Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Bekçi kimlik sorabilir mi? İzmir Bornova'da mahkemeden emsal karar

21.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bekçi kimlik sorabilir mi? İzmir Bornova'da mahkemeden emsal karar. Mahkeme bekçiler kimlik soramaz şeklinde bir karar verdi.

Bekçiler kimlik sorabilir mi? Birçok vatandaş bu sorunun cevabını merak ediyor. Türkiye'de son zamanlarda gece bekçiliği görevinin geri gelmesi ve çok sayıda insanın KPSS ile bekçilik görevine getirilmesi sonrası bu durum bekçilerin yetkilerinde de değişikliğe sebep oldu.

Sosyal medyada bekçilerle ilgili birçok konu konuşulmakta. Vatandaşlar bekçilerin günün her saatinde kendilerini durdurup kimlik sorabildiğini ifade ediyorlar. Bekçilerin neredeyse polis statüsünde hareket ettikleri ve hatta bazılarının tamamen polis gibi davrandığı iddia ediliyor.

İzmir Bornova'da bekçiler ve vatandaşlar arasında yaşanan gerginlik mahkemeye taşındı. DuvaR'ın haberine göre, İzmir 35’nci Asliye Ceza Mahkemesi, mahalle bekçileri yetkileriyle ilgili verdiği kararda, Polis Vazife ve Selahiyetleri Kanunu’nu hatırlatarak, "Polis vazife ve selahiyetleri kanununun polislere verdiği kimlik sorma ve kaba üst araması yapma yetkisi bekçilere verilmemiştir" hükmünü verdi. Bekçilerle vatandaşların yaşadığı gerilim sonrasında vatandaşlar bekçilere küfür etti ancak mahkeme "Bekçilerin görev sınırlarını aşmaları, kimlik sorma haklarının olmaması ve vatandaşı zorlamalarından dolayı hakaret suçundan işlem yapılmamıştır" gerekçesiyle vatandaşlara herhangi bir ceza vermedi.

Öte yandan Emniyet Genel Müdürlüğünün internet sitesinden yapılan açıklamada "Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin Vazifeleri ile ilgili Olarak Riayet Etmeleri Gereken Hususları Gösterir Yönetmeliğin 16. maddesindeki “Bekçiler bölgeleri içinde dolaşan şüpheli şahısları takip eder ve hüviyetlerini araştırırlar” hükmüne göre Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin kişilere kimlik sorma yetkileri mevcuttur" denildi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir'in Bornova ilçesindeki zincir bir marketteki görüntüler şok etti. İndirime girdiği ve kavanoz kapağı olduğu iddia edilen ürün için vatandaşlar izdiham yarattı.

İzmir İl Hıfzısıhha Kurulu artan Koronavirüs vakaları nedeniyle yeni tedbirler kararları aldı. Alınan karara göre İzmir'de toplu taziye ziyaretleri yasaklandı.

İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Turgay Baransel, vatandaşları sahte altın konusunda uyardı. Baransel, döviz bürolarından alınan ata altınının sahte çıktığı bilgisini pa...

İzmir Alsancak'ta Kıbrıs Şehitleri caddesinde eylem yapan kadınlara polis müdahalede bulundu. 16 kişinin gözaltına alındığı bilgisi paylaşıldı.

Arda Aydın’ın yazıp yönettiği ve rol aldığı Biraderler Cabaret, 14 - 15 Ağustos’ta İzmir Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu’nda sahne alacak.

Kınık Organize Sanayi Bölgesi (Kınık OSB) lojistik avantajları ve uygun fiyat politikası ile yeni yatırımlarla büyümeye devam ediyor. Kınık OSB 40 milyon liralık yeni...

İzmir'de faaliyet gösteren bir teknoloji şirketinin elektrikli mini araçları, aynı firma tarafından geliştirilen araç paylaşım platformu ZOOP aracılığıyla yollara çıkt...

Yazarlar
Website Security Test