oğuz’a doğa fotoğrafı çekerken Kültürpark güvenlik görevlileri müdahale etmiştir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin doğrudan yetki alanı dahilinde yaşanan kabul edilemez bu işgüzarlığa karşı gerekli uyarıları yapacağına inanmaktayız.

Ancak asıl vurgulamak istediğimiz; basın özgürlüğüne yönelik bu üst bakışlara, tahakkümlere yol açacak, fotoğrafı çektiririm/çektirmem, haberi yaptırmam/yayınlatmam deme cüretini gösterecek algılara yol açılmasıdır.

Gazetecilerin basın ilkeleri kapsamında haber yapma özgürlüğüne engel olunamaz.

Bilhassa ulusal, yerel iktidar sahiplerine sesleniyoruz: Farklı yaklaşımlara izin vermeyiniz, güçlü bir basın için mücadele ediniz.

Hiçbir güç, halkın objektif haber alma hakkının üzerinde değildir.

Meslektaşlarımızın haber yapma özgürlüğüne karşı baskıcı her tutumun karşısında olacağımızı bir kez daha beyan ederiz.

Saygılarımızla."

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin en kıdemli üyesi olan Haluk Cansın, 96 yaşında hayatını kaybetti. Haluk Cansın kimdir?

Rus milyarder Alexander Svetakov, 4 çocuğu ve eşiyle birlikte Muğla'nın Bodrum ilçesinde bulunan Yalıkavak Mahallesi'ndeki Tilkicik koyunu kapatarak tatil yaptı.

CHP’li Burak Oğuz için mahkeme kararını verdi. Oğuz'a 6 yıl 3 ay hapis cezası verilirken mahkeme Oğuz'un yattığı süreyi dikkate alarak tahliye kararı verdi.

161 yıllık Paterson Köşkü’nde restorasyon çalışmalarına yeniden başladı. Köşk kültür amaçlı kullanılacak. Köşkün restorasyonu 2021 yılında tamamlanacak.

Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde yaşanan son depremin ardından İzmir hakkında kritik uyarılarda bulundu. Görür, Ege Bölgesi'ndeki son...

İzmir'de ticaret yapan fırıncılar, en son yapılan zammın ardından maliyetlerin arttığı ve ekmek fiyatlarına zam gelmesi gerektiğini bildirdiler.

İzmir'in Menderes ilçesine bağlı karantinaya alınan mahallesi Küner'de hayatını kaybedenlerden birinin minibüs şoförü olduğu öğrenilirken, köy halkı virüsten korunmak ...

Yazarlar
Website Security Test