Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir Körfez Festivali sona erdi

30.9.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Yelken Federasyonu ve Çeşme Marina Ege Açıkdeniz Yat Kulübü (EAYK) işbirliğiyle düzenlenen İzmir Arkas Körfez Yarışı’nın kupa töreni ve festivalin kapanış kutlaması tarihi Havagazı Fabrikası’nda yapıldı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bernard Arkas, Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Özlem Akdurak ve Ege Açıkdeniz Yat Kulübü Başkanı Akif Sezer katıldı. Festivalin kapanışı ve yarışın kupa töreninde Tunç Soyer önümüzdeki yıl yarışın mutlaka uluslararası çapta olacağını ve bunun için bugünden çalışmaya başladıklarını söyledi.

Kadifekale’de 10 çocukla yelken takımı kuruluyor
Yelken sporunun sadece sahilde yaşayanların yapacağı bir spor olarak kalmaması gerektiğinin altını çizen Tunç Soyer, "Arka sokaklardaki çocukların da denizle buluşmasını sağlamak zorundayız. Hepimize iş düşüyor. Biz o çocukları denizle, yelkenle ne kadar çok buluşturabilirsek kentin refahının da o kadar büyüteceğiz. Bu nedenle Kadifekale’de yaşayan çocuklarımızdan 10 kişilik bir takım kuruyoruz. Arkas tarafından sağlanan tekne ve eğitmenler takımı yetiştirecek, onlar da bir gün bu yarışta ve başka yarışlarda yarışabilecek. Hatta yarın antrenör olup başka çocukları eğitecek." diye konuştu.

İzmir için çok güzel iki gün yaşandığını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, daha fazla kadının yelken yapmasını teşvik etmek ve konuya dikkat çekmek için kadın yarışçılardan oluşan Cygnus takımında bizzat yarıştı. Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bernard Arkas yelken sporunda kadın yarışçıları destekleyip, farkındalığı artırdığı için Tunç Soyer’e teşekkür plaketi takdim etti.

Kupa törenine katılan Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Özlem Akdurak “Güzel İzmir’in güzel körfezin ne kadar daha güzelleştiğini gördük. İzmir’in şansı çok ama şu anda özellikle sporu ve yelkeni seven destekleyen bir başkanımız var. İzmir’de istiyoruz ki çocuklarımız bu güzellikleri görerek büyüsün, yelkenlilerin içinde olsun. Bu hayali paylaşan bütün kurumları desteklemeye davet ediyorum. EAYK Başkanı Akif Sezer’e, Arkas ailesi adına Bernard Arkas’a, sağladıkları kolaylıklar için İzmir Liman Başkanlığı’na teşekkürler. Rüzgarla dansınız denizle maceranız hiç bitmesin” dedi.

Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bernard Arkas ise "Sayın başkanımız ve Yelken Federasyonu’yla aynı hayalleri paylaşıyoruz. Üçüncüsünü yaptığımız bu yarışta beni özellikle heyecanlandıran başkanımızla aynı heyecanı taşımak. Başkanın özellikle arka sokaklardaki çocukları yelkenle tanıştırmak arzusu vardı. Biz hem tekne hem de eğitmenlerimizle kurulacak bu takıma yelken eğitimi konusunda destek vereceğiz. Önümüzdeki yıldan itibaren yarışla ilgili sürprizlerle karşınızda olacağız. Uyum içinde çalışıyoruz yarışı uluslararası yapacağız. Bu yarış benim için çok önemli çünkü gelecekte görmek istediğimiz İzmir’i birkaç günlüğüne de olsa yaşıyoruz. Yelkenleri, denizde spor yapanları, kanoları, çocukları görüyoruz. Ama esas hayalim benim çocuklarımın ve onların çocuklarının Avrupa’da olduğu gibi körfezle iç içe yaşamaları; kafalarını kaldırdıklarında yelkenlileri yıl boyu görmesi. Ümit ediyorum ki bu yarışlar daha sık olur, sadece yarış için değil keyif için de yelken yapan insanlarla dolar körfez. Bunun için şehir içinde yelkenliler için bağlama noktalarının artırılması gerekiyor. O zaman yabancı tekneleri de buraya davet edip, Körfez ve çevresinde yelken yapmalarını sağlarken aynı zamanda İzmir ve çevresini tanıtmak için elimize fırsat geçecektir. Bu yolda bize destek veren İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne, Türkiye Yelken Federasyonu’na EAYK’a ve buraya gelip körfezi renklendiren yelkencilere çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Festival kapsamındaki rekabet, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in başlangıç düdüğünü çaldığı kano yarışlarıyla başladı. İzmir Arkas Körfez Yarışı’nın şampiyonu Pazar günü belli oldu. Cumartesi günü İzmir Körfezi’nde rüzgarın 20 knota kadar çıktığı ilk gün yarışlarını Orchestra takımı birinci tamamlarken, ikinci gün 22 knot rüzgarla bir üçgen ve bir tur sosis rotanın izlendiği yarışı Arkas MAT Sailing Team birinci tamamladı. İki gün yapılan yarışın genel sonuçlarına göre ise Orchestra takımı şampiyon olurken Arnes ekibi ikinci Comet A teknesi ile Arkas MAT Sailing Team ise üçüncü oldu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir Ticaret Borsası(İTB); Ege İhracatçı Birlikleri(EİB) Söke Ticaret Borsası ve Aydın Ticaret Borsası işbirliği ve Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile yapılan prot...

VI. Elektrik Tesisat Ulusal Kongre ve Sergisi, Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şubesi tarafından ''Geleceğin Elektrik Tesisleri ve Dijitalleşme'' ana temasıyla...

Mücella Balyemez’in 21. Buluşma isimli suluboya resim sergisi CKM’de sanatseverler ile buluşuyor.

GDZ Elektrik, güvenlik nedeniyle Foça’da planlı elektrik kesintisi yapılacağını duyurdu.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İzmir İl Başkanlığı büyük bir eğitim programı gerçekleştiriyor. Geçtiğimiz aylarda İzmir’de yaşanan Orman yangınlarından sonra ''Orman...

İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği (İFOD), yeni sezona, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat ödüllü fotoğraf sanatçısı İzzet Keribar’ın ‘Kuzeyin Işığı’ sergisiyle merhaba dedi.

ABD, Kanada, Asya, Uzak Doğu ve Avrupa’dan 72, Türkiye’den de 25 olmak üzere toplam 97 üniversitenin katıldığı ''ACI Education Day/ Eğitim Günü'' tüm İzmirli gençlere ...

Yazarlar
Website Security Test