Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

''İzmir limanında Koronavirüs bulaşması için her şey yapılıyor''

5.4.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Bedri Serter İzmir limanında Koronavirüs bulaşması için her şey yapılıyor yorumunda bulunarak, ''İzmir Limanı’nı çağdışılıktan kurtarın'' dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Bedri Serter, Çeşme gümrüğünde korona virüsüne yakalanan gümrük görevlilerinden sonra İzmir Limanı’ndaki uygulamaları incelediğini belirterek, “Virüs salgını sürerken hala matbu evraklarla işlemler yürütülüyor. Bu çağdışılıktan İzmir Limanı kurtarılmalı” dedi.

Geçtiğimiz günlerde Çeşme Limanı’nda İtalya ile devam eden ithalat trafiğinin durmaması, gemilerin yanşamaya devam etmesi sonucu korona virüsüne yakalanan gümrük görevlilerinin olduğunun tespiti ardından açıklama yapan CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter’e gümrük çalışanları ulaşarak hala risk altında olduklarını söyledi.

Gümrük çalışanlarının çok zor koşullarda çalışmaya devam ettiklerini kendisine ifade ettiklerini söyleyen Serter, özellikle bu zor günlerde, böylesi yaygın bir virüsle karşı karşıya kalınan bir ortamda, İzmir Limanı’ndaki gümrük işlemlerinde 30 yıldır aynı köhne sistemin uygulandığını üzülerek öğrendiğini belirtti.

Akla ziyan bir uygulama

Herkesin üzerine basarak söylediği sosyal mesafe kuralına bile uyulmayan, ilkel ve sağlıksız saha koşullarında çalışan gümrük çalışanlarımızın sesi olmayı sürdüreceğini söyleyen Serter, Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a bir kez daha seslenerek “Daha önce her tür tedbiri aldığını söyleyen sayın Bakanlara inanmak istiyoruz ancak sahadan aldığımız bilgiler bunun böyle olmadığı yönünde. Sayın Bakanlara sesleniyorum. 21.yüzyılda, İzmir Limanı’nı ilkellikten kurtarın ve bir an önce sosyal mesafe kuralına uygun ortamlarda ve modern teknolojilerle gümrük hizmeti verilmesini sağlayın. Herkesin “home office” çalıştığı bir dönemde hala gümrükte memurların elden evrak takibi yapmak zorunda bırakılması akla ziyan bir uygulama”dedi.

“İşlemler elektronik ortamda yapılmalı”

CHP’li vekil Serter, gümrük çalışanlarının kendileri için yasal bağlayıcı özelliği taşıyan 4458 sayılı kanunda geçmeyen “Ordino” adı altında evrağın İzmir Liman İşletmesi tarafından istenmesi nedeniyle, uluslararası nakliyecilerle muhatap olmak zorunda kaldıklarına dikkat çeken Serter, “Türkiye’nin hiçbir limanında uygulanmayan yöntemlerin İzmir Limanı’nda uygulandığını gümrük çalışanlarımızdan öğrendim. Mesaisinin büyük kısmını evrak ve para gibi virüs için en tehlikeli araç olan işlemlerle geçiren gümrükçü kardeşlerimizin çoğunun tedavi altında olduğun bilgisi de bana ulaştı. Bu durumun acilen önüne geçilmesi ve gümrük işlemlerinin de ivedi bir şekilde elektronik ortama aktarılması gerekmektedir“diye konuştu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Koronavirüs (Kovid-19) yazlık evlerin satış ve kiralama bedellerini yukarıya çekti. Gayrimenkul danışmanı Zafer Nerez (44), Çeşme, Marmaris ve Kuşadası gibi turistik y...

15 – 21 Ekim 2020 tarihler arasında Buca Belediyesi’nin himayesinde İzmir’de gerçekleşecek olan 6. Balkan Panorama Film Festivali’nin Danışma Kurulu belli oldu.

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği, Ege Bölgesi'nde üretilen yaş meyve sebzelerin sirke sineğinden korunması için 1.000 adet sirke sineği tuzağı yaptırarak pilo...

Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş. (ESBAŞ) uyguladığı sıfır atık projeleri sayesinde 11 bin 900 ton atık dönüştür. Ege Serbest Bölgesi 3 bin 500 ton atık kağı...

İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen, İzmir’deki tarım ve kooperatifçilik faaliyetleri hakkında açıklamalar yaptı.

İzmir’in Gaziemir ilçesinde bulunan eski kurşun döküm fabrikası bölgesinde 13 yıl önce ortaya çıkan tehlikeli atık ve radyoaktif maddeler hala temizlenmedi. Türkiye At...

Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) illerde kaç adet cami olduğunu açıkladı.

Yazarlar
Website Security Test