Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

IZTECH RoboLeague 2019’da yüzlerce robot yarıştı

22.10.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

IZTECH RoboLeague 2019’da yüzlerce robot yarıştı. Çocukların tasarladıkları robotlar yarışmaya ayrı bir heyecan kattı.

İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi (İYTE) öğrenci topluluğunun düzenlediği IZTECH RoboLeague 2019’da yüzlerce robot yarışırken, ilkokul öğrencisi çok sayıda çocuk da tasarladıkları robotlarla yarışma heyecanı yaşadı. Yaşıtları oyun oynarken, arkadaşlarıyla uzaktan kumandalı arabalar, rüzgarla hareket eden yelkenli robotlar yapan geleceğin bilim insanı olmaya aday çocuklar, çalışmalarıyla parmak ısırttı. Çocuklar, etkinlik kapsamında Robothon etkinliğini düzenleyen İzmir Kalkınma Ajansı’na ve üniversiteye, kendilerine böyle bir fırsat tanıdığı için teşekkür etti.

Üniversite öğrenci topluluğu IEEE’nin organize ettiği, iki gün süren “IZTECH RoboLeague 2019’un açılışı İYTE kampüsündeki kütüphanede yapıldı. Açılışta konuşan İZKA Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü H. İ. Murat Çelik, kürsüye ilkokul öğrencisi yarışmacı Yusuf Açık ile birlikte çıktı. Çelik, İzmir'in çok önemli sanayi, tarım ve turizm başta olmak üzere hizmetler sektörüne sahip önemli bir kent olduğuna vurgu yaptı. İzmir'i AR-GE, inovasyon, girişimcilik şehri yapmak istediklerini belirten Çelik, “Yenilenebilir enerji şehri İzmir'de çevre bilinci de çok yüksek. Beş parmağında beş marifet olan sizleri, beş parmağında beş marifet olan bu şehirle buluşturmak istiyoruz. Robothon etkinliğiyle, enerji ve çevre teknolojileriyle robotik teknolojisini bir araya getirmeyi sağlamaya çalışıyoruz. Bize güzel bir gelecek inşa edeceğinize inanıyorum” dedi.
İYTE Rektörü Prof. Dr. Yusuf Baran da yaptığı konuşmada Türkiye'nin en iyi 3 araştırma üniversitesi arasında yer alan İYTE olarak böyle bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan duydukları mutluluğu dile getirdi. Bilim, teknoloji ve robot teknolojilerinin önemine dikkat çeken Rektör Baran gençlere “Lütfen beynin sınırlarını zorlayın. Hayallerinizi büyütün ve ötesine geçmeye çalışın” diye seslendi. Rektör Baran organizasyona destek veren İZKA ve Teknopark ile sponsorlara teşekkür etti.

FİRMALAR GENÇLERLE BULUŞTU
IZTECH RoboLeague 2019 etkinliğinde, binin üzerinde katılımcı temiz ve yenilenebilir enerji alanında pek çok projeyle yer aldı. Etkinlikte ayrıca, robot, endüstriyel otomasyon, teknoloji, mekatronik, elektronik ve makine alanlarında faaliyet gösteren firmalar ile buna ilgi duyan geliştiriciler görüş alışverişinde bulundu.

Her yaştan çocuk ve genç hazırladıkları robotlarla farklı kategorilerde yarışırken, etkinlik kapsamında İZKA ve Teknopark İzmir'in düzenlediği “Temiz enerji ve temiz teknolojiler” temalı Robothon fikir yarışmasında da takımlar kendilerine verilen malzemeleri kullanarak 36 saatte birbirinden ilginç tasarımlar ortaya çıkardı ve jürinin karşısına çıktı. 24 saatlik “Tasarla-Yap-Yarıştır” etkinliğinde de katılımcılar bu yıl rüzgarla hareket eden yelkenli robotlar yapıp yarıştı. Bu yıl yarışmada ilkokul öğrencisi çok sayıda çocuk yarışmacı dikkat çekti. Öğrenciler temiz ve yenilenebilir enerjiler konusunda duyarlılıklarını, tasarımlarıyla ortaya koyarken, ekip çalışmasını deneyimledi, kendilerinden yaşça büyük çoğu mühendis rakiplerinin tasarımlarından ilham aldı, seneye yeniden buluşmak üzere vedalaştı. Ödül töreninde organizasyona verdiği destekten ötürü İZKA adına Yatırım Destek Uzmanı Çağkan Aydoğdu’ya plaket sunuldu. Robothon’da Nurgül Tosun, Ahmet Can Özbey ve Fatih Tuncay’dan oluşan Skyline ekibi, ‘APES’ isimli tasarımlarıyla birincilik ipini göğüsledi. Dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

İZTECH RoboLeague, robot teknolojilerini yarıştırıp sergilerken aynı zamanda teknoloji sektörünü kalifiye bir mühendis ve teknik personel olmaya aday öğrencilerle buluşturmayı, kendini robotik konusunda geliştirmiş ya da geliştirmeye çalışan her yaştan ve kesimden insanı bir araya getirerek teknolojik bir sinerji yaratmayı ve Türkiye'de robotik alana duyulan ilgiyi arttırarak sektörün gelişimine katkıda bulunmayı hedefliyor.

İklim değişikliği ve küresel ısınmanın, insanlığın en ciddi problemleri arasında yer aldığı bir dönemde İZKA’nın Teknopark iş birliğiyle düzenlediği yarışmanın temasının “Temiz enerji ve temiz teknolojiler” olmasının ayrı bir önem taşıdığına dikkat çekildi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir İş Kadın Derneği (İZİKAD),”İş Gençlikte” projesi ile kız öğrencilere yeni bir bakış açısıyla iş fikirlerini hayata geçirme yolunda destek oluyor. Proje kapsamınd...

Afganistan, Bangladeş, Suriye, Orta Afrika, Somali ve İran uyruklu yüzlerce sığınmacı yasa dışı yollarla yurt dışına gitmek için gemi kaldırdılar. 276 sığınmacının göz...

İzmir'in Konak ilçesi Duatepe Mahallesi 626 Sokak'ta yürüyen bir gruba silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda 1 kişi öldü, 2 kişi de yaralandı.

İzmir'in Kiraz ilçesi Ceritler Mahallesi'nde 17 yaşındaki Cem Yazan isimli genç, kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, AK Parti İzmir İl Başkanlığı'nda yaptığı açıklamalarla İzmir'in, Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi sürecinde değerinin arttığını...

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İzmir'deki dev çete operasyonu ile ilgili olarak İzmir Emniyeti'ni kutlayarak operasyon hakkında bilgi verdi.

Aydın'ın Söke ilçesinde bulunan Savuca Mahallesi'nde husumetli iki aile fertleri arasında başlayan tartışma kavgaya dönüştü.

Yazarlar
Website Security Test