Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Arkas ve İzmir Ekonomi’den sanat için iş birliği

24.10.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yirminci yüzyılın en önemli sanatçılarından Pablo Picasso’nun eserlerine, “Picasso: Gösteri Sanatı” sergisi ile ev sahipliği yapan Arkas Sanat Merkezi ve İzmir Ekonomi Üniversitesi, “Picasso ile Kübik Bakmak” seminerleriyle sanatseverlere farklı bir dünyanın kapılarını açıyor.

İzmir Ekonomi Üniversitesi Yaratıcı Ekonomi Araştırmaları Merkezi (İEÜ KREA) ve Arkas Sanat Merkezi’nin iş birliğiyle, 25 Ekim - 5 Aralık tarihleri arasında “Picasso ile Kübik Bakmak” temalı bir dizi etkinlik gerçekleştirilecek. Katılımcıların, ünlü İspanyol ressam ve heykeltıraş Pablo Picasso’nun eserlerini sorgulayarak, yaratıcılıklarını geliştirmeleri amacıyla hazırlanan program kapsamında, alanında uzman kişilerin konuşmacı olarak yer aldığı 5 seminer ve 2 atölye çalışması düzenlenecek. Fransız Kültür Merkezi’nin ev sahipliğinde yapılacak tüm seminerler, ücretsiz olarak herkesin katılımına açık olacak.

Program kapsamında, ilk olarak 25 Ekim’de (cuma) iki seminer birden gerçekleştirilecek. İEÜ Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü’nden Prof. Dr. Alexander Van Eck ile İEÜ Yaratıcı Ekonomi Araştırmaları Merkezi Müdürü Sevay İpek Aydın, “Gerçeklik sonrası çağda kübik bakmak” konusunda bilgilerini paylaşacak. İki seminer de saat 18.30’da başlayacak. 21 Kasım’da ise, İEÜ Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Bengü Aydın Dikmen, “Kübizmin Türkiye yolculuğu” ve İEÜ Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Burak Erdeniz de “Estetik algı ve beyin” konularında bilgilerini aktaracak. Dr. Erdeniz’in, 5 Aralık’ta “Yapay Zekada Derin Öğrenme ve Sanat” alanındaki konuşmasıyla da seminerler sona erecek. Yine aralık ayında İEÜ Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü öğrencilerinin Dr. Ebru Corsini moderasyonunda yürüttükleri aynalama teknikli desen çalışmaları izleyiciler ile buluşacak. İEÜ Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencilerinin, “Picasso aşçı olsa” fikrinden yola çıkarak hazırlayacakları lezzetler ise, İzmirlilerin beğenisine sunulacak. Türkiye’de, üniversite ile şehir bütünleşmesinin ilk modeli olan Kampüsİzmir’i hayata geçiren İzmir Ekonomi Üniversitesi ile Arkas Sanat Merkezi, örnek bir iş birliğini de gerçekleştirmiş olacak.

“İZMİR İÇİN YENİ BİR BAŞLANGIÇ”
İEÜ Yaratıcı Ekonomi Araştırmaları Merkezi Müdürü Sevay İpek Aydın, programın içeriğine dair bilgiler vererek, şöyle konuştu: “Uluslararası yaratıcı endüstriler kavramı içerisinde, resim sanatının önemli bir yeri var. Resim sanatının İzmir’deki değerli konuğu Picasso’ya, farklı açılardan yaklaşarak, yaratıcılığın şehrimizin kültür ekonomisine katkılarını yaygınlaştırmayı hedefledik. Arkas Sanat Merkezi Direktörü Müjde Unustası ve üniversitemiz danışmanlarından İsmail Ertürk’ün de katkıları ile iş birliğimiz şekillendi. Arkas Sanat Merkezi ve üniversitemiz arasındaki iş birliği, yaratıcı ekonomi alanında ‘üniversite-sektör’ iş birliğine güzel bir örnek oldu. İEÜ Yaratıcı Ekonomi Araştırmaları Merkezi olarak, içinde tasarım ve yaratıcılığın olduğu her unsurdaki ekonomik değeri, görünür kılmaya çalışıyoruz. Aralık ayına kadar siyaset bilimi, iletişim bilimi, tasarım gözü, psikoloji ve bilişim sektörü açısından, Picasso’ya farklı noktalardan bakacağız. Tüm bu etkinliklere, İzmir için yeni bir başlangıç olarak bakıyoruz. Önümüzdeki süreçte de bu tarz etlinlikleri sürdüreceğiz.”

83 ESER BULUNUYOR
Arkas Sanat Merkezi, 18 Eylül 2019 - 5 Ocak 2020 tarihleri arasında, 20’nci yüzyılın en önemli sanatçılarından Pablo Picasso’nun eserlerine ev sahipliği yapıyor. Picasso-Méditerranée projesi kapsamında düzenlenen sergiler serisinde, Türkiye’yi Arkas Sanat Merkezi “Picasso: Gösteri Sanatı” sergisi ile temsil ediyor. Paris Picasso Müzesi, Fondation Julio Gonzalez, Opera Garnier ve Brüksel’de yer alan Kontaxopoulos-Prokopchuk Koleksiyonu’ndan 83 eser yer alıyor.

RENGARENK BİR PİCASSO TANIYORUZ
Sergi Direktörü Müjde Unustası ise, “Picasso’nun yaşamına ve ona ilham veren yerlere uzanan projede Türkiye’yi temsilen yer alan Arkas Sanat Merkezi olarak, sanatçının bütün yaşamına nüfuz eden gösteri sanatına olan tutkusu çevresinde bir sergi kurguladık. Bu kurgu sayesinde çok yönlü kişiliğiyle rengarenk bir Picasso tanıyoruz. Serginin İzmir’de olması büyük bir fırsat. İzmir Ekonomi Üniversitesi ile yaptığımız iş birliği sayesinde daha çok sanatseverin Picasso’yu ve kübizmi anlamasını, yorumlamasını sağlayacağız” dedi.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Milliyetçi Hareket Partisi’nin Konak Meclis Üyelerinden Esnafa destek. MHP’nin Konak Belediye Meclis Üyeleri Ali Peynirci ve Ahmet Yeniçırak Belediye Meclisinde Konak ...

Torbalı ilçesindeki 1 yaşındaki bebek, 5'inci kattan düştü. Ağır yaralanan Suriye uyruklu bebek, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına...

İzmir'in Buca ve Konak ilçelerinde iki yeni kadın cinayeti vakası yaşandı. Buca'da bir kadın pompalı tüfekle vurulurken, Konak'ta bıçaklanan kadın yaşama tutunamadı.

İzmir'de sokaklarda maske takmayan vatandaşlara ''neden maske takmıyorsunuz?'' sorusu soruldu. Vatandaşların verdiği cevaplar şaşırttı ve tepki çekti.

AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır, İzmir'de deprem için bir an önce harekete geçilmesi gerektiğini söyledi.

Gazetemizin İmtiyaz Sahibi Çetin Gürel, yıllarca Gözlem'de yazı yazan, 96 yaşında hayatını kaybeden Haluk Cansın'ı anlatan bir yazı kaleme aldı.

İZSU'nun paylaştığı rapora göre bugün (10 Temmuz 2020 Cuma) İzmir'in Kemalpaşa ve Menderes ilçelerinde su kesintisi olacak. Kemalpaşa, Menderes sular ne zaman kesilece...

Yazarlar
Website Security Test