Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir’in Ödüllü Konutları Berlin’de sergilendi

10.12.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türk çağdaş konut mimarlığı, Almanya’nın Berlin kentinde düzenlenen Türkiye’de Çağdaş Konut Mimarlığı sergisi ile tanıtıldı.

Mimarlar Odası Adana Şubesi, Ankara Şubesi, Balıkesir Şubesi, İstanbul Şubesi, İzmir Şubesi ve Berlin Mimarlar Odası işbirliği ile düzenlenen sergi Berlin’de açıldı. Açılış konuşmalarını gerçekleştiren, Berlin Mimarlar Odası Başkanı Christina Edmaier ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Almanya ve Türkiye arasındaki dostluk bağının çok uzun yıllar önce kurulduğunu ifade ederek, mimarlık kültürünün paylaşılması için bir çok etkinliğe imza atacaklarını duyurdular.

ATATÜRK’E MÜTEŞŞEKKİRİZ

Berlin Mimarlar Odası Başkanı Christina Edmaier konuşmasında, “Hitler döneminde Alman bilim insanlarına kapılarını açtığı için bugün hala Mustafa Kemal Atatürk’e müteşekkiriz” dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan ise Cumhuriyetin ilk yıllarında Ankara’nın, Almanca konuşan mimarlar ve plancılar tarafından şekillendiğine dikkat çekerek şunları söyledi:

“Cumhuriyetin Başkenti’nin imarında 1924-1944 yılları arasında Almanya, Avusturya, Fransa ve İsviçre’den gelen 40 mimar ve şehir plancısı görev almıştı. Clemens Holzmeister, Bruno Taut, Ernest Egli, Thedor Jost, Herman Jansen, Paul Bonatz, Werner Issel, Robert Öerly, Anton Hanak gibi isimler ülkemizde bir çok eser ve iki ülkenin kültürünü gelecek kuşaklara bırakacak izler bıraktılar.”

İZMİR’DEN 4 KONUT BİR SERGİ

Etkinlikte ayrıca Paul Bonatz tarafından 1944 yılında tasarlanan Saraçoğlu Mahallesi örnek gösterilerek, ‘iki ülke mimarları birlikte neler yapabilir’ konulu panel gerçekleştirildi. Sergide, İzmir'den 4 konut ile İzmir Mimarlık Sergisi ve ödülleri de yer aldı. İzmir’den sergilenen konutlar T-Evi (Mimar Onur Teke), Barbaros Evi (Mimar Onurcan Çakır), Teoman Baygan Evi (Mimar Joys Alegra Israel), Narlıdere Evi (Mimar Özer Kılıç) sergide ilgi çekti.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir'in Seferihisar ilçesi açıklarında 4,7 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda’nın “hayalimdeki proje” dediği YABO, online hizmet vermeye başladı.

İzmir’de etkili olan ve gece saatlerinde şiddetini artıran kuvvetli sağanak yağış sebebiyle Konak Belediyesi’nin Fen İşleri ile Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tam...

Erman Toroğlu’nun “Böyle çingenelik olur mu?” sözlerine tepki gösteren Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran, “Farklılıklarımız zenginliğimizdir! Biz işte böyle güzeliz...

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP'li Deniz Karakurt'a destek vermek için Menemen Belediyesi'nin olağan meclis toplantısına katıldı.

Kooperatifçilik alanındaki başarılarıyla ünü Türkiye sınırlarını aşarak Birleşmiş Milletler tarafından Dünyaya Örnek Kalkınma Modeli seçilen Tire Süt Kooperatifi, şimd...

İzmir Valiliği, kura seçiminin yapılması için Menemen Belediye Meclisi’ni 12 Ocak günü olağanüstü toplantıya çağırdı.

Yazarlar
Website Security Test