Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir Gazeteciler Cemiyeti'nden Yeni Yargı Paketi'ne sert tepki

4.7.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Gazeteciler Cemiyeti'nden Yeni Yargı Paketi içinde yer alan yerel basınla ilgili maddeye sert tepki geldi.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti (IGC) ve Ege Telgraf, Haber Ekspres, İlkses, Ticaret, Yeni Bakış, Yenigün ve 9 Eylül gazetelerinin yaptığı ortak basın açıklamasında gelecek olan Yeni Yargı Paketi'ndeki yerel basınla ilgili maddelere sert tepki gösterildi.

"BU YARGI PAKETİ YEREL MEDYANIN ÖLÜM FERMANIDIR" başlığıyla yapılan basın açıklamasında, "Bugün burada ülkemizin dört bir yanından yükselen çığlıklara bir yenisini ekliyoruz.
Türkiye’de yerel medya içinde bulunduğu cenderede can vermek üzere.
OIumsuz ekonomik koşullar, varlığını sürdürebilme mücadelesi veren yerel basını nefes alamaz hale getirmiştir.
Baskıdan kağıda, mürekkepten boyaya her üretim kaleminde dövize bağımlı sektörümüzde, gazetelerin yüzlercesi kapanma tehlikesiyle karşı karşıya.
Yeni Yargı Paketinde yer alan icra ve iflas ilanlarının gazetelerde yayınlanma zorunluluğunun kaldırılması maddesi, özellikle yerel basının bitirilmesi anlamına gelmektedir.
Bunun doğuracağı sonuçlar çok ağır olur.
Çünkü; bugün ülkemizde binin üzerinde yerel gazete, on binlerce meslektaşımıza istihdam sağlamakta, ekonomimize yıllık 2 ila 2.5 milyar lira üzerinde katma değer yaratmaktadır.
Yerel basının bu önemli gelir kaynağının kesilmesi işsizlik demektir, iflas demektir, özgür basının sesinin kısılması demektir.
Kuruluşundan bu yana varlık amacıyla Anadolu basınını güçlendirmek, yükseltmek için çalışan Basın İlan Kurumu da böyle bir düzenleme ile tamamen baltalanmış olur.
Gazetelerin resmi ilan alabilmeleri için belirlenen standartları vardır.
Yerel gazeteler fikir işçisi çalıştırmak zorundadır.
Gazetelerin asgari satış oranlarına sahip olması zorunludur.
Baskı ve içerik standartları vardır.
Doğru ve güvenilir yayıncılık yapmak zorundadır.
Devlete olan mali yükümlülüklerini zamanında yerine getirmek zorundadır ve tüm bunlar yılda en az bir kez denetlenmektedir.
Eğer icra ve iflas gibi resmi ilanların yaklaşık yüzde 50’sini kapsayan ilanları ortadan kaldırırsanız ekonomik anlamda büyük sıkıntılar yaşayan yerel gazetelerin ne binlerce istihdamı karşılamasını ne de varlıklarını sürdürebilmelerini sağlayabilirsiniz.
Böyle bir uygulama halkın anayasa ile korunan haber edinme hakkını da engellemiş olacaktır.
Ayrıca yaşanan bilgi kirliliğine, her türlü manipülasyona, yalan habere karşı yerel medya en güvenilir haber kaynağı olmaya devam etmektedir.
Yerel medyanın sesinin yokluğunda kirli bilginin yayılması, sahte ve yalan içeriğin çarptırılarak kullanımı katlanarak artacaktır.
En büyük sorunların başında işsizliğin geldiği sektörümüzde bu düzenleme ile çalışacak gazete de kalmayacaktır.
Bu maddenin o yargı paketinden çıkarılması şarttır.
Yaygın ve yerel medyanın her biriminden yükselen bu çığlığımız umarız duyulur ve yanlıştan dönülür.
Sesimize ses katmak için,
#YerelBasınaSesVer" ifadeleri kullanıldı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Sanat eserine dönüşen İzmir’in simgeleşen lezzetleri, İspanya’nın başkenti Madrid’deki 8. Uluslararası Dünya Çağdaş Tekstil Sanatları Bienali’nde, dünyanın dört bir ya...

İzmir'de Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yaşanan olay sonrası basın açıklaması yapıldı. Türk Sağlık Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Ş...

Salihli TSO’da düzenlenen panelde, ülkemizde örneklerine son zamanlarda sıkça rastlanan kırsal turizm konusunda Salihli, Kula ve yakın çevresinde neler yapılabileceği ...

İzmir'de toplu taşımaya zam yapıldı. Tam bilet ve öğrenci tarifesi kaç lira oldu? ESHOT, Metro, Tramvay ve vapur biletlerine ne kadar zam yapıldı?

İzmir'de Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi'nde bir doktorun jiletle boğazı kesildi.

Ege Bölgesi Sanayi Odası(EBSO)’da 81 ilde aynı anda olarak Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB)’a bağlı Oda ve Borsalar öncülüğünde Türk Silahlı Kuvvetleri Barış P...

Sinemaseverlerin sabırsızlıkla beklediği İzmir Kısa Film Festivali’nde ulusal ve uluslararası dallarda animasyon, belgesel, deneysel ve kurmaca kategorilerinde Altın K...

Yazarlar
Website Security Test