Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir Çeşme otoyolu geçiş ücreti Meclis gündeminde

31.10.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İYİ Parti İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu, İzmir - Çeşme otoyolundaki geçiş ücretini Meclis gündemine taşıdı.

İYİ Parti İzmir Milletvekili ve Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, İzmir-Çeşme otoyolundaki geçiş ücretini Ulaştırma Bakanlığı'na soru önergesi vererek, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit TURHAN'ın cevaplarını istedi.

İYİ Partili Müsavat Dervişoğlu'nun soru önergesi;

Ülkemiz artan ekonomik daralmanın ve iktisadi krizin etkisiyle geçim sıkıntısı çeken, günlük yaşamını devam ettirmede güçlük çeken insanlarımızın giderek çoğaldığı bir dönemle karşı karşıyadır. Bu kötü gidişata rağmen iktidarın bitmek bilmeyen vergi yükü ve artan ücretlendirme, fiyatlandırma stratejisi vatandaşlarımızın daha da zor bir geçinme problemiyle boğuşmasına neden olmaktadır. Özellikle köprü ve otoyol geçiş ücretlerinde gelinen nokta, insanlarımızın günlük ihtiyaçlarını karşılamak için bile ulaşmak istedikleri birçok yere ücret ödemeden gidememesine yol açmaktadır. Bu yüksek ücretlendirme politikasının dışında adaletsiz bir ücretlendirme sorunuyla da karşı karşıya kalınmıştır. Bu problemin en belirgin örneği İzmir - Çeşme Otoyoludur.

İzmir - Çeşme Otoyolu Narlıdere-Güzelbahçe-Seferhisar-Urla-Karaburun ve Çeşme hattını içermektedir. Karayolları Genel Müdürlüğü'nün açıkladığı son ücretlendirme cetveline göre bu güzergah üzerine yer alan gişelerde geçiş ücreti 4.5 Türk Lirasına çıkarılmıştır. İzmir - Çeşme Otoyolunun geçtiği bazı ilçe ve mahallerinin güzergah üzerinde yer alan gişeler nedeniyle kısa mesafeye rağmen her gidiş ve gelişleri için ücret ödemeleri orada yaşayan vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamalarına neden olmaktadır. Örneğin Alaçatı - Çeşme arası 12 km'lik bir mesafe için bile geçiş ücreti ödemek zorunda kalınmaktadır. Böyle bir adaletsiz ücretlendirmenin önüne geçilmesi adına adımlar atılmasının ve bu sorunun ortadan kaldırılmasının o bölgede yaşayan vatandaşlarımız için ihtiyaç olduğu açıktır.

Bu bilgiler ışığında; 

1. Bakanlığınızın İzmir - Çeşme Otoyolu üzerinde yer alan gişeler için yeniden bir düzenleme yapması planı var mıdır?
2. İzmir - Çeşme otoyolunu kullanan ve Alaçatı - Çeşme arası 12 km'lik mesafe için vatandaşlarımızın gün içinde her geçişinde gidiş-geliş ücreti ödemesine dair bir önlem geliştirecek misiniz?
3. Ülkemizde bu tür problemlerde karşı karşıya kalan il ve ilçelerimiz varsa bunların tespitine dair bir süreç başlatmayı düşünüyor musunuz?

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Tanıtım Araştırma Demokrasi ve Laik Oluşum Vakfı (TÜLOV) ve Köstem Zeytinyağı Müzesi, Zeytin Dostu Derneği ve Butik Zeytin ve Zeyt...

İzmir'in raylı sistemi İZBAN'dan bir intihar haberi daha geldi. Karşıyaka'da bir kişinin raylara atlayarak intihar ettiği bilgisi paylaşıldı. Olayın ardından İZBAN'da ...

Konak'ta vatandaşlar yüksek elektrik faturalarına isyan etti. Vatandaşlar binlerce liralık faturalar karşısında ne yapacağını şaşırmış durumda.

Karşıyaka Emlakbank Süleyman Demirel Anadolu Lisesi’nde ilk Robotik Kodlama Sınıfı açıldı.

İzmir Barosu Çocuk Hakları Merkezi kuruluş yıl dönümünde merkezin amaçları basın açıklamasıyla anlatıldı.

Son 5 yılda hızlı göç alan İzmir’de konut stoku artmaya başladı. Teknoloji odaklı faaliyet gösteren gayrimenkulpr.com sitesi, hürriyetemlak, sahibinden ve ilanlara yan...

Karaburun’a bağlı köylerde yaşayan ve ürettikleri doğal ürünleri tüketicilerle buluşturan kadınların durağı bu kez MaviBahçe AVM oldu.

Yazarlar
Website Security Test