Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yeni Çeşme Projesi ile ilgili acele kamulaştırma kararı iptal edildi

13.5.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Tartışmalara sebep olan projede flaş gelişme! İzmir’de tartışmalara neden olduktan sonra Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un kente gelerek bizzat anlattığı ''Yeni Çeşme Projesi'' ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım İşletmeler Genel Müdürlüğü’nün teklifiyle Cumhurbaşkanlığı kararnamesi kapsamında kamulaştırılan Çeşme’deki araziler kamulaştırma programından çıkartıldı.

Urla Zeytineli’ndeki tarım arazilerinden sonra Çeşme için de aynı uygulama yapılınca 24 Ocak’ta yayımlanan 2054 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararı ortadan kaldırılmış oldu. Çeşme Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi içinde yer alan Urla’daki 333 farklı büyüklükteki parsel ile Çeşme Alaçatı’daki 178 farklı büyüklükteki parseller için alınan kamulaştırma kararları hükümsüz kaldı.

Proje İzmir'de tartışmalara sebep olmuş ancak Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un İzmir'e gelerek projeyi tüm kesimlere anlatmasının ardından tartışmalar dinmişti.

BAKAN ERSOY YENİDEN İZMİR'E GELİYOR

Vatandaşlar tarafından açılan “kamulaştırmanın iptali davası ne olacak” sorusu da akıllara geldi. Karar ile mahkeme dosyalarının da altı boşalmış oldu. Bakanlık, maliye hazinesine ait geriye kalan geniş arazilerle ilgili kamulaştırma yapmadığı için iptal davaları sadece özel mülkleri içeriyordu. Bundan sonraki işlemin bakanlık tarafından ilgili belediyesiyle koordineli şekilde yapmasının da önü açıldı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Urla'da, sezonun son hasadına başlandı. Urla Ziraat Odası Başkanı Muharrem Uslucan son enginar hasadıyla ilgili açıklamalar yaptı.

İzmir'de dolmuş bilet fiyatlarına Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi nedeniyle yüzde 25 zam yapıldı.

İzmir'in Çeşme ilçesinde Ilıca Mahallesi'nde bulunan ve yaklaşık bin 200 metre uzunluğuna sahip plajda Çeşme Belediyesi ekiplerinin çalışması sürüyor. Denize girme sez...

Geleneksel mutfakların vazgeçilmezi olan çam fıstığında son 10 yıldır görülen verim düşüklüğüne 10 proje ile çözüm aranıyor. Bergama Belediyesi, Orman Genel Müdürlüğü ...

İzmir'in Torbalı ilçesinde Ömer Kürkçü isimli kişi ağabeyi Öner Kürkçü'yü boğazını keserek öldürdü.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin onayıyla İzmir il başkanlığına atanan ve kısa süre içinde yönetim kurulunun vizesini alan İzmir İl Başkanı ...

İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu tarafından "Pandemi döneminde de adrese teslim, kişiye özel kadro ilanları devam ediyor" başlığıyla yapılan basın açıklamasında mevzua...

Yazarlar
Website Security Test