Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Zekeriya Mutlu ‘Perakende Ticareti’ için işbirliği dedi

9.12.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu, Ticaret Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı Perakende Ticareti Taslağını GÖZLEM’e değerlendirdi.

MEHMET KOCABIYIK

Ticaret Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı Perakende Ticareti Taslağı, zincir marketlere sınırlandırmadan, bakkalların ucuz maliyetli mal almalarını sağlayacak ‘dağıtım kooperatifi’ kurulmasına kadar birçok alanda düzenleme yapıyor. Ancak eleştirilen çok sayıda başlık olması sebebiyle Perakende Ticareti Taslağı, revizyon kapsamına alındı.

Perakende Ticareti Taslağı zincir marketlerin açılmasında nüfus kıstasının getirilmesi, kooperatifçiliğin önünün açılması ve ucuz gıda için tedarik ve dağıtım kooperatifi modeli gibi konuları içerisinde barındırıyor. İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Mutlu, Ticaret Bakanlığınca düzenleme kapsamında bulunan “Perakende Ticareti Taslağı” için, “Tüm yeni çalışmaların esnaf teşkilatları ile işbirliği altında hayata geçirilmesi, ihtiyaçların doğru tespiti için zorunludur.” dedi.

Yapılacak yeni çalışmaların esnaf teşkilatları ile işbirliği altında hayata geçirilmesi gerekliliğinin altını çizen Zekeriya Mutlu, “Ticaret Bakanlığı’nın Perakende Ticareti üzerinde yaptığı çalışmaları büyük bir dikkatle izliyoruz ve önemsiyoruz. Türkiye’nin, esnaf ve sanatkarlarımızın böyle çalışmalara ihtiyacı var. Çünkü 14.01.2015 tarihinde çıkarılan 6585 sayılı Kanun; esnaf sanatkarların beklentilerini tam olarak karşılayamamaktadır. Her şeyden önce şunu ifade etmek istiyoruz. Bu alanda planlanan çalışmalar ve hükümetin kesimimize gösterdiği ilgi için teşekkür ediyoruz. Ancak yapılacak yeni çalışmaların esnaf teşkilatları ile işbirliği altında hayata geçirilmesi, düşünülen uygulamaların verimliliği ve esnaf sanatkar kesiminin ihtiyaçlarının tam anlamıyla karşılanması açısından zorunludur.” ifadelerini kullandı.

“AVM ve hipermarket sayısı sürekli artıyor”
Türkiye’de her geçen gün artan AVM ve hipermarketlerin esnaf ve sanatkarla haksız rekabete girdiğine değinen Mutlu, “AVM ve Hipermarketlere belirli kurallar getirilmelidir. Bizim Yelki, Seyrek gibi şehir dışında AVM kurulmasına itirazımız yok ama kentin merkezinde de dev bir AVM olmaz. Hipermarketlerin şehir merkezlerinde çalışmalarına izin verilmesi, ciddi bir trafik sorununu da beraberinde getirmektedir. Söz konusu yapılara izin verilmeden önce Belediyeler, ilgili meslek odalarının da görüşü alınarak bölgede teknik analizler yapılmalı ve bu doğrultuda çalışma ruhsatları düzenlemelidir. Ayrıca pek çok Avrupa ülkesinde olduğu gibi, çalışma gün ve saatlerinin de sınırlanması ve kurala bağlanması gerekmektedir. Öte yandan, AVM’lerde tüketicilerin ihtiyaç dışında alışverişe yönlendiriliyor olmaları aşırı tüketimi körüklemekte, dolayısıyla insanları daha fazla borçlanmaya yöneltmektedir. Bu noktada mevcut çıkarılan yasa ile sürekli indirim ve kampanya gibi uygulamaların denetimi ve takibi sıkı bir şekilde yapılmalıdır.” şeklinde konuştu.

“Yerli üretici korunmalıdır”
Esnaf ve sanatkarın yarattığı istihdamın alışveriş merkezlerinden ve hipermarketlerden daha yüksek olduğuna değinen İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu, “Alışveriş merkezlerinin bünyesinde yer alan çok sayıda Fast-Food restoranları toplum sağlığı açısından olumsuz bir durum yaratmaktadır. Bu konuda farkındalık oluşturulmalı, gıda sektöründe faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarlar pozitif ayrımcılık ilkeleri doğrultusunda desteklenmelidir. AVM’lerin yarattığı istihdam potansiyelinden de sık sık bahsedilir. Ancak şu unutulmamalıdır. Esnaf sanatkarların toplamda yarattığı istihdam imkanları hipermarketlerin çok çok üzerindedir. Bu nedenle sanıldığının aksine, açılan her bir hipermarket işsizliği de artırmaktadır. Bugün küçük bir esnaf dükkanında bile 2-3 kişi çalışmakta, ailelerinin geçimini sağlamaktadırlar. Yani AVM’ler nedeniyle sadece üyemiz işyeri kapanmamakta, onun yanında çalışan insanlar da işsiz kalmaktadırlar. Dolayısıyla esnaf ve sanatkarların istihdam yaratma potansiyelleri dikkate alınarak, bu kesime daha fazla destek sağlanması doğru olacaktır.” diye konuştu.

AVM ve Hipermarketlerin büyük bir bölümünün raflarında kendi özel markalarını taşıyan ürünler bulunmaktadır diyen Mutlu, “Yerli üreticiyi korumak amacıyla, bu ürünlere kota uygulaması getirilerek, belirli oranlarda da yerli üretim mallarının satışının yapılması sağlanmalıdır. Bu uygulamanın getirilmesiyle cari açık sorununun büyümesi de önlenebilecektir.” dedi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir'in Seferihisar ilçesi açıklarında 4,7 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda’nın “hayalimdeki proje” dediği YABO, online hizmet vermeye başladı.

İzmir’de etkili olan ve gece saatlerinde şiddetini artıran kuvvetli sağanak yağış sebebiyle Konak Belediyesi’nin Fen İşleri ile Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tam...

Erman Toroğlu’nun “Böyle çingenelik olur mu?” sözlerine tepki gösteren Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran, “Farklılıklarımız zenginliğimizdir! Biz işte böyle güzeliz...

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP'li Deniz Karakurt'a destek vermek için Menemen Belediyesi'nin olağan meclis toplantısına katıldı.

Kooperatifçilik alanındaki başarılarıyla ünü Türkiye sınırlarını aşarak Birleşmiş Milletler tarafından Dünyaya Örnek Kalkınma Modeli seçilen Tire Süt Kooperatifi, şimd...

İzmir Valiliği, kura seçiminin yapılması için Menemen Belediye Meclisi’ni 12 Ocak günü olağanüstü toplantıya çağırdı.

Yazarlar
Website Security Test