Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

EBSO Çevre Ödülleri’nde kazanan Tetra Pak

14.1.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) tarafından çevrenin korunması için, gerek ilgili mevzuata uyumlu üretim, gerekse gerçekleştirdikleri projelerle örnek teşkil eden sanayi kuruluşlarına verilen çevre ödülleri, EBSO Meclis salonunda düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Çevreci projeleriyle jürinin incelemelerinden geçerek yarışmaya girmeye hak kazanan tüm şirketlere katılım plaketleri hediye edildi. EBSO Çevre Ödülleri’nin birincisi Tetra Pak Paketleme Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi oldu.

Sanayi ve çevre mirasını, gelecek nesillere daha iyi bir şekilde sunmalıyız diyen EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, “EBSO çok iyi çalışan bir üniversite ama kanunda tanımlı görevimiz tespit yapmaktır. Biz kanun çıkartamıyoruz. Gerekli tespitleri yapıp, önerileri sunuyoruz. Yine önümüzdeki günlerde Köy Enstitülerinin farkını anlatmak adına kitap hazırlıyoruz. En kısa zamanda bunu da dağıtacağız. Sanayide, olduğu gibi bizden sonra gelecek olan nesle daha iyi bir çevre bırakmak için çalışıyoruz. Özal döneminde yüzde 80-90 tarım ürünleri ihraç eden ülkeden içinde yüzde 80-90 sanayi ürünü olan ve 171 milyar dolar seviyelerine gelen ihracatımızda o dönemde atılan tohumların payı büyüktür. Hem ithalatta hem de ihracatta dünya ticaretinden yüzde 0.5 pay alıyoruz. Bu da demek oluyor ki dünyadaki ticaret hacminden yüzde 99.5’luk alacak payımız var. Dünyada uluslararası bir alıcı konumundayız. Uluslararası bir alıcı olabiliyorsak uluslararası satıcı da olabilmemiz gerekir.” dedi.

Çevre Ödülleri ile amacın farkındalık yaratmak olduğunu belirten Yorgancılar, “Bu ödülü alan da almayan da herkesi tebrik ediyorum. Ödül belirleme sürecinde hiçbir arkadaşıma ne bir telkinde bulunduk ne de toplantılarına girdik. Sanayi Odasında işe alımlarda da yapılan işlerde de her şey böyle çalışır. Kimse başkanın tanıdığı olduğu için işe giremez. Bu ödülü de hak edenler aldı. Bizden sonra gelecek nesillere daha temiz daha güzel dünya bırakabilmek için bunları yapıyoruz. Suyun öte tarafında uygulanan maliyetle suyun bu tarafında uygulanması ile bizi boğmayın.” ifadelerini kullandı.

Ödül töreninde konuşan Çevre Şehircilik İl Müdürü Ömer Albayrak, “Güzel İzmir’in sürdürülebilir hedef doğrultusunda yürümesi önemlidir. Çevreye duyarlı sürdürülebilir büyüme hedefi için sanayicinin çevreyi hiçe saydığı algısının doğru olmadığını söyleyebiliriz. Dünyadaki örneklere baktığımızda Çin yüzde 25 ABD yüzde 15 ile kirletirken Türkiye yüzde 0 dolaylarında kirletmektedir. Birçok ülkede uygulanmayan kanunları uyguluyoruz. Çevreyi korumak için çevresel yatırımlardan kaçmayan işletmeleri yakında takip ederek tüm işlemleri yaptığımızdan kimsenin şüphesi olmasın.” şeklinde konuştu.

Zeytinde ‘kara su’ sorunu çözüldü
Çevre konusunun bireysellikten çıktığına vurgu yapan EBSO Çevre Çalışma Grubu Başkanı Erdoğan Çiçekçi, “Hepimizin yaşayacağı tek bir dünya var noktasındayız. Çevre Çalışma Grubunda bu güne kadar yapılan tespitlerde; zeytinde kara su sorununu çözdük. Zeytin kara suyu, toprağı evsel atıktan daha çok kirleten suydu. Bu suyu pirina fabrikalarına kaydırdık. 7-8 sene evvel tavuk ve büyükbaş hayvanın gübreleri için atılacak yer bulunamazdı. Bunların enerji haline dönüşmesi için iki yıl komisyon çalışması yapıldı. 1 tane biyogaz tesisi varken şu anda sayısı 10’u geçti. İzmir’in katı atığı günde 4 bin 400 ton çıkıyor ve katı atık ile ilgili birçok engel vardı. Yine yaptığımız çalışmalar geçmiş dönem belediye başkanına arz edildi. Bunun sonucunda 3 tane katı atık tesisini çalıştırma veya bitirme noktasına gelindi.” dedi.


EBSO Çevre Ödüllerinde kazananlar:

Birinci:Tetra Pak Paketleme Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi
İkinci:Norm Civata Sanayi ve Ticaret AŞ
Üçüncü:Pınar Entegre Et ve Un Sanayi AŞ
Teşvik:Ege Seramik Sanayi ve Ticaret AŞ

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Farklı tarihlerde aramızdan ayrılan ekonomi basınının 6 deneyimli Aytaç Sefiloğlu, Barış Kudar, Füsun Çağlar, Güler Özkan, Özden Alpdağ ve Yaşar Sezginer için Ekonomi ...

Kayınpederinin evinin alt katında 100 metrekarelik alanda üretime başlayan Sevi Öztürk, 5 tonluk kapasiteye ulaşarak girişimci olmak isteyen kadınlara örnek oldu.

Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı’na ait S.Yaşar Resim Müzesi ve Galerisi’nin rölöve, restütisyon ve restorasyon projesi hazırlandı. İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA), Kültür V...

Bu sene 30’uncu yılını geride bırakan Ege Soğutma Sanayicileri ve İş Adamları Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanı Güray Korun, ESSİAD’ın seçkin üye portföyü, paydaşları...

Deri sektörü; çifte ödül töreni coşkusu yaşadı. Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Leather&More Fuarı kapsamında; Deri'n Fikirler Tasarım Yarışması Final...

Bornova Koleji ve Argüman Fabrikası işbirliği ile düzenlenen “Ulusal Liseler Arası Münazara Turnuvası” Türkiye’nin dört bir yanından lise öğrencilerini Bornova Kolejin...

Bu yıl 5 - 8 Mart tarihleri arasında Milas'ta yapılacak Güney Ege 11. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı için hazırlıklar tamamlandı.

Yazarlar
Website Security Test