Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İAOSB’nin okulundan büyük başarı

28.10.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Özel İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (İAOSB) Nedim Uysal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, katıldıkları İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi tarafından düzenlenen IZTECH ROBOLEAUGE yarışmasında, Türkiye’nin önde gelen üniversite ve kolejlerini geride bıraktı.

Özel İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Nedim Uysal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri yarışmalara 53 robotla katıldı. Mikro Sumo kategorisinde 1.’lik, 2.’lik ve 3.’lük, Futro kategorisinde 1.ve 3.’lük, Arazi Robotu kategorisinde 1. ve 3.’lük, Serbest kategoride yaptıkları Lazer Arp projesi ve akademik kurula yaptıkları sunum ile 1.’lik, Çizgi Labirent kategorisinde 19 robot arasından parkuru tamamlayabilen iki robotu ile 1. ve 2.lik madalyalarını almaya hak kazandılar.

Türkiye’nin önemli üniversitelerinden yarışmaya katılan mühendis grupları geride bırakarak, başarıları ile yarışmaya damga vuran Özel İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Nedim Uysal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, hazırlık aşamasından sunum aşamasına kadar birlikte üretmenin, üniversite öğrencileri ile yarışmanın ve akademik jüri önünde sunum yapmanın deneyimini yaşama fırsatı buldular.

“Toplumdaki olumsuz ‘meslek lisesi’ algısı”
Okulda kısa sürede elde edilen başarıların altını çizen İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı, aynı zamanda okulun Kurucu Temsilcisi Hilmi Uğurtaş, “Okulumuz 2019 yılında ikinci mezunlarını vermiş, mezun olan tüm öğrencilerimiz 2 ya da 4 yıllık yükseköğrenim programlarına yerleşmeye hak kazanmıştır. 91 öğrencimizin büyük bölümü yükseköğrenim programlarına yerleşmiştir. Türkiye genelinde Anadolu Liselerinden mezun olduğu sene 4 yıllık bir lisans programına yerleşenlerin oranı yüzde 28 iken bizim okulumuzda bu oran daha şimdiden yüzde 43’tür. Teknik liselerde ise bu oran yüzde 6’dır.” diye konuştu.

Söz konusu başarılar ile toplumdaki olumsuz ‘meslek lisesi’ algısının kırılmasında rol oynamaktan büyük mutluluk duyduklarını dile getiren Uğurtaş, “Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerine kayıt yaptıran öğrencilerin çıtasını yükseltmek istiyorsak, bu okulları tercih eden gençlerimizin gerek akademik gerekse teknik ve mesleki alanda imza attıkları başarıların da derecesini yükseltmek zorundayız. Türkiye’nin yolu sanayiden geçiyor. Bu nedenle hepimiz elimizi taşın altına koymalıyız.” dedi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Karşıyaka Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından Bostanlı’da kıyıya vurmuş halde bulunan caretta caretta, sağlık kontrollerinin tamamlanmasının ardı...

Ege Üniversitesi kampüsünde yapımı tamamlanan Bilal Saygılı Camisi’nin açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılacak.

İzmir Oto Galericiler Müşavirlik Kiralama ve Yıkamacılar Odası artık kendi mülkü olan yeni merkezinde üyelerine hizmet verecek. Tepecik’te kira olan merkezi Çankaya’da...

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İzmir İl Kadın Kolları Lösemi Hastası Çocuklara farkındalık oluşturmak için ilçelerde etkinlikler düzenliyor.

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nın (İKSEV) gençleri ustalarla buluşturan etkinlikleri Prof. Rengim Gökmen’in 'Yuvarlak Masa Söyleşisi' ile devam ediyor.

Deri sektöründe katma değerli ürünlerin ortaya çıkması amacıyla yenilikçi ve vizyoner deri mühendisleri ile tasarımcıların yarıştığı Deri’n Fikirler Deri Üretim ve Tas...

AKP İzmir Milletvekili Cemal Bekle, Genç Erdemliler Platformu’nun düzenlediği 'Ahde Vefa' programına katıldı.

Yazarlar
Website Security Test