Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kısa Kısa Kemeraltı Kısa Film Yarışması kazananı belli oldu

26.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Cuma akşamı bu sene ilki düzenlenen Kısa Kısa Kemeraltı Kısa Film Yarışması'nın kazananları belli oldu.

EGİAD Sosyal Etkinlikler ve Kültür Merkezi’nde (Tarihi Portekiz Sinagogu) yapılan ödül töreninde açıklanan sonuçlara göre Zamanın Elleri filmiyle Gökmen Küçüktaşdemir büyük ödül olan 10.000 TL'nin sahibi oldu. Yarışmaya toplamda 91 başvuru gelirken, 24 film finale kalmıştı.

İzmir'in en değerli alanlarından biri olan Kemeraltı'nın tanıtımı ve bilinirliliğinin artırılması, İzmir'de film üretiminin büyütülmesi, İzmir'i ve özellikle Kemeraltı bölgesini Türkiye ve dünya film endüstrisinin önemli lokasyonlarından birine dönüştürmek için düzenlenen Kısa Kısa Kemeraltı Kısa Film Yarışması'nın ödül töreni de büyük ilgi gördü. 15 Mart 2019 tarihinde ilan edilen ve 30 Ekim 2019'da başvuruları sona eren yarışmaya Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden gelen başvurular alanında uzman jüriler tarafından değerlendirildi. Yapılan değerlendirme sonucu finale kalan 24 film arasından kazananlar şu şekilde sıralandı;

1. Zamanın Elleri - Gökmen Küçüktaşdemir
2. Dünyada Sıradan Bir Gün - İbrahim Sertaç Kasaplar
3. Kemeraltı: İzmir'in En Büyük Çocuğu - Arda Akçay, Alp Orhon
Jüri Özel Ödülü: Uzun Apo: Sevgiyle Devam Eden Hikaye - Erdican Tokol
Jüri Özel Ödülü: Tarihi Fotoğraflayanlar; Hamza Rüstem - Aydın Özbey

Hem Güldürdü, Hem Duygulandırdı
Ödül töreni TARKEM Genel Müdürü Sayın Sergenç İNELER'in açılış konuşmasıyla başladı. Bu yarışmanın bölge için çok önemli olduğunu vurgulayan İneler: "Biz TARKEM olarak vizyonumuzda da açıkça belirttiğimiz üzere bölgeyi yaşayanları yerinde koruyarak iyileştirmek için çabalıyoruz. Bu yarışmada da yeniden gördük ki esnaf bu bölgenin en önemli değerlerinin başında geliyor. Kemeraltı'nı Kemeraltı yapan hikayeler buradaki esnaf kültüründen besleniyor. Yıllarca bu bölge bu kültürle ayakta kalmış ve biz de yaşatmaya devam edeceğiz." dedi. Yarışmanın organizatörlerinden Kentimiz İzmir Derneği adına Sayın Sedef ÖZER ise; "Biz dernek olarak kent değerlerini korumak ve yaşatmak için kurulmuş bir derneğiz. Kemeraltı, İzmir'in en değerli alanlarından biri ve biz buradaki değerleri daha çok tanıtmak adına böyle etkinliklere devam edeceğiz." dedi. Film dünyasının önemli isimlerinden Hezarfen Film Galeri'nin de kurucusu Nesim BENCOYA ise; "Kemeraltı başlı başına bir film platosu gibi. Gelen filmlerden de gördük ki burada keşfedilecek daha çok hikaye var. Emek veren tüm yönetmenlere teşekkür ederiz. Umarız bu bir başlangıç olur ve bu bölgede daha çok filmler çekilir." dedi. Jüri adına konuşan Bahar KILIÇ ADİLÇE; "Bir İzmirli olarak bu yarışmanın jürisinde yer almak çok keyifliydi. Filmlere puan verirken çok zorlandık. Gerçekten kurgusuyla, çekim teknikleriyle, senaryosuyla çok yaratıcı filmler vardı." dedi.

Konuşmaların ardından ödüller sondan başa doğru açıklandı. Belgesel türde hazırlanmış olan ve üçüncü olan Kemeraltı: İzmir'in En Büyük Çocuğu filmi izleyenleri kısa bir yolculuğa çıkarırken, ikinci olan Dünyada Sıradan Bir Gün filmi izleyenlere oldukça eğlenceli anlar yaşattı. Birinci olan Zamanın Elleri filmini izlerken ise izleyenler duygu dolu anlar yaşadı. Törene katılan yarışmacıların, yarışmanın çok başarılı bir organizasyon olduğunu dile getirirken gelecek senelerde de devam etmesini temenni ettiklerini dile getirdiler.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir'in Bornova ilçesindeki zincir bir marketteki görüntüler şok etti. İndirime girdiği ve kavanoz kapağı olduğu iddia edilen ürün için vatandaşlar izdiham yarattı.

İzmir İl Hıfzısıhha Kurulu artan Koronavirüs vakaları nedeniyle yeni tedbirler kararları aldı. Alınan karara göre İzmir'de toplu taziye ziyaretleri yasaklandı.

İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Turgay Baransel, vatandaşları sahte altın konusunda uyardı. Baransel, döviz bürolarından alınan ata altınının sahte çıktığı bilgisini pa...

İzmir Alsancak'ta Kıbrıs Şehitleri caddesinde eylem yapan kadınlara polis müdahalede bulundu. 16 kişinin gözaltına alındığı bilgisi paylaşıldı.

Arda Aydın’ın yazıp yönettiği ve rol aldığı Biraderler Cabaret, 14 - 15 Ağustos’ta İzmir Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu’nda sahne alacak.

Kınık Organize Sanayi Bölgesi (Kınık OSB) lojistik avantajları ve uygun fiyat politikası ile yeni yatırımlarla büyümeye devam ediyor. Kınık OSB 40 milyon liralık yeni...

İzmir'de faaliyet gösteren bir teknoloji şirketinin elektrikli mini araçları, aynı firma tarafından geliştirilen araç paylaşım platformu ZOOP aracılığıyla yollara çıkt...

Yazarlar
Website Security Test