Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir Gazeteciler Cemiyeti'nden Yeni Yargı Paketi'ne sert tepki

4.7.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Gazeteciler Cemiyeti'nden Yeni Yargı Paketi içinde yer alan yerel basınla ilgili maddeye sert tepki geldi.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti (IGC) ve Ege Telgraf, Haber Ekspres, İlkses, Ticaret, Yeni Bakış, Yenigün ve 9 Eylül gazetelerinin yaptığı ortak basın açıklamasında gelecek olan Yeni Yargı Paketi'ndeki yerel basınla ilgili maddelere sert tepki gösterildi.

"BU YARGI PAKETİ YEREL MEDYANIN ÖLÜM FERMANIDIR" başlığıyla yapılan basın açıklamasında, "Bugün burada ülkemizin dört bir yanından yükselen çığlıklara bir yenisini ekliyoruz.
Türkiye’de yerel medya içinde bulunduğu cenderede can vermek üzere.
OIumsuz ekonomik koşullar, varlığını sürdürebilme mücadelesi veren yerel basını nefes alamaz hale getirmiştir.
Baskıdan kağıda, mürekkepten boyaya her üretim kaleminde dövize bağımlı sektörümüzde, gazetelerin yüzlercesi kapanma tehlikesiyle karşı karşıya.
Yeni Yargı Paketinde yer alan icra ve iflas ilanlarının gazetelerde yayınlanma zorunluluğunun kaldırılması maddesi, özellikle yerel basının bitirilmesi anlamına gelmektedir.
Bunun doğuracağı sonuçlar çok ağır olur.
Çünkü; bugün ülkemizde binin üzerinde yerel gazete, on binlerce meslektaşımıza istihdam sağlamakta, ekonomimize yıllık 2 ila 2.5 milyar lira üzerinde katma değer yaratmaktadır.
Yerel basının bu önemli gelir kaynağının kesilmesi işsizlik demektir, iflas demektir, özgür basının sesinin kısılması demektir.
Kuruluşundan bu yana varlık amacıyla Anadolu basınını güçlendirmek, yükseltmek için çalışan Basın İlan Kurumu da böyle bir düzenleme ile tamamen baltalanmış olur.
Gazetelerin resmi ilan alabilmeleri için belirlenen standartları vardır.
Yerel gazeteler fikir işçisi çalıştırmak zorundadır.
Gazetelerin asgari satış oranlarına sahip olması zorunludur.
Baskı ve içerik standartları vardır.
Doğru ve güvenilir yayıncılık yapmak zorundadır.
Devlete olan mali yükümlülüklerini zamanında yerine getirmek zorundadır ve tüm bunlar yılda en az bir kez denetlenmektedir.
Eğer icra ve iflas gibi resmi ilanların yaklaşık yüzde 50’sini kapsayan ilanları ortadan kaldırırsanız ekonomik anlamda büyük sıkıntılar yaşayan yerel gazetelerin ne binlerce istihdamı karşılamasını ne de varlıklarını sürdürebilmelerini sağlayabilirsiniz.
Böyle bir uygulama halkın anayasa ile korunan haber edinme hakkını da engellemiş olacaktır.
Ayrıca yaşanan bilgi kirliliğine, her türlü manipülasyona, yalan habere karşı yerel medya en güvenilir haber kaynağı olmaya devam etmektedir.
Yerel medyanın sesinin yokluğunda kirli bilginin yayılması, sahte ve yalan içeriğin çarptırılarak kullanımı katlanarak artacaktır.
En büyük sorunların başında işsizliğin geldiği sektörümüzde bu düzenleme ile çalışacak gazete de kalmayacaktır.
Bu maddenin o yargı paketinden çıkarılması şarttır.
Yaygın ve yerel medyanın her biriminden yükselen bu çığlığımız umarız duyulur ve yanlıştan dönülür.
Sesimize ses katmak için,
#YerelBasınaSesVer" ifadeleri kullanıldı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir’in en beğenilen markalarından Burgerhane Ege Perla’da açıldı. Misafirlerini evinde gibi hissettirme hedefiyle yola çıkan ve yeni nesil gurme burgerleriyle ilgi g...

İZSİAD’ın ''Berber Dükkanı'' başlığını taşıyan ve erkeklere ''aynaya baktığınızda ne görüyorsunuz'' sorusunun sorulduğu ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin tartışıldığı ...

Doğaya duyarlılığıyla bilinen Megastar Tarkan, İzmir’in Gediz Deltası’nın UNESCO Dünya Doğa Mirası ilan edilmesi için destek çağrısında bulundu. Seslendirdiği video il...

Menemen ve Türkiye ekonomisinin en önemli tarım ürünü pamuk ile ilgili üreticiler bu sene için kilogram başına 1.25 tl prim bekliyor. 2018 yılında açıklanan 0.80 tl pr...

Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi (KOSBİ), endüstri 4.0 ile değişen dünyaya uyum sağlayabilmek için yüzde yüz burslu KOSBİ Zülfü-Mevlüt Çelik Teknik Koleji’ni 2019-202...

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 15 Temmuz şehitlerini anma törenine katıldı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ilk 100 gün projeleri arasında hayata geçirilen toplu ulaşımda “Baykuş" seferleri büyük ilgi görüyor. Uygulamadan yarar...

Yazarlar
Website Security Test