Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İZFAŞ'ın İzmir İş Günleri Toplantıları Eylül'de Swissotel'de

28.8.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

88. İzmir Enternasyonal Fuarı kapsamında 2015’ten beri düzenlenen İzmir İş Günleri Toplantıları, uluslararası yatırım fırsatlarının nabzını tutacak. 5-6 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek toplantılarda ''Bir Kuşak Bir Yol'' – Modern İpek Yolu Projesi’nin mimarı Çin Halk Cumhuriyeti başta olmak üzere toplam 30 ülke yer alacak.

Türkiye’nin ilk ve tek genel ticaret fuarı olan İzmir Enternasyonal Fuarı, ülke ekonomisine katkı koyan en önemli etkinliğine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. T.C. Ekonomi Bakanlığı bünyesinde başlayıp, 2018 yılı itibariyle T.C. Ticaret Bakanlığı himayelerinde gerçekleştirilerek İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliği ve İZFAŞ tarafından düzenlenen Uluslararası İzmir İş Günleri Toplantıları, 5-6 Eylül tarihlerinde Swissotel’de yapılacak. Toplantılarda delegasyonlar arasında ve bakanlar seviyesinde yapılacak görüşmeler kapsamında Türkiye ile katılımcı ülkeler bir araya gelerek yatırım fırsatlarını değerlendirilecek.

Geçtiğimiz yıl 12’si bakanlık seviyesinde olmak üzere toplam 27 ülkeden katılımın gerçekleştiği İş Günleri’nde, bu yıl 30 ülkeden bakanlık düzeyinde ve delegasyon katılımları yapılacak. Ülkeler arası ticari faaliyetleri güçlendirmek amacıyla düzenlenen toplantıların ilk gününde katılımcı ülkeler için; Türkiye ve İzmir ekonomisinde olanaklar, ticari potansiyeller, iş birlikleri ve teknik alt yapılar tanıtılacak. Konuk bakanlar ve teknik heyetlerin katıldığı oturumda; Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) ve Eximbank sunumlar yapacak. Katılım gösteren ülkeler ayrıca, İzmir ve Türkiye’deki yatırım fırsatlarını öğrenmekle beraber kendi ülkelerindekini de aktarma olanağı elde edecekleri sunumlar gerçekleştirecek.

Türkiye – Çin İş Forumu
Toplantıların ikinci gününde ise, Türkiye ile arasında 23 milyar dolarlık ticaret hacmi gerçekleşen Çin Halk Cumhuriyeti özel oturumu yer alacak. Türkiye’nin en önemli ihracat partnerlerinden biri olan Çin Halk Cumhuriyeti, iki ülke arasındaki iş olanakları ile yatırım fırsatları ve iş birliklerini değerlendirilecek. “Bir Kuşak Bir Yol” – Modern İpek Yolu Projesi’nin mimarı Çin Halk Cumhuriyeti ayrıca, proje kapsamındaki atılımlarına katkı sağlayacak.

Bir Kuşak Bir Yol – Modern İpek Yolu Projesi
İpek Yolu’nun canlandırılması üzerine uzun yıllardır Türkiye’de yürütülen çalışmalar, Çin’in öncülük ettiği “Kuşak ve Yol” olarak adlandırılan “İpek Yolu Ekonomik Kuşağı” ve “21. Yüzyıl Deniz İpek Yolu” girişimleriyle örtüşüyor. Çin’in “Kuşak ve Yol” girişimini destekleyen Türkiye, 2015 yılında G-20 Antalya Zirvesi’nde Çin ile imzaladığı iş birliği anlaşması ile bu atılımlara kucak açmıştı. Bu iş birliği çerçevesinde ağırlıklı olarak karayolları, demiryolları ve limanlar dahil olmak üzere ulaştırma ağları konusunda yakın iş birliği tesis edilmesi adına hukuki bir zemin oluşturulmuştu. Bu kapsamda jeopolitik konumu ile stratejik bir önem taşıyan İzmir, Uluslararası İş Günleri Toplantıları’yla da 21.yüzyılın en önemli atılımlarından biri olan Modern İpek Yolu Projesi’ne önemli katkılar sunacak.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir Büyükşehir Belediyesi Doğal Yaşam Parkı ailesine yeni bir üye daha eklendi. Bir ay önce dünyaya gelen dişi kaplan, İzmir Doğal Yaşam Parkı'nda doğan ilk kaplan o...

CHP İzmir İl Başkanı Avukat Deniz Yücel, MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin'e sert sözlerle cevap verdi.

İzmir Spor Kulüpleri Birliği Vakfı (İZVAK) Başkanı Ali Erten, Türkiye A Milli Futbol Takımı'nın İzmir'de Göztepe ve Alsancak statlarında maçlar oynayacağını açıkladı.

İzmir bir kez daha moda şölenine ev sahipliği yapacak. Avrupa’nın en büyük gelinlik, damatlık ve abiye fuarı olan IF Wedding Fashion İzmir bu yıl 14. kez kapılarını aç...

İzmir Kent Hastanesi’nde hekimden yardımcı personele kadar sağlık çalışanlarının oluşturduğu Türk Sanat Müziği Korosu, ilk konserini hastanede mesai arkadaşlarına ve ...

Muğla Büyükşehir Belediyesi kooperatiflerle güç birliğine 3 süt tankı tahsisi ile desteklerine devam ediyor.

7-14 Ocak tarihleri arasında düzenlenen Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası etkinlikleri kapsamında Manisa Kent Konseyi Engelliler Meclisi empati yürüyüşü gerçekleşt...

Yazarlar
Website Security Test