Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir’de bir ilk 'çocuk hakları paneli yapıldı'

15.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Çocuk haklarını hayata geçiren, katılımcı demokrasi ile yönetilen, ekolojik dengeye saygılı ve kar amacı gütmeyen kooperatif okullarını hayata geçirmek amacıyla 2013 yılında kurulan İzmir Başka bir Okul Eğitim Kooperatifi Bornova Belediyesi Nikah Sarayı’nda 'Çocuk Hakları, Çocuk Katılımı, Meclis ve Çember Deneyimleri' Paneli düzenledi.

Çocuğa bakış algısının konuşulduğu panelde, BM Çocuk Haklarına dair sözleşmenin katılım maddeleri üzerinden yetişkinlerin çocuğa bakış algısının önemi vurgulandı. Çocukların güçlendirilmesi için çocuk hakları temelinde eğitim almaları, katılımlarının dinleme, ihtiyaçlarını ifade edecek ortamları yaratma gibi yöntemlerle teşvik edilmesi vurgulandı. Çocukların kendilerini ilgilendiren konularda karar alma süreçlerine dahil olmalarının temel bir hak olduğunun anlatıldığı panelde, katılım basamaklarından meclis ve çember uygulamaları üzerine bilgiler paylaşıldı. Renkli Orman Okulları’ndaki meclis ve çember uygulama örneklerinin ilgiyle dinlediği panel sonunda katılımcılar panelistlerle sohbet imkanı bulabildi.

Kurulduğu günden itibaren, 100’ü aşkın paydaşıyla var olan eğitim sistemindeki sorunlara çözüm üretmek ve herkes için ulaşılabilir bir alternatif yaratmak için BBOM Derneği’nin ilke ve değerlerini temel alarak, savunuculuğunu yaptığı eğitim modelini yaygınlaştırmak amacı ile de çeşitli projeler geliştiren İzmir Başka Bir Okul Mümkün Eğitim Kooperatifi “Çocuk Katılımında Çocuk Meclisleri” Projesi kapsamında yine önemli bir konuyu gündeme taşıdı. Panel sonunda, geliri Öğretmen Destek Programına aktarılmak üzere 29-30 Kasımda Bornova Belediyesi Kapalı Pazar Alanında düzenlenecek 2.el pazarının da çağrısı yapıldı.

“Çocuk Katılımında Çocuk Meclisleri” Projesi; Eylül-Kasım 2019 tarihleri arasında Mikro-Fon programı kapsamında AB desteği ile yürütülmüştür. BM Çocuk Hakları Sözleşmesinde temel haklardan biri olarak kabul edilen “Çocukların Katılım Hakkı”nın uygulanmasında ön açıcı bir rol üstlenen projede, çocuk katılımının ve demokratik okul kültürünün yaygınlaşması amaçlanmıştır. Öğretmen ve sivil toplum kuruluşları gönüllü eğitmenlerinden oluşan 30 katılımcıya iki gün süren “çocuk hakları, çocuk katılımı ve katılım basamakları; meclis ve çember uygulamaları” konularında bir eğitim programı sunulmuştur. Devamında katılımcıların kendi çalışma alanlarındaki uygulamalarında destekleme çalışmaları yapılmış ve deneyimlerin aktarıldığı, sorunlara ortak çözümlerin üretilmeye çalışıldığı bir işbirliği ağı kurulmuştur. Kısa süre içerisinde yaklaşık 500 çocuğun hayatına dokunan bu çalışma sonunda deneyimlerin daha geniş bir kitleye aktarılabilmesi amaçlanmaktadır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir’de etkili olan ve gece saatlerinde şiddetini artıran kuvvetli sağanak yağış sebebiyle Konak Belediyesi’nin Fen İşleri ile Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tam...

Erman Toroğlu’nun “Böyle çingenelik olur mu?” sözlerine tepki gösteren Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran, “Farklılıklarımız zenginliğimizdir! Biz işte böyle güzeliz...

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP'li Deniz Karakurt'a destek vermek için Menemen Belediyesi'nin olağan meclis toplantısına katıldı.

Kooperatifçilik alanındaki başarılarıyla ünü Türkiye sınırlarını aşarak Birleşmiş Milletler tarafından Dünyaya Örnek Kalkınma Modeli seçilen Tire Süt Kooperatifi, şimd...

İzmir Valiliği, kura seçiminin yapılması için Menemen Belediye Meclisi’ni 12 Ocak günü olağanüstü toplantıya çağırdı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, tarihe geçecek bir dayanışmanın öncülüğünü yaptı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Alevi Bektaşi Federasyonu temsilcilerini ağırladı.

Yazarlar
Website Security Test