Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kadın haklarını erkekler anlatacak: HAK’kımızda konuşuyorlar

27.2.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Sanayici ve İş İnsanları Derneği (İZSİAD) ve Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu’nun (TSKF) 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında birlikte organize ettiği ''HAK’kımızda konuşuyorlar'' paneli, 2 Mart Pazartesi günü saat 17.00’de İzmir Ticaret Odası Meclis Salonunda yapılacak.

Açılış konuşmalarını İZSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Küçükkurt ile TSKF Başkanı Nur Velidedeoğlu Kavuncu’nun yapacağı panele İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İYTE Rektörü Prof. Yusuf Baran, İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel ve İZSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Küçükkurt, konuşmacı olarak katılıyor.

Mavi yaka ve beyaz yaka çalışan kadınların haklarının yanı sıra, kentte yaşayan tüm kadınların yerel yönetimlerden beklentilerinin irdeleneceği panelde iş kanunlarındaki haklar ile uygulamadaki aksaklıklar değerlendirilecek.

“Kadın hakları bir günle sınırlanamaz”

İZSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Küçükkurt, kadın hakları konusunda ülkemizin son derece gurur duyulacak bir geçmişe sahip olduğunu ancak son yıllarda başta kız çocukların eğitiminden, kadınların iş yaşamına katılımı konusuna kadar bir dizi sorunla boğuştuklarını söyledi. Bu anlamda yılda bir gün kadınlar gününde onları hatırlamanın doğru olmadığına, tüm yıl boyunca yapılacak çalışma ve projelerle bu konuda farkındalık yaratmanın önemine vurgu yapan Küçükkurt, “Biz de bu anlamda kadın haklarının korunması ve bu alanda çalışmaları sadece kadınlara bırakmadan erkeklerin de bunun için çaba gösterilmesi gerektiğine inanıyoruz. O yüzden Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu ile birlikte kadın haklarını sadece kadınların anlattığı bir konu olmaktan çıkararak erkekler olarak bu konuda söz söylemenin anlamlı olacağını düşündük ve bu paneli organize ettik” diye konuştu.

“Güçlü kadınlar, barışçıl topluluklar”

TSKF Başkanı Nur Velidedeoğlu Kavuncu sadece 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadın haklarının konuşulmaması gerektiğini söyledi. Velidedeoğlu Kavuncu, bunun değiştirilmesi için birçok projeye imza atarak kadın hakları mücadelesinin yükseltilmesi adına Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu olarak çok yoğun çalıştıklarını söyledi. TSKF’nin Kurtuluş Savaşımıza kalemi ile katılmış yazar Müfide Ferit Tek tarafından 1948 yılında Uluslararası Soroptimist Organizasyonuna bağlı olarak İstanbul'da kurulduğunu anlatan Kavuncu, “Küresel ağın üyeleri ile beraber tüm dünyadaki kadınların ve kız çocuklarının toplumdaki statüsünü yükseltmek için fırsatlar yaratma misyonuna sahibiz. Üyeleri iş ve meslek sahibi kadınlar olan biz Soroptimistler, kadınları ve kız çocuklarını eğitmek, güçlendirmek ve etkinleştirmek odağında çalışmalarımızı sürdürüyoruz.
Şunu unutmamak gerekir, nüfusun yarısının ayrımcılık nedeniyle geri kaldığı bir ortamda ekonomik büyüme, toplumsal istikrar ve sürdürülebilir kalkınmadan bahsetmek mümkün olamaz” diye konuştu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Tire-Belevi yolunda Belevi Gölü yakınlarında meydana gelen kazada araç yüksek gerilim hattı direğine girerek hurdaya döndü.

Ticaret Bakanlığı tarafından Urlalı kadınların katma değer için çalıştıkları, Urla Kadın Girişim ve İşletme Kooperatifi'ne hibe verilecek. Güzel haber ise Urla'nın ilk...

İzmir Dikili'de polisin pansiyona düzenlediği operasyonda, 2'si fuhuş yaptıkları belirlenen yabancı uyruklu 3 kadın gözaltına alındı.

Genç iş insanlarının yurt dışına açılma sürecini hızlandırmak, bu süreçteki maliyetleri düşürmek ve Kovid-19’un yarattığı olumsuz etkileri bertaraf etmek isteyen EGİAD...

İzmir'in Dikili ilçesinde çıkan yangının sorumlusu olduğu iddia edilen M.C., ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı. M.C.'nin ailesiyle tartışıp ''yakarım bu Dikil...

İzmir'de eşya taşımacılığı yapan nakliye firmalarının, valilikten herhangi bir izin ya da resmi belge almaksızın sokak ve caddeleri araç trafiğine kapatması vatandaşla...

İzmir'in Torbalı ilçesinde, 2'inci kattaki evlerinin balkonunda aşağıya düşen 5 yaşındaki Berkin Katreş isimli çocuk, tedavi gördüğü hastanede 12 gün sonra öldü.

Yazarlar
Website Security Test