Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir Barosu Çocuk Hakları Merkezi kuruluş yıl dönümü

15.2.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Barosu Çocuk Hakları Merkezi kuruluş yıl dönümünde merkezin amaçları basın açıklamasıyla anlatıldı.

İzmir Barosu Çocuk Hakları Merkezi, çocuk hakları ve çocukların yargılanması ile ilgili gelişme ve süreçleri takip etmek, risk altındaki çocukların etkili bir şekilde korunmasını sağlamak, tutukevi ve cezaevi gibi kurumlarda tutulan çocukların koşullarının iyileştirilmesinde gözlemleyici çalışmalar yapmak, çocukları ve toplumu çocuk hukuku konusunda bilgilendirmek, resmi ve özel kuruluşlara çocukların yararına olacak şekilde bilgilendirme yapmak ve işbirliği ile çocuğun üstün yararını kurmaya ve korumaya çalışmak üzere, dört yıl önce bugün kurulmuştur.

İzmir Barosu Çocuk Hakları Merkezi, İzmir Adliyesi 3.kat B Blok 331 numaralı odada, merkeze gelen telefon ve yüz yüze başvuruları, birimde görevli ve gerekli eğitimi almış bir avukat ve iki stajyer avukat tarafından değerlendirip, gerekli danışmanlık hizmetini vererek süreci başlatmaktadır. Gerek mağdur, gerek suça sürüklenen çocuk, gerekse ailelerinin sadece bir telefon kadar yakınında olan İzmir Barosu, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın her zaman yanında olmuş, sadece İzmir merkezde değil, tüm ilçelerde ve hatta yurt genelinde gerçekleşen adli vaka ve başvurular üzerine süreci başlatan, başlamış süreçlerin takipçisi olan bir kurum olmuştur.

Maalesef çocuklar, toplumsal nedenlerle ya bir suçun faili ya da bizzat mağdurudur. Suça sürüklenen çocukların da adalet sisteminden en az zararla çıkmalarına dair hukuki mücadele veren Merkez, bu sebeple çocukların taraf olduğu tüm yargılamalarda onarıcı adalet sisteminin uygulanması yönünde çabalamaktadır. Merkez, suça sürüklenen çocukların infaz kurumunda geçirdikleri süreci takip ederek, onlara ihtiyaç duydukları hukuki desteği sağlamanın yanı sıra, infazda geçen sürenin hukuka uygun bir şekilde yürütülüp yürütülmediğinin de takipçiliğini yapmaktadır.

Mücadele ve çalışmanın kolektif şekilde devam ettirilmesi amacı ve mağdur çocuklara doğru hukuksal ve bilimsel desteği sağlamak adına, İzmir Barosu Çocuk Hakları Merkezi tarafından, “Çocuk Adalet Sisteminde Avukatın Rolü” adlı meslek içi eğitim çalışmaları yürütülerek, yüzlerce avukata eğitim verilmiş olup, bu eğitimler hali hazırda devam etmektedir. Eğitimler ile birlikte, çocuğun menfaati düşünülerek gerekli adımlar atılmış olup, alınan kararlar ışığında Çocuk İzlem Merkezi’nde sadece bu eğitimi almış avukatlar görevlendirilecektir.

Merkez, çocukların üstün yararı için çalışan diğer resmi ve gönüllü kurumlarla görüş ve işbirliği içerisinde bulunarak güncel çalışmaları takip ettiği gibi, üyeleri aracılığıyla eğitim, proje ve seminerlere katılarak, çocuklar söz konusu olduğunda özel bir yaklaşım benimsenmesi ve sergilenmesi gerektiği hususunda farkındalığı arttırma çalışmalarına katkı sağlamaktadır. Bu amaç kapsamında, bugüne kadar yüzlerce başvuru değerlendirilmiş olup, birçok resmi ve özel kurumda, merkezimizdeki avukatlar tarafından gerekli eğitim seminerleri ve konferanslar düzenlenmiştir.
Sözlerimizi, 18 yaşına dek herkesin çocuk sayılacağı, her çocuğun kendisi ile ilgili işlemlere katılma ve görüş bildirme hakkına sahip olduğu, çocuğun özel hayatına, ailesine, konutuna, iletişimine, onur ve itibarına haksız olarak müdahale edilemeyeceği, çocuğu her türlü sömürü, kötü muamele, şiddet ve ihmale karşı korumanın, her vatandaş için ödev olduğunu hatırlatarak bitiriyor, İzmir Barosu Çocuk Hakları Merkezi olarak üzerimize düşen her sorumluluğu yerine getireceğimize, çocuklarımız adına önce Çocuk, sonra Ses, Hak, Özgürlük, Güç olacağımıza, onların daha güzel bir dünyaya erişmeleri için çalışacağımıza yürekten söz veriyoruz!

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir'in Bornova ilçesindeki zincir bir marketteki görüntüler şok etti. İndirime girdiği ve kavanoz kapağı olduğu iddia edilen ürün için vatandaşlar izdiham yarattı.

İzmir İl Hıfzısıhha Kurulu artan Koronavirüs vakaları nedeniyle yeni tedbirler kararları aldı. Alınan karara göre İzmir'de toplu taziye ziyaretleri yasaklandı.

İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Turgay Baransel, vatandaşları sahte altın konusunda uyardı. Baransel, döviz bürolarından alınan ata altınının sahte çıktığı bilgisini pa...

İzmir Alsancak'ta Kıbrıs Şehitleri caddesinde eylem yapan kadınlara polis müdahalede bulundu. 16 kişinin gözaltına alındığı bilgisi paylaşıldı.

Arda Aydın’ın yazıp yönettiği ve rol aldığı Biraderler Cabaret, 14 - 15 Ağustos’ta İzmir Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu’nda sahne alacak.

Kınık Organize Sanayi Bölgesi (Kınık OSB) lojistik avantajları ve uygun fiyat politikası ile yeni yatırımlarla büyümeye devam ediyor. Kınık OSB 40 milyon liralık yeni...

İzmir'de faaliyet gösteren bir teknoloji şirketinin elektrikli mini araçları, aynı firma tarafından geliştirilen araç paylaşım platformu ZOOP aracılığıyla yollara çıkt...

Yazarlar
Website Security Test