Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Altın madeni davasından çekilen Bergama Belediyesi'ne tepki

29.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir’in Bergama İlçesi’ndeki Ovacık bölgesinde, bir altın madeni firmasına verilen 'Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) olumlu' belgesinin iptali için açılan dava, İzmir Bölge Adliye Mahkemesi’nde görüldü. CHP'li vekil Mahir Polat'tan belediyeye tepki geldi.

Türkiye’nin en kaliteli çam fıstığının yetiştiği Bergama Kozak Yaylası’nda bir firma tarafından açılan altın madeni, mahkemenin yürütmeyi durdurma kararına rağmen çalışmalarına devam ediyor. İzmir Bölge Adliye Mahkemesi’nde görülen davayı CHP İzmir Milletvekili ve Çevre Komisyonu Üyesi Mahir Polat, STK’lar ve çok sayıda vatandaşımız takip etti. CHP’li Polat, 31 Mart Yerel Seçimlerinin ardından CHP’den AKP’ye geçen Bergama Belediyesi’nin davadan çekilmesini eleştirdi.

“GELECEĞE İHANET ETMEKTİR”
Çevrenin siyasi bir olay olmadığını vurgulayan Polat, “Bu davadan çekilmek yaşama, doğaya ve geleceğe ihanet etmektir. Bu olaya siyasi olarak değil, gelecek nesillere nasıl bir yaşam alanı bırakacağımız, doğaya ve çocuklarımıza olan sorumluluğumuz açısından bakmamız gerekiyordu. Ama bizi yanıltmadılar. Bergama Belediyesi başkanı bu kararla birlikte, ‘ben Bergama halkının içme suyu kaynaklarını korumayacağım’ demiştir. Doğa bunun hesabını soracaktır. Kozak'a Kapıkaya'ya yapılması planlanan altın madenine karşı, sonuna kadar çevreye sahip çıkacağız.” dedi.

“TELAFİSİ OLMAYAN BİR SIKINTI OLACAK”
Yapılması için ısrar edilen altın madeninin bölgeye çok fazla zararı olduğunu belirten Polat, “Altın madeni ile birlikte değerli yer altı sularına ağır metaller bulaşacak. Ülkemizde çam fıstığı üretiminin yüzde 80’i, dünya üretiminin ise yüzde 10’u bu bölgeden sağlanmaktadır. Yaklaşık 10 bin kişi geçimini çam fıstığı üretiminden karşılıyor. Hem tarım yapılamayacak hem de bölgede yaşayan 110 bin insan mağdur olacak. Türkiye’nin en kaliteli çam fıstığı ve geçimini sağlayan insanlar için telafisi olmayan bir sıkıntı doğacak. Aynı zamanda bölgede yaşayan insanlar göç etmek zorunda kalarak, var olan kültürlerinin yok olmasına sebep olacaktır.” diye ifade etti.

‘KANDIRILDIK’ DEME LÜKSLERİ YOK
Şirketin kayyuma devredildiğini hatırlatan Polat, “Bergama’nın doğasını mahvedecek şirketin FETÖ/PYD bağlantılı olduğu ortaya çıktı. Artık AKP için ‘kandırıldık’ deme lüksü yok. Çünkü çalışmaların yapıldığı dönemde şirketin Yönetim Kurulu Başkanı FETÖ’nün kaçak finansörü Akın İpek, daha sonradan kayyuma devrediliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve kayyumla gelip yöneten şirket, davadan bir an önce çekilip Bergama’nın doğası ve halkını düşünmelidir” diye belirtti.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir Büyükşehir Belediyesi Doğal Yaşam Parkı ailesine yeni bir üye daha eklendi. Bir ay önce dünyaya gelen dişi kaplan, İzmir Doğal Yaşam Parkı'nda doğan ilk kaplan o...

CHP İzmir İl Başkanı Avukat Deniz Yücel, MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin'e sert sözlerle cevap verdi.

İzmir Spor Kulüpleri Birliği Vakfı (İZVAK) Başkanı Ali Erten, Türkiye A Milli Futbol Takımı'nın İzmir'de Göztepe ve Alsancak statlarında maçlar oynayacağını açıkladı.

İzmir bir kez daha moda şölenine ev sahipliği yapacak. Avrupa’nın en büyük gelinlik, damatlık ve abiye fuarı olan IF Wedding Fashion İzmir bu yıl 14. kez kapılarını aç...

İzmir Kent Hastanesi’nde hekimden yardımcı personele kadar sağlık çalışanlarının oluşturduğu Türk Sanat Müziği Korosu, ilk konserini hastanede mesai arkadaşlarına ve ...

Muğla Büyükşehir Belediyesi kooperatiflerle güç birliğine 3 süt tankı tahsisi ile desteklerine devam ediyor.

7-14 Ocak tarihleri arasında düzenlenen Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası etkinlikleri kapsamında Manisa Kent Konseyi Engelliler Meclisi empati yürüyüşü gerçekleşt...

Yazarlar
Website Security Test