Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İZFAŞ'ın İzmir İş Günleri Toplantıları Eylül'de Swissotel'de

28.8.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

88. İzmir Enternasyonal Fuarı kapsamında 2015’ten beri düzenlenen İzmir İş Günleri Toplantıları, uluslararası yatırım fırsatlarının nabzını tutacak. 5-6 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek toplantılarda ''Bir Kuşak Bir Yol'' – Modern İpek Yolu Projesi’nin mimarı Çin Halk Cumhuriyeti başta olmak üzere toplam 30 ülke yer alacak.

Türkiye’nin ilk ve tek genel ticaret fuarı olan İzmir Enternasyonal Fuarı, ülke ekonomisine katkı koyan en önemli etkinliğine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. T.C. Ekonomi Bakanlığı bünyesinde başlayıp, 2018 yılı itibariyle T.C. Ticaret Bakanlığı himayelerinde gerçekleştirilerek İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliği ve İZFAŞ tarafından düzenlenen Uluslararası İzmir İş Günleri Toplantıları, 5-6 Eylül tarihlerinde Swissotel’de yapılacak. Toplantılarda delegasyonlar arasında ve bakanlar seviyesinde yapılacak görüşmeler kapsamında Türkiye ile katılımcı ülkeler bir araya gelerek yatırım fırsatlarını değerlendirilecek.

Geçtiğimiz yıl 12’si bakanlık seviyesinde olmak üzere toplam 27 ülkeden katılımın gerçekleştiği İş Günleri’nde, bu yıl 30 ülkeden bakanlık düzeyinde ve delegasyon katılımları yapılacak. Ülkeler arası ticari faaliyetleri güçlendirmek amacıyla düzenlenen toplantıların ilk gününde katılımcı ülkeler için; Türkiye ve İzmir ekonomisinde olanaklar, ticari potansiyeller, iş birlikleri ve teknik alt yapılar tanıtılacak. Konuk bakanlar ve teknik heyetlerin katıldığı oturumda; Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) ve Eximbank sunumlar yapacak. Katılım gösteren ülkeler ayrıca, İzmir ve Türkiye’deki yatırım fırsatlarını öğrenmekle beraber kendi ülkelerindekini de aktarma olanağı elde edecekleri sunumlar gerçekleştirecek.

Türkiye – Çin İş Forumu
Toplantıların ikinci gününde ise, Türkiye ile arasında 23 milyar dolarlık ticaret hacmi gerçekleşen Çin Halk Cumhuriyeti özel oturumu yer alacak. Türkiye’nin en önemli ihracat partnerlerinden biri olan Çin Halk Cumhuriyeti, iki ülke arasındaki iş olanakları ile yatırım fırsatları ve iş birliklerini değerlendirilecek. “Bir Kuşak Bir Yol” – Modern İpek Yolu Projesi’nin mimarı Çin Halk Cumhuriyeti ayrıca, proje kapsamındaki atılımlarına katkı sağlayacak.

Bir Kuşak Bir Yol – Modern İpek Yolu Projesi
İpek Yolu’nun canlandırılması üzerine uzun yıllardır Türkiye’de yürütülen çalışmalar, Çin’in öncülük ettiği “Kuşak ve Yol” olarak adlandırılan “İpek Yolu Ekonomik Kuşağı” ve “21. Yüzyıl Deniz İpek Yolu” girişimleriyle örtüşüyor. Çin’in “Kuşak ve Yol” girişimini destekleyen Türkiye, 2015 yılında G-20 Antalya Zirvesi’nde Çin ile imzaladığı iş birliği anlaşması ile bu atılımlara kucak açmıştı. Bu iş birliği çerçevesinde ağırlıklı olarak karayolları, demiryolları ve limanlar dahil olmak üzere ulaştırma ağları konusunda yakın iş birliği tesis edilmesi adına hukuki bir zemin oluşturulmuştu. Bu kapsamda jeopolitik konumu ile stratejik bir önem taşıyan İzmir, Uluslararası İş Günleri Toplantıları’yla da 21.yüzyılın en önemli atılımlarından biri olan Modern İpek Yolu Projesi’ne önemli katkılar sunacak.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Almanya’nın önde gelen dalış kulüplerinden biri olan ve dünyanın önemli merkezlerine organizasyonlar düzenleyen TUK (Tauchsportgruppe an der Universitat Kiel) üyesi 14...

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın teknoloji girişimcileri için 1,1 milyar lira kaynaklı 5 fon ay...

Sabah saatlerinde İzmir'de korkutan deprem. İzmir'in Urla ilçesinde deprem mi oldu? Saat kaçta ve kaç şiddetinde oldu?

Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB), Dünyaca ünlü Afyon beyazını dünyanın dört bir tarafına ihraç eden, doğal taşın başkenti konumundaki, Afyonkarahisar'da, ekmeğin...

Ege Üniversitesi'nde bir traktör kampüste, mezun bir öğrenciyi ezdi ve öğrencinin öldüğü iddia edildi.

Bavyera’nın dünya çapında ses getiren ve asırlardır kutlanan festivali Oktoberfest, İzmir Arena'da iki gün boyunca müzik rüzgarı estirecek.

Türkiye Madenciler Derneği tarafından Türkiye’de ilk defa maden kurtarma yarışması düzenlendi. Farklı madenlerde görev yapan 5 kurtarma ekibi 10-13 Eylül tarihleri ara...

Yazarlar
Website Security Test