Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İZKA'nın 'Geleceğim Mesleğim' panelinde meslek liseleri bilgilendirildi

3.12.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) tarafından düzenlenen panelde, İzmir’deki meslek liselerinin 11’inci sınıf öğrencilerine, meslek seçimi ve kariyer planlamaları konusunda ufuklarını açacak ve yol haritalarını belirlemelerinde yardımcı olacak bilgiler verildi.

Nevvar Salih İşgörenEğitim Kampüsü’nde düzenlenen “Meslek Liseleri ve Akademik Kariyer İmkanları” panelinde Ege Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Öğretim Üyeleri Dr. Kemal Kemahlıoğlu, Dr. Haluk İşler ve Dr. Volkan Sözeri konuşma yaptı. Kemahlıoğlu, ülkemizin kalkınmasında, sosyal ve ekonomik refaha ulaşmasındaki en önemli unsurlardan ve stratejik konulardan birinin mesleki eğitim olduğunu vurguladı. Türkiye’nin genç bir nüfusa sahip olduğunu belirten Kemahlıoğlu “Ülkemizdeki genç nüfus, Avrupa Birliği’ndeki 20 ülkenin okullarında okuyan nüfustan fazla. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda okuyan öğrenci sayısı ise yaklaşık 17 milyon civarında. Bu da birçok Avrupa ülkesinin nüfusunun üzerinde. Buyıl sonunda üniversite sınavlarına girecek kişi sayısı 3 milyon” dedi.

Liseyi bitirdikten sonra birçok gencin hayata atılarak aldıkları eğitimle iş kurabileceğini, işlerini büyütebileceğini, bunun yanı sıra üniversitelerde ön lisans eğitimi alıp DGS ile lisans eğitimine de yönelebileceğini belirten Kemahlıoğlu, “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında, 81 ilde meslek liselerinde, ticaret ve sanayi odaları aracılığıyla sanayi kuruluşlarına ara eleman değil aranan eleman yetiştirilmesi için protokol imzalandı. Organize sanayi bölgelerinde meslek liseler ve meslek yüksek okulları açılması, teknolojiye uygun özellikte atölyeler kurulması konuları da destekleniyor. Bugünkü teknolojilere uygun eğitim alabilmeleri için öğrenciler destekleniyor. Daha fazla talep edilen ise, o işte gerekli olan insan gücü. Büyük firmaları incelediğinizde mühendislik gibialanlarda lisans eğitimi almış kişilerin sayısının az olduğunu, meslek lisesi ya da ön lisans mezunu insanların daha fazla olduğunu gözlemliyoruz. Sadece mezun olmak için çalışmamalısınız. Yabancı dil öğrenmenizde gerekiyor. Detayları inceleyin, araştırın, analiz yapın. Empati kurun, kişisel gelişiminize önem verin. Sadece ders kitaplarınızla, laboratuarlarda yaptıklarınızla yetinmeyin. Cep telefonlarınızı e-kitap ve konferanslar dinlemek için de kullanın.Stajlarda dikkatli olursanız, çevrenizi geliştirirseniz, uygun yerleri seçerseniz, iş hayatında başarılı olmak konusunda zaman kaybından kurtulacaksınız. Sizler gibi mesleğini geleceği olarak gören kişileri kazanmak bizler için de önemli. Mesleki eğitim veren okullarda üniversite kazanılmaz yargısı yanlış. Başarılı olukça ön lisans ya da lisans eğitimi de alabilirsiniz. Lisans üstüne kadar çıkabilirsiniz” dedi.

Panelistlerden Haluk İşler, meslek lisesi kökenli olduğunu vurguladığı konuşmasında“Umuyorum sizler çok daha iyisini yapacak, ülkemizin geleceğini inşa edeceksiniz” dedi. Kariyer planınınve meslek seçiminin çok önemli ve birbirine bağlı olduğunu belirten İşler, “Emeklilikten sonra da o mesleğin ruhuyla sürdüreceğiniz hayatınızda, meslek seçimi çok önemli” dedi. Meslek lisesinden mezun olup lisans programlarına devam eden, mühendis, işletmeci olan, yüksek lisans yapan çok öğrencileri olduğunu vurgulayan Dr. İşler, artık eğitimin yaşam boyu sürdüğünü kaydetti.

Konuşmacılardan Dr. Volkan Sözeri de kendisinin de meslek lisesi çıkışlı olduğunu belirterek, gençlere çok çalışmalarını öğütledi. Gençlerin mesleklerine en kısa zamanda karar vermesini isteyen Sözeri “20-25 yıl sonra hangi telefonu kullanacağınız, hangi arabaya bineceğiniz, hayat standartlarınız, şimdiki çalışmanızla şekillenecek. Mesleğinize sahip çıkın, çıkmazsanız, başka alanlardan insanlar gelir sizin mesleğinize sahip çıkar. İnternette alanınızla ilgili sayfalara üye olun, genel kültürünüzü geliştirin. Sosyal sorumluluk projeleriyle kendinizi geliştirin. Eğitiminizi en üst düzeyeçıkarın. İş arayan değil aranan olun” dedi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

161 yıllık Paterson Köşkü’nde restorasyon çalışmalarına yeniden başladı. Köşk kültür amaçlı kullanılacak. Köşkün restorasyonu 2021 yılında tamamlanacak.

Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde yaşanan son depremin ardından İzmir hakkında kritik uyarılarda bulundu. Görür, Ege Bölgesi'ndeki son...

İzmir'de ticaret yapan fırıncılar, en son yapılan zammın ardından maliyetlerin arttığı ve ekmek fiyatlarına zam gelmesi gerektiğini bildirdiler.

İzmir'in Menderes ilçesine bağlı karantinaya alınan mahallesi Küner'de hayatını kaybedenlerden birinin minibüs şoförü olduğu öğrenilirken, köy halkı virüsten korunmak ...

Alsancak Talatpaşa Bulvarı’nda, Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ni Dominik Caddesi’ne ve Ali Çetinkaya Bulvarı’na bağlayan aksta yapılan yeni yaya geçidi platformu tasarımıyl...

AK Parti MKYK Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, Menderes Devlet Hastanesi için müjdeyi verdi. Yarım kalan inşaatın yeniden başlayacağı açıklandı.

İzmir'in Urla ilçesinde çıkan orman yangını ile ilgili soruşturma kapsamında kaynakçı M.G.'nin (52) gözaltına alındı.

Yazarlar
Website Security Test