Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Altın madeni davasından çekilen Bergama Belediyesi'ne tepki

29.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir’in Bergama İlçesi’ndeki Ovacık bölgesinde, bir altın madeni firmasına verilen 'Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) olumlu' belgesinin iptali için açılan dava, İzmir Bölge Adliye Mahkemesi’nde görüldü. CHP'li vekil Mahir Polat'tan belediyeye tepki geldi.

Türkiye’nin en kaliteli çam fıstığının yetiştiği Bergama Kozak Yaylası’nda bir firma tarafından açılan altın madeni, mahkemenin yürütmeyi durdurma kararına rağmen çalışmalarına devam ediyor. İzmir Bölge Adliye Mahkemesi’nde görülen davayı CHP İzmir Milletvekili ve Çevre Komisyonu Üyesi Mahir Polat, STK’lar ve çok sayıda vatandaşımız takip etti. CHP’li Polat, 31 Mart Yerel Seçimlerinin ardından CHP’den AKP’ye geçen Bergama Belediyesi’nin davadan çekilmesini eleştirdi.

“GELECEĞE İHANET ETMEKTİR”
Çevrenin siyasi bir olay olmadığını vurgulayan Polat, “Bu davadan çekilmek yaşama, doğaya ve geleceğe ihanet etmektir. Bu olaya siyasi olarak değil, gelecek nesillere nasıl bir yaşam alanı bırakacağımız, doğaya ve çocuklarımıza olan sorumluluğumuz açısından bakmamız gerekiyordu. Ama bizi yanıltmadılar. Bergama Belediyesi başkanı bu kararla birlikte, ‘ben Bergama halkının içme suyu kaynaklarını korumayacağım’ demiştir. Doğa bunun hesabını soracaktır. Kozak'a Kapıkaya'ya yapılması planlanan altın madenine karşı, sonuna kadar çevreye sahip çıkacağız.” dedi.

“TELAFİSİ OLMAYAN BİR SIKINTI OLACAK”
Yapılması için ısrar edilen altın madeninin bölgeye çok fazla zararı olduğunu belirten Polat, “Altın madeni ile birlikte değerli yer altı sularına ağır metaller bulaşacak. Ülkemizde çam fıstığı üretiminin yüzde 80’i, dünya üretiminin ise yüzde 10’u bu bölgeden sağlanmaktadır. Yaklaşık 10 bin kişi geçimini çam fıstığı üretiminden karşılıyor. Hem tarım yapılamayacak hem de bölgede yaşayan 110 bin insan mağdur olacak. Türkiye’nin en kaliteli çam fıstığı ve geçimini sağlayan insanlar için telafisi olmayan bir sıkıntı doğacak. Aynı zamanda bölgede yaşayan insanlar göç etmek zorunda kalarak, var olan kültürlerinin yok olmasına sebep olacaktır.” diye ifade etti.

‘KANDIRILDIK’ DEME LÜKSLERİ YOK
Şirketin kayyuma devredildiğini hatırlatan Polat, “Bergama’nın doğasını mahvedecek şirketin FETÖ/PYD bağlantılı olduğu ortaya çıktı. Artık AKP için ‘kandırıldık’ deme lüksü yok. Çünkü çalışmaların yapıldığı dönemde şirketin Yönetim Kurulu Başkanı FETÖ’nün kaçak finansörü Akın İpek, daha sonradan kayyuma devrediliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve kayyumla gelip yöneten şirket, davadan bir an önce çekilip Bergama’nın doğası ve halkını düşünmelidir” diye belirtti.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Türk sinemasının altın çağını yaşadığı günümüzde yeni filmler birbiri ardına vizyona girerken, İzmir Optimum yine çok değerli bir filmin özel gösterimine ev sahipliği ...

İzmir’in önde gelen turizm etkinliklerinden 13. Travel Turkey Fuarı dünyanın dört bir yanından gelen katılımcıların akınına uğradı.

Bornova Doğa Koleji'nde öğretmenlerin maaşı ödenmiyor gerekçesiyle kolejde bulunan öğrencilerin velilerinden basın açıklaması yapılacak.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, İzmir'de Türkiyeli turizm acentesi temsilcileriyle bir araya geldi. Sektörel destek çağrısını di...

Köyünün belgeselini çekip, kitabını yazan Banu Ersan belgeselde oynayan Barbaroslular’la birlikte ödül aldı.

Ege Giyim Sanayileri Derneği, (EGSD) Rönesans Ajans ve İzmir Moda Tasarımcıları Derneği işbirliği ile bu yıl yedinci kez gerçekleşecek olan İzmir Fashion Week 17-19 Ar...

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Şubesi tarafından İslam Toplumu – Avrupa Milli Görüş heyetinin katılımıyla ‘Kulluk Bilinci’ konulu İhsan Sohbet...

Yazarlar
Website Security Test