Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Başkanlardan ikinci Alsancak projesine destek

8.1.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yeni yılın ilk genişletilmiş Başkanlar Kurulu toplantısı, Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı (EGEV) sekretaryasında, İzmir Ticaret Odası (İZTO) ev sahipliğinde yapıldı.

Toplantıda, Alsancak’taki Elektrik Fabrikası ile eski Tekel Şarap Fabrikası’nın kent kültürüne kazandırılması konusunda destek isteyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e İzmir Başkanlar Kurulu’ndan destek geldi. Toplantının açılışında konuşan İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, İzmir Ticaret Odası’nın “İZQ Girişimcilik Merkezi” projesi hakkında bilgi verdi.

Tunç Soyer, Alsancak Elektrik Fabrikası ve Tekel Şarap Fabrikası hakkında bilgi verdi. Tarihi değerdeki binaların kente kazandırılması gerektiğini belirten Soyer, “Bu düşünce ile elektrik fabrikası ihalesine girerek binayı satın aldık. Binanın tarihi binanın yapısını koruyarak kent kültürüne kazandırmak istiyoruz. Aynı şekilde Alsancak Tekel Şarap Fabrikası’nın da Elektrik Fabrikası gibi İzmir’in bir değeri. Her iki binayı da Havagazı Fabrikası gibi kent kültürüne hizmet veren lokasyonlar haline gelmeli. Bu mimari değerlerimizi korumamız gerekiyor. Bu konuda İzmir’in tüm kurumları bir araya gelirse, birlikte hareket edebilirsek bu özel noktaları kente kazandırır, ikinci bir Alsancak yaratabiliriz. Bu konuda verilecek her tür desteğe açığız.” diye konuştu.

EGEV Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Susam, tarihi Havagazı Fabrikası’nın aslına uygun olarak kent kültürüne kazandırılmış olmasının önemli bir örnek teşkil ettiğini, aynı şekilde Elektrik Fabrikası’nın da aslına uygun olarak kente kazandırılmasının şart olduğunu kaydetti. Susam, “Bu konuda Başkanlar Kurulu olarak İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’e her konuda destek vermeye hazır olduğumuzu belirttik. Tekel’in Alsancak’taki eski Şarap Fabrikası’nın da kente kazandırılması konusunda üzerimize düşeni yapmaya hazırız.” diye konuştu.


“İzmir teknoloji üssü olmalı”

Susam, “İZQ Girişimcilik Merkezi” projesinin de desteklenmesi gerektiğini kaydetti. Susam, İzmir’in teknoloji üssü olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini ve bu yürüyüşün güçlenerek sürmesi gerektiğini ifade etti. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan İZQ projesi için destek alındığını söyleyen Susam, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, yerli otomobilin kamuoyuna açıklandığı toplantıda Gebze’de oluşturulan Teknoloji Vadisi’nin İzmir’in uzaklığının yeni yol ile birlikte iki buçuk saate düştüğünü belirterek İzmir’in de bu yapı içinde yer almasını istediklerini belirtmişti. Biz de İzmirli başkanlar olarak zaten kenti teknoloji üssü olması için çaba harcıyoruz. Bu anlamda hükümetin de desteği ile İzmir’i Türkiye’nin teknoloji üssü haline getirebiliriz. Bu konuda İzmir’in tüm kurumları beraber çalışmaya hazır. İzmir olarak bunu başarabiliriz.” şeklinde konuştu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir Büyükşehir Belediyesi Doğal Yaşam Parkı ailesine yeni bir üye daha eklendi. Bir ay önce dünyaya gelen dişi kaplan, İzmir Doğal Yaşam Parkı'nda doğan ilk kaplan o...

CHP İzmir İl Başkanı Avukat Deniz Yücel, MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin'e sert sözlerle cevap verdi.

İzmir Spor Kulüpleri Birliği Vakfı (İZVAK) Başkanı Ali Erten, Türkiye A Milli Futbol Takımı'nın İzmir'de Göztepe ve Alsancak statlarında maçlar oynayacağını açıkladı.

İzmir bir kez daha moda şölenine ev sahipliği yapacak. Avrupa’nın en büyük gelinlik, damatlık ve abiye fuarı olan IF Wedding Fashion İzmir bu yıl 14. kez kapılarını aç...

İzmir Kent Hastanesi’nde hekimden yardımcı personele kadar sağlık çalışanlarının oluşturduğu Türk Sanat Müziği Korosu, ilk konserini hastanede mesai arkadaşlarına ve ...

Muğla Büyükşehir Belediyesi kooperatiflerle güç birliğine 3 süt tankı tahsisi ile desteklerine devam ediyor.

7-14 Ocak tarihleri arasında düzenlenen Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası etkinlikleri kapsamında Manisa Kent Konseyi Engelliler Meclisi empati yürüyüşü gerçekleşt...

Yazarlar
Website Security Test